نوین بورسیه

دانمارک

متوسط هزینه زندگی:
متوسط هزینه تحصیل:
امکان کار هنگام تحصیل:
مدت زمان انتظار برای سفارت:
زبان کشور:
پایتخت:
نرخ بیکاری:
رضایت از زندگی:
حداقل درآمد:
نیاز به مدرک زبان:

شرایط و هزینه تحصیل در دانمارک

هزینه زندگی و تحصیل در دانمارک، متوسط هزینه های مورد نظر نسبت به  مقطع تحصیلی، کار ضمن تحصیل و شرایط ویزای تحصیلی دانمارک در این نوشتار مورد بررسی قرار گرفته است. تحصیل در دانمارک برای دانشجویان اتحادیه اروپا امری بسیار جذاب می باشد، چرا که متقاضیان می توانند با کمترین هزینه در دانمارک ادامه تحصیل دهند. اما به طور کلی می توان گفت هزینه زندگی و تحصیل در دانمارک برای دانشجویان بین المللی نسبت به برخی از کشورهای اروپا بالاتر می باشد، البته دانشجویان بین المللی می توانند با تحصیل در دانمارک از بهترین و بالاترین سطح زندگی در جهان برخوردار شوند. بسیاری از شما عزیزان در مواجه با هزینه زندگی و تحصیل در دانمارک همواره به این سوالات مواجه می شوید که میانگین هزینه زندگی و تحصیل در  دانمارک  چه میزان می باشد ؟ آ‌یا به واسطه کار دانشجویی در دانمارک می توان بخشی از هزینه های زندگی را تامین کرد؟ با کار و اقامت پس از تحصیل در دانمارک تا چه میزان می توان از هزینه های زندگی و تحصیل را تامین نمود ؟ مسائل مطرح شده در این نوشتار تنها برخی از  سوالات شما عزیزان می باشد. به همین جهت بر آن شدیم تا بتوانیم به سوالات و ابهامات شما در باب هزینه زندگی و تحصیل در دانمارک پاسخ گوییم.

 

کشور دانمارک برای تحصیل

Denmark

 

کشور دانمارک به عنوان یک کشور نوردیک، متشکل شده از 443 جزیره می باشد.. دانمارک در سال 1973 به عضویت  اتحادیه اقتصادی اروپا در آمده است. این کشور به عنوان یکی از کشور های توسعه یافته، دارای با کیفیت ترین و بالاترین سطح زندگی و رفاه اجتماعی در دنیا است و توانسته در حوزه هایی همچون آموزش، مراقبت های بهداشتی و برخورداری از حکومت دموکرات در بالاترین رتبه ها در دنیا قرار گیرد. اما هزینه زندگی و تحصیل در دانمارک بستگی به شرایط دانشجویان بین المللی دارد. اگر متقاضی مورد نظر به عنوان شهروندان اتحادیه اروپا قصد تحصیل در  دانمارک را داشته باشند از  تحصیلات رایگان در این کشور بهره مند خواهند شد و در صورتی که دانشجویان شهروند EEA باشند باید هزینه و شهریه دانشگاه مورد نظر در دانمارک را پرداخت نمایند. باید توجه داشته باشید که هزینه زندگی و تحصیل در دانمارک بسته به شهر و موسسه آموزشی و اینکه دانشجو در چه مقطعی قصد تحصیل دارد بسیار مهم می باشد.

هزینه های زندگی در دانمارک به شهر و جایگاهی که شما زندگی می کنید بستگی خواهد داشت، چرا که در شهرهای بزرگ هزینه های زندگی به مراتب گران تر خواهد بود. اما به طور میانگین می توان گفت در هر ماه 300 الی  500 یورو برای اقامت و تقریباً 300 یورو به عنوان هزینه های مواد غذایی، بیمه درمانی و هزینه های حمل و نقل می باشد. اما زندگی در کپنهاگ گران تر از شهرهای دیگر دانمارک می باشد و دانشجویان به طور متوسط در این شهر 1200 یورو در ماه هزینه خواهند داشت.

 

شرایط تحصیل کارشناسی در دانمارک

دانشجویانی که قصد تحصیل در مقطع کارشناسی در کشور دانمارک را دارند، باید بدانند که می توانند در رشته های مختلف دانشگاهی در این کشور تحصیل نمایند. تحصیل آن ها می تواند در دانشگاه های دولتی و خصوصی انجام شود. دانشجویان می توانند در مهارت های مختلفی اعم از مهارت های تئوری و عملی و همینطور این دو مهارت توأمان با هم در این مقطع آموزش ببینند. به طور کلی در مورد مقطع لیسانس باید گفت در کشور دانمارک 3 نوع مدرک تحصیلی در این مقطع برای متقاضیان ارائه می گردد که شامل موارد زیر است:

 • کارآموزان حرفه‌ای:

  این دوره تحصیلی برای آموزش حرفه ‌ای دانشجویان تنظیم شده است. دانشجویانی که تمایل دارند به حرفه های خاصی وارد شود می توانند در کالج های دانشگاهی در زمینه مورد نظر به مدت 3 الی 4.5 سال تحصیل نمایند و مستقیما وارد بازار کار شود.

 • لیسانس های دانشگاهی:

  این نوع دوره لیسانس در این کشور که در دانشگاه ها ارائه می گردد به صورت دوره سه ساله می باشد. در این دوره تحصیل، دانشجو می تواند بر روی یک یا دو موضوع تمرکز نماید. این دوره می تواند مقدمه ورود دانشجو به مقطع فوق لیسانس یا ورود به بازار کار باشد.

 • دوره آکادمی حرفه ای AP :

  این نوع مدرک کارشناسی در آکادمی های کسب و کار یافت می شود. تحصیل در این دوره ها به صورت دو ساله است.

   

تحصیل کارشناسی ارشد در دانمارک

در مورد شرایط تحصیل در دانمارک در مقطع فوق لیسانس در این کشور باید گفت که دانشجویان می توانند پس از اخذ مدرک لیسانس و فارغ التحصیلی از این مقطع، پذیرش دانشگاهی برای مقطع فوق لیسانس را اخذ نمایند. برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در دانمارک می‌ توان تحصیل به زبان دانمارکی یا انگلیسی را برگزید. جهت تحصیل به زبان انگلیسی، ارائه مدرک زبان 6.5 آیلتس مورد نیاز است. دانشجویان باید در آخر تحصیل خود، پژوهش مربوط به رشته تحصیلی ارائه نمایند.

 

تحصیل دکترا در دانمارک

مقطع دکترا در کشور دانمارک بسیار مورد توجه است. با توجه به اینکه این کشور دارای سیستم آموزشی بسیار قدرتمند و شناخته شده در سطح جهان است، می توان دانمارک را برای تحصیل دکترا برگزید. مقطع دکترا در کشور دانمارک حدود ۳ الی ۴ سال زمان خواهد برد و دانشجویان در دوره تحصیل خود باید حدود ۳۰ واحد تحصیلی را پاس نمایند. برای تحصیل در این مقطع نیز نیاز به ارائه مدرک آیلتس برای تحصیل به زبان انگلیسی با نمره حداقل ۷ می باشد. تحصیل در این مقطع می تواند همراه با انواع بورسیه های تحصیلی نیز باشد.

 

شهریه دانشگاه های دانمارک

در دانمارک علاوه بر دانشگاه های دولتی، دانشگاه های خصوصی و … وجود دارد که متقاضیان می توانند نسبت به رشته و دوره های تحصیلی اقدام به تحصیل نماید. دانش آموزان بین المللی باید بتوانند به یکی از زبان های دانمارکی، سوئدی، نروژی، انگلیسی و یا  آلمانی که در مدارس دانمارک تدریس می شود، تحصیل کنند. به همین دلیل باید در یک سطح معقول و منطقی زبان تدریس را درک کنند. هزینه زندگی و تحصیل در دانمارک در مدارس شامل هزینه های اقامت در دبیرستان، همچنین هزینه های غذا و هزینه های شهریه مدارس می باشد. فلذا دانش آموزان باید مستنداتی را جهت ارائه بودجه کافی برای حمایت از خود در حین اقامت در دانمارک ارائه دهند. مقدار هزینه زندگی در  دانمارک در سال 2021 برای دانش آموزان 6.166 کرون دانمارک در ماه می باشد . حال دانش آموزان نسبت به ماه هایی که در دانمارک حضور دارند باید 6.166 کرون دانمارک  را در ماه های حضور در دانمارک ضرب کنند.

دانش آموزان می توانند برای تائید بودجه کافی جهت حمایت خود در طول اقامت خود در دانمارک اسنادی مبنی بر بیانیه بانکی را ارائه دهند.

 

دانش آموزانی که سن آنان زیر 18 سال می باشند باید:

 

 • مستنداتی جهت رضایت از هر دو والدین داشته باشند که به فرزند خود اجازه تحصیل در دانمارک را داده اند و به امضا رسیده باشد.
 • همین طور دانش آموزان باید بتوانند مستنداتی جهت مشخص نمودن اینکه حضانت آنان با چه اشخاصی می باشد را ارائه دهند. به عنوان مثال شناسنامه یکی از این مستندات است.
 • علاوه بر آن مدارس باید اعلام کنند که می توانند از دانش آموزان زیر 18 سال می توانند حمایت کنند و دانش آموزان از شرایط اقامت و تحصیل مناسب در مدرسه دانمارک را برخوردار هستند.
 • مقطع کارشناسی

 

تحصیل در مقطع کارشناسی در دانمارک مستلزم دریافت پذیرش از موسسات و دانشگاه های معتبر از نظر آموزشی است. الزامی است که دانشجویان مهارت هایی زبانی خود را در یکی از زبان های دانمارکی، انگلیسی و یا آلمانی ارائه دهند. برخی از دانشجویان بین المللی می توانند قبل از دریافت پذیرش در دانشگاه در دوره های مقدماتی ثبت نام نمایند. البته باید در نظر داشته باشند:

 

 • این دوره ها نباید بیش از 1 سال باشد.
 • دانشجویان باید در دروه های مقدماتی ثبت نام نمایند که به دوره های آموزش عالی آنان مرتبط باشد.
 • شرکت در این دوره ها شرط لازم برای ورود به دانشگاه های دانمارک و شرکت در برنامه های آموزشی عالی باشد.

دانشجویان باید در نظر داشته باشند که در موسساتی عالی باید پذیرش دریافت کنند که دارا ی اعتبار عمومی باشد و توسط موسسات ارزیابی دانمارک EVA تائید شده باشد. علاوه بر مواردی که به آن اشاره شد، باید در نظر داشت که دانشجویان بین المللی می توانند مستنداتی در جهت تامین هزینه های زندگی و تحصیل در دانمارک و در مقطع کارشناسی ارائه دهند. دانشجویان می توانند شهریه تحصیل خود را در برنامه های آموزشی مورد نظر بپردازند و در صورتی که شهریه یک ترم را پرداخت کنند می توانند به عنوان مستند، بودجه کافی که در نظر گرفته اند را ارائه کنند. البته دانشجویانی که هزینه های زندگی و تحصیل در دانمارک را در مقطع کارشناسی پرداخت کرده اند نیاز به ارائه مستندات برای ساله های آینده ندارند. در ادامه به هزینه های تحصیل در برخی از دانشگاه های دانمارک در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد خواهیم پرداخت:

 

دانشگاه آلبورگشهریه سالانه بین 10.000 الی 14.000 یورو
دانشگاه اهروششهریه سالانه بین 8.000 الی 14.000 یورو
دانشگاه دانمارک جنوبیشهریه سالانه بین 6.500 الی 14.000 یورو

 

آشنایی با کشور دانمارک

 

Denmark

دانمارک از کشورهای حوزه اسکاندیناوی است که از جنوب با آلمان مرز خشکی دارد و مرز دریایی آن با کشور های سوئد و نروژ می‌باشد و توسط پلی با نام اورسوند به سوئد متصل شده است.
این کشور مملو از زیبایی، مناظر غنی و طبیعتی دل فریب است؛ ساختمان های چوبی، کلیسا های قدیمی و سنگی، کلبه های سنتی، قلعه ها، عمارت های باستانی، آثار و بناهای به جا مانده از دوران وایکینگ ها می باشد.
علاوه بر این ، دانمارک در اکثر نظرسنجی ها در رابطه با بهترین کشورها برای زندگی و شادترین مردم جهان در رده های بالا قرار گرفته است.
به طور کلی این کشور از لحاظ ارتفاع در سطح پایینی قرار دارد و جلگه های سرسبز و حاصلخیز دانمارک بخشی از جغرافیای این کشور زیبا و دیدنی را تشکیل می‌دهند.

 

پایتخت دانمارک

 

کپنهاگ پایتختی پر از افسونِ افسانه های کهن با پیشینه ای غنی است که همچنان مانند دوران کهن،خاندانی پادشاهی بر آن سلطنت می‌کنند. کپنهاگ بزرگترین شهر و همچنین پایتخت کشور دانمارک هست که در قرن دهم میلادی بنا شده و طی سده های بعد به رونق و اهمیت آن افزوده شده است.
پایتخت دانمارک شهری غنی با مناظر طبیعی و تاریخی بکر و پذیرای پناهندگانی از سراسر جهان می باشد. این شهر از لحاظ زندگی کار و رفاه جزو بهترین شهر های دنیا به حساب می آید. ناگفته نماند که کپنهاگ از هوشمند ترین شهر های دنیا نیز هست.

 

مساحت و جمعیت دانمارک

 

مساحت این کشور زیبا و دیدنی 43 کیلومتر مربع و از چندین جزیره تشکیل شده که پایتخت آن کپنهاگ در جزیره شیلند واقع شده است و این کشور دارای بیش از 7500 کیلومتر خط ساحلی می باشد.
جمعیت کشور دانمارک در سال 2019 چیزی در حدود 5/8 میلیون نفر برآورد شده که حدود 20 درصد جمعیت کشور دانمارک در پایتخت این کشور ساکن هستند همچنین در حدود 300،000 نفر در دومین شهر مهم این کشور یعنی آرهوس زندگی می کنند. لازم به ذکر است 85% جمعیت کشور دانمارک را مهاجرین تشکیل می‌دهند.

 

مذهب و زبان مردم دانمارک

 

مذهب در کشور دانمارک آزاد است اما 80% جمعیت این کشور مسیحی پروتستان هستند و زبان رسمی مردم این کشور دانمارکی می باشد که از گروه زبان های هند و اروپایی است. دانمارکی از زبان های ژرمنی شمالی محسوب می‌شود اما زبان های فاروئی،گرینلندی و آلمانی نیز به عنوان زبان های محلی در این کشور رسمیت دارند و همچنین مردم کشور دانمارک زبان انگلیسی را بسیار سلیس و بدون لهجه صحبت می‌کنند.

فرهنگ و آداب رسوم مردم دانمارک

 

دانمارکی ها عاشق دوچرخه هستند به این صورت که شهر های دانمارک با مسیر های مخصوص دوچرخه از نظر بهینه سازی جزو بهترین شهر های جهان است و داشتن محیطی سالم و پاکیزه برای دانمارکی ها بسیار حائز اهمیت است.
آنچه بسیار در این کشور زیبا به چشم می آید برابری حقوق بین زن و مرد است. اکثر مردم دانمارک بسیار فروتن و متواضع هستند و بر این باورند که در فرهنگ این کشور زندگی جریان صحیحی دارد.
در این کشور احترام زیادی برای بانوان مشاهده می شود به طوری که ساعت کاری بانوان بر اساس مسئولیت وی در خانه در نظر گرفته می‌شود.
برای مردم دانمارک وقت بسیار اهمیت دارد سر وقت رسیدن برای مردم دانمارک بسیار مهم است و شما در صورت تاخیر در قرار ملاقات هایتان مجبور به عذرخواهی هستید.

 

مهمترین شهر های دانمارک

 

شهر آرهوس :

یکی از شهر های مهم کشور دانمارک و دومین شهر بزرگ این کشور است که قدمت آن به قرن هشتم میلادی باز می گردد.  شهر آرهوس پایتخت فرهنگی اروپا در سال 2017 می‌باشد و ساختمان های بنا شده در این شهر بسیار زیبