نوین بورسیه

سوئیس

متوسط هزینه زندگی:
متوسط هزینه تحصیل:
امکان کار هنگام تحصیل:
مدت زمان انتظار برای سفارت:
زبان کشور:
پایتخت:
نرخ بیکاری:
رضایت از زندگی:
حداقل درآمد:
نیاز به مدرک زبان:

شرایط تحصیل در سوئیس

تحصیل در سوئیس و مهاجرت به سوئیس از طریق تحصیل و نکات مهم آن در این مقاله مورد بررسی قرار می گیرد. ما در این مقاله به طور کلی به سوالات پیرامون اخذ ویزای تحصیلی سوئیس خواهیم پرداخت؛ آیا امکان تحصیل در کشور سوئیس برای ایرانیان وجود دارد؟ دانشگاه های انگلیسی زبان در سوئیس کدامند و چگونه می توان بورسیه تحصیلی سوئیس را دریافت نمود؟ در ادامه به پاسخ این سوالات و سایر جنبه های مهم تحصیل در سوئیس خواهیم پرداخت.

سیستم آموزشی سوئیس

Switzerland

کشور سوئیس کشوری فدرالی و کنفدراسیونی واقع در حوزه شنگن، واقع در اروپای غربی به پایتختی برن، دارای جمعیتی برابر با 8.5 میلیون نفر و وسعتی معادل 41 هزار و 285 کیلومتر مربع می باشد. زبان های رسمی این کشور آلمانی، فرانسوی و ایتالیایی و واحد پولی آن فرانک سوئیس می باشند. دین رسمی این کشور مسیحی می باشد. از جمله شهرهای مهم سوئیس می توان به زوریخ، ژنو و لوزان و بازل اشاره کرد.

 

تحصیل در سوئیس و اخذ اقامت سوئیس از طریق تحصیل دارای شرایط خاصی است. به منظور اخذ ویزای تحصیلی سوئیس ابتدا می بایست اجازه ورود خود را از اداره مهاجرت سوئیس دریافت کنید. نظام آموزشی بر اساس اعلامیه بولونیا (نظام آموزشی مشترک اروپا) می باشد و شامل مقاطع مختلف تحصیلی از پیش دبستانی تا دکترا می باشد که با نام های Kindergarten  (پیش دبستانی)، Volksschule (دبستان)، Berufslehre (کارآموزی یا هنرستان)، Gymnasium (دبیرستان)، (Universität) دانشگاه و Fachhochschuled   (دانشگاه علمی کاربردی) شناخته می شوند.

تحصیل در دوره پیش دبستانی اختیاری بوده و از سنین 5 تا 6 سال، دبستان اجباری و از 7 تا 15 سال شامل دو گروه Primarschule و Oberstufenschule، دبیرستان اختیاری و شامل دوره های 4.5 و 6.5 ساله دارای دو گروه Gymnasium (دبیرستان) و Berufslehre  (کارآموزی)، و دانشگاه شامل دو گروه Universität  (دانشگاه) و Fachhochschulen  (دانشگاه فنی و حرفه ای) می باشد. تحصیل در مدارس سوئیس رایگان می باشد و دانشگاه های دولتی سوئیس شامل 9 دانشگاه استانی و 2 دانشگاه فدرال مخصوص رشته های فنی می باشد. همچنین تعداد زیادی دانشگاه فنی و حرفه ای استانی در سوئیس وجود دارند.

از جمله امتیازات تحصیل در سوئیس می توان به موارد زیر اشاره نمود.

  • وجود دانشگاه های با کیفیت
  • رفاه و خدمات اجتماعی سطح بالا
  • وضعیت اقتصادی بسیار با ثبات
  • عضویت در پیمان شنگن و امکان تردد آسان بدون روادید در این حوزه
  • امکان کار پاره وقت حین تحصیل

تحصیل در مدارس سوئیس

مدارس سوئیس در سطح دنیا حرف اول را می زنند و دروازه ای برای ورود به دانشگاه های برتر دنیا و پست های شغلی برتر محسوب می شوند. دانش آموزان خارجی می توانند در مدارس بین المللی و شبانه روزی این کشور تحصیل کنند. این مدارس امکانات تحصیلی و رفاهی منحصر به فردی در اختیار دانش آموزان قرار می دهند. اساتید برجسته، آزمایشگاه ها، کتابخانه ها و سالن های ورزشی تنها بخشی از امکانات مدارس در سوئیس است.

خوابگاه های این مدارس نیز امکانات رفاهی متعددی در اختیار دانش آموزان قرار می دهند. وعده های غذایی، برنامه های درسی، سرگرمی ها و مراقبت های پزشمی بخشی از امکانات رفاهی خوابگاه هاست.

در مدارس شبانه روزی سوئیس هر معلم به تعداد کمی از دانش آموزان درس می دهد و توجه ویژه ای به هر دانش آموز می شود. کلاس های درس معمولا بین 2 تا 15 نفر دانش آموز دارند. هزینه تحصیل در این مدارس بین 50،000 تا 120،000 یورو در سال است.

با توجه به مدرسه ای که برای تحصیل انتخاب می کنید می توانید از امکاناتی نظیر موارد زیر بهره ببرید.

 

خوابگاه با اتاق های 1 نفره، 2 نفره و …

وعده های غذایی

فعالیت های ورزشی، هنری و فرهنگی

نظارت بر نحوه انجام تکالیف دانش آموزان

سرگرمی های روزانه

 

فوق برنامه هایی مانند بسکتبال، فوتبال، گلف، اسکی، ژیمناستیک، شنا و یوگا

آموزش 2 یا 3 زبان

کلاس های کم جمعیت

کلاس های مدرن

آزمایشگاه های مجهز

 

تحصیل در کالج های سوئیس

اغلب برای دانشجویان بین المللی، در دسترس ترین و مؤثرترین راه برای ورود به دانشگاه های سوئیس، تحصیل در مدارس شبانه روزی است. اما راه عالی دیگری نیز وجود دارد، به خصوص اگر تصمیم دارید سریع وارد بازار کار شوید، تحصیل در کالج های سوئیس، یکی از برترین انتخاب ها می باشد. تحصیل در کالج های سوئیس با اهداف متفاوتی صورت می گیرد از مهمترین هدف های تحصیل در کالج های سوئیس می توان به آموزش تخصصی حرفه و ورود سریع به بازار کار، آموزش زبان با شرکت در دوره های زبان در کالج، رسیدن به سطح آموزشی مورد نظر برای تحصیل در دانشگاه، اشاره نمود. البته با توجه به پذیرش راحت تر کالج ها، بسیاری از متقاضیان ادامه تحصیل در سوئیس، تحصیل در کالج های سوئیس را انتخاب می کنند. نقاط قوت کالج‌های بین‌المللی شامل برنامه‌های انعطاف‌پذیر و در عین حال تقویت‌شده است: به دلیل تمرکز علمی، بسیاری از دانشجویان در کالج ها سریع‌تر وارد دوره‌های کارشناسی ارشد می‌شوند. از مزایای تحصیل در کالج های سوئیس می توان به کار آکادمیک شدید و فشرده، کلاس های موضوعی کوچک و تخصصی، محیط و نظم و انضباط دموکراتیک تر، برنامه های آموزشی مدرن، دوره های کارآموزی تخصصی و هزینه های تحصیل کمتر و پذیرش راحت تر نسبت به دانشگاه ها، اشاره کرد. هزینه تحصیل در کالج های سوئیس 1.5 الی 2 برابر کمتر از برنامه های مشابه در دانشگاه است. در زیر به برترین کالج های سوئیس اشاره شده است.

 

دوره کار تحصیل در سوئیس

یکی از بهترین دوره های تحصیلی در کشور سوئیس، کار-تحصیل است. به این علت این دوره ها را کار تحصیل نامیدیم که شما هم تحصیل می کنید و هم به کار می پردازید و حقوق دریافت می کنید. این دوره ها با گارانتی کار همراه است. به این معنا که شما 6 ماه تحصیل می کنید و 6 ماه به کار می پردازید. با حقوقی که در دوره کارورزی دریافت می کنید، تقریبا شهریه ای که پرداخته اید به شما باز می گردد. ماهیانه حدود 2،000 فرانک سوئیس در دوره کارورزی دریافت خواهید کرد.

 

این دوره ها برای رشته هایی از قبیل مدیریت، مدیریت گردشگری و مهمانداری و MBA پذیرش دارند. با تحصیل در آلمان نیز می توانید از دوره کار تحصیل بهره ببرید.

 

تحصیل در سوئیس در مقطع لیسانس

Switzerland

تحصیل در سوئیس در مقطع لیسانس نیازمند داشتن مدرک دیپلم معتبر می باشد. تحصیل در دوره تحصیلات تکمیلی در سوئیس براساس فرآیند و اعلامیه بولونیا (نظام آموزشی واحد اروپا) می باشد. دوره لیسانس در سوئیس 3 ساله بوده و در انتهای دوره به دانشجو مدرک لیسانس مورد تایید وزارت علوم سوئیس اعطا می گردد. امکان کار دانشجویی به مدت 10 ساعت در هفته برای دانشجو وجود خواهد داشت.

تحصیل در مقطع کارشناسی به زبان آلمانی، ایتالیایی و فرانسه تدریس می شود. مدرک کارشناسی اولین مدرک دانشگاهی است که در یک دانشگاه یا دیگر موسسات آموزش عالی می توان به دست آورد. رشته های متنوعی را می توان برای تحصیل انتخاب کرد، تحصیل مهندسی در سوئیس و تحصیل داروسازی در کشور سوئیس، جزء محبوب ترین ها هستند و به طور عمده به دانشجویان دانشگاه در زمینه های علوم طبیعی، علوم انسانی، علوم کسب و کار، علوم مهندسی، ریاضیات و انفورماتیک ارائه می گردد.

 

تحصیل در سوئیس در مقطع فوق لیسانس

تحصیل در سوئیس در مقطع فوق لیسانس نیازمند داشتن مدرک لیسانس معتبر و قبولی در همان رشته و مقطع و داشتن مدرک آیلتس 6.5 می باشد. در صورتی که مدرک زبان شما در حد آیلتس 6 باشد، در برخی از دانشگاه های سوئیس می توانید با پرداخت مبلغی با همان مدرک زبان به تحصیل بپردازید. تحصیل در دوره تحصیلات تکمیلی در سوئیس براساس فرآیند و اعلامیه بولونیا (نظام آموزشی واحد اروپا) می باشد. دوره فوق لیسانس در سوئیس 1.5 تا 2 ساله بوده و نیازمند قبولی در همان مقطع و رشته می باشد. در انتهای دوره به دانشجو مدرک فوق لیسانس مورد تایید وزارت علوم سوئیس اعطا می گردد. امکان کار دانشجویی به مدت 20 ساعت در هفته برای دانشجو وجود خواهد داشت.

مقطع کارشناسی ارشد یک و نیم یا دو سال به طول می انجامد. تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی متداول است. برخی از زمینه های مشترک مطالعه برای کارشناسی ارشد در سوئیس شامل امور بین المللی، اقتصاد، مهندسی، علوم کامپیوتر، بازرگانی، ارتباطات و کسب و کار بین المللی است.

 

تحصیل در سوئیس در مقطع دکترا

تحصیل در سوئیس در مقطع دکترا نیازمند داشتن مدرک فوق لیسانس معتبر و قبولی در همان رشته و مقطع می باشد. تحصیل در مقطع دکترا عموماً به صورت بورسیه بوده و یا دارای شهریه ای بسیار پایین می باشد و به صورت علمی و تحقیقاتی ارائه می شود. گرفتن پذیرش در این دوره نیازمند داشتن سوپروایزر و رزومه علمی، تحقیقاتی وکاری قوی می باشد. تحصیل در دوره تحصیلات تکمیلی در سوئیس براساس فرآیند و اعلامیه بولونیا (نظام آموزشی واحد اروپا) می باشد. دوره دکترا در سوئیس 3 تا 4 ساله بوده و نیازمند قبولی در همان مقطع و رشته می باشد. در انتهای دوره به دانشجو مدرک دکترای مورد تایید وزارت علوم سوئیس اعطا می گردد. امکان کار دانشجویی به مدت 20 ساعت در هفته برای دانشجو وجود خواهد داشت.

پس از اتمام موفقیت آمیز در مقطع ارشد می توان برای شروع کار بر روی پایان نامه به منظور تحصیل در مقطع دکتری اقدام نمود. بررسی مدارک در مقطع دکتری از اول فوریه شروع می شود و تا ۱۵ فوریه به طول می انجامد. ممکن است مدرک تحصیلی شما از دانشگاه با رتبه بالا باشد ولی بعد از بررسی مدارک برای دکتری نتوانید پذیرش را از دانشگاه دریافت کنید. تحصیل دکترا در رشته های کامپیوتر، برق و مکانیک بیشترین داوطلب را دارد و در نتیجه پروسه طولانی تری نسبت به بقیه رشته ها خواهد داشت.

 

شرایط پذیرش دانشگاه های سوئیس

با توجه به اینکه دانشگاه های سوئیس از سطح علمی بسیار مناسبی برخوردار می باشند پس داشتن رزومه علمی قوی و مقالات معتبر یکی از مهمترین شرایط پذیرش دانشگاه های سوئیس می باشد. زبان تحصیل در کشور سوئیس در مقطع کارشناسی در اغلب دانشگاه آلمانی و فرانسوی است و متقاضی برای تحصیل می بایست حداقل مدرک B1 را ارائه دهد. برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد، متقاضی می تواند زبان های آلمانی، انگلیسی و فرانسوی را انتخاب نماید که ارائه حداقل مدرک B2 برای زبان های آلمانی و فرانسوی و آیلتس 6.5 برای تحصیل به زبان انگلیسی از شرایط پذیرش دانشگاه های سوئیس می باشد.

 

تحصیل در سوئیس به همراه بورس تحصیلی

تحصیل در سوئیس از طریق بورسیه تحصیلی به دو نوع بورسیه نخبگان برای دانشجویان بین المللی و بورسیه پژوهشی دکترا توسط 10 دانشگاه غیر فنی و چند دانشگاه فنی سوئیس در دوره دکترا ارائه می شود و شامل تمامی هزینه های تحصیلی بعلاوه کمک هزینه زندگی می باشد. اخذ این بورسیه دشوار بوده و ویژه دانشجویان دارای رزومه تحصیلی و تحقیاتی بسیار قوی می باشد و عموماً مراحل پذیرش توسط دانشجو و با گرفتن سوپروایزر صورت می پذیرد. این بورسیه شامل ماهیانه 1920 فرانک سوئیس کمک هزینه بعلاوه 300 فرانک ماهیانه کمک هزینه مسکن و کارت حمل و نقل 1.5 ساله می باشد. این دوره ها 3 ساله بوده و ویژه متولدین 31 دسامبر 1983 به بعد می باشد.

 

اسامی  دانشگاه هایی که خدمات بورسیه به دانشگاه های بین المللی ارائه می دهند به شرح زیر می باشد:

دانشگاه های غیر فنیدانشگاه های فنی
بازلEPFL
برنETHZ
فرایبورگIHEID
ژنو
لوزان
لوکرن
نوشاتل
سنت گالن
زوریخ
دلاسویزرا ایتالیانا

معرفی کشور سوئیس

می دانستید که نام رسمی این کشور، کنفدراسیون سوئیس ( Confoederatio Helvetica ) است که در سال 1292 تاسیس شده است؟ علاوه بر این ، سوئیس در زبان آلمانی Schweiz، در ایتالیایی Svizzera ، در فرانسه Suisse و در زبان رومانش Svizra نوشته و نامیده میشود و در سال 1292 میلادی ، سوئیس اتحادیه‌ ای از سه کانتون ( یکی از انواع تقسیمات کشوری در برخی از کشورها ) اصلی بوده است که تحت حکومت هابسبورگ ( Habsburg ) قرار داشته و در سال 1815 میلادی نیز آزاد شده است، پایتخت آن برن می باشد و واحد پول رسمی آن فرانک سوئیس است ، نزدیک به 70% این سرزمین را کوه ‌های سر‌ به فلک‌ کشیده و بسیار زیبا پوشانده که 60% این منطقه‌ کوهستانی در کوهستان آلپ قرار گرفته است و نیز سوئیس با مساحت 41.283 کیلومتر مربع ، کشور کوچکی محسوب می شود و توسط 5 کشور فرانسه ، آلمان ، ایتالیا ، اتریش و لیختن ‌اشتاین احاطه شده است و همچنین برای شما گردشگران سوئیس می توان از پنج شهر مهم سوئیس به نام های : بازل ، ژنو، برن ، لوزان و زوریخ اشاره نمود .

 

این کشور ۲۶ کانتون دارد و ۱۷ بخش آن به زبان آلمانی و اهالی ۴ کانتون غربی یعنی ژنو، نوشاتل ( Neuchâtel ) ، ژورا ( Jura ) و کانتون وو ( Vaud ) به زبان فرانسوی با یکدیگر صحبت می کنند و بعد از سوئد کشور سوئیس بالاترین سن امید به زندگی در اروپا را از آن خود کرده است  ، سوئیس دارای سابقه‌ طولانی بی‌ طرف و بدون دخالت در مناسبات سیاسی و نظامی نام برد. ضمنا تنها کشوری است که به ازای هر کیلومتر مربع مساحت ، بیشتر از یک کیلومتر مسیر پیاده ‌روی دارد و به علاوه زیباترین و مشهورترین پیست اسکیجام جهانی داونهیل یا سرعت در کوه Lauberhorn قرار گرفته شده است که بسیار هم طرفدار در بین گردشگران سوئیس دارد.

 

تاریخچه کشور سوئیس

 

تاریخ سوئیس به حدود 150.000 سال قبل بر می گردد . ضمنا قدیمی ترین شهرک کشاورزی یافت شده در این منطقه به 5300 سال قبل از میلاد می رسد ؛ ضمنا La Tene یکی از اولین فرهنگ‌ هایی است که که در این منطقه بوجود آمده است و در طول عصر آهن در حدود سده‌ پنجم قبل از میلاد توسعه و به اوج رسید . هلوتی‌ ها ( Helvetii ) یکی از مهم ‌ترین قبایل سلتی در سوئیس بودند اما در جریان جنگ Bibracte، ارتش روم به رهبری ژولیوس سزار آن‌ها را شکست داد. سلت‌ها اولین ساکنان کشور سوئیس بودند و تیره ای از این قوم که هلوتیا ( Helvetia ) نام داشت قبل از تسلط رومیان بر سوییس ، در کوهستان ‌های ژورا و آلپ ساکن بودند و آنجا را به اصطلاح هلوتیا می نامند. هلوتیا در سال 58 قبل از میلاد به تصرف ژولیوس سزار امپراطور روم درآمد و در قرن 5 میلادی ، ژرمن ‌ها به این سرزمین وارد و در ساحل غربی رود آر سکونت کردند و ژرمن ‌ها و اقوام بورگون ( Burgun ) و فرانک جامعه ‌ای مستقل شکا دادند و آنها در سال 639 میلادی ، دولتی را بنیان گذاشتند که بعدها فرانسه نام گرفت و در دهه نهم بین سوابیا ( Swabia ) و بورگوندیها ( Burgundians ) تقسیم و در سال ۱۰۳۳ تحت نظارت امپراطوری مقدس روم وحدت بوجود آمد و حکومت منطقه در قرن 13 بین کنت‌ها و خاندان هابسبورگ و حکمرانان محلی تقسیم گردید و در سال 1291 میلادی سه منطقه : اوری (سرزمین فعلی سوییس) و شوایتس ( schweiz ) و اولتروالدن ( Ulterwalden ) اتحادیه ‌ای شکل دادند که اساس کنفدراسیون سوییس قرار گرفت .

فرهنگ و آداب و رسوم مردم سوئیس

 

مردم سوئیس فروتن و بسیار قانون مدار هستند و این مردمان به میراث غنی و بزرگ قوم خود افتخار می کنند . به همین دلیل فرهنگ بومی و هنرهای مرتبط به آن بسیار زنده بوده و مورد استفاده قرار گرفته و می گیرد و نیز سوئیس چیزی بیشتر از شکلات‌ های مرغوب و محبوب در میان گردشگران سوئیس برای ارائه به بازدید کنندگان خود دارد و به خوبی از مردم ، تاریخ غنی و هنرهای خود مراقبت و نگهداری می ‌کنند و ضمنا مردم با سه زبان اصلی در این کشور صحبت می ‌کنند : آلمانی ، فرانسوی و ایتالیایی . البته نا گفته نماند که زبان اصلی سوئیس ‌ها رومانش (Romansh) می باشد و تاثیراث این سه کشور را در فرهنگ و سنت‌ های سوئیس می ‌توان به خوبی از نزدیک حس کرد. مردم سوئیس به خاطر محافظه کاری و قانون‌ مداری شهرت عام و خاص دارند ، وقت شناسی و صداقت از ارزش ‌های مهم این کشور محسوب می شود و از بازدید کنندگان سوئیس نیز انتظار دارند که این قوانین را رعایت کنند .

ارتباط با ما

اشتراک گذاری در:

لینک های مفید

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

ثبت نام در خبرنامه

اخرین مطالب

اخرین بورسیه ها

بورسیه های Post-Doc موسسه Ifremer فرانسه

🎓نام بورسیه: بورسیه های Post-Doc موسسه Ifremer فرانسه برای رشته های ژئوفیزیک، اقلیم شناسی، زمین شناسی، اقیانوس شناسی، هیدرولوژی، سیسمولوژي و ژئوانفورماتیک 💠کشور اعطاکننده: فرانسه

Read More »

ثبت نام

Max. file size: 15 MB.
این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .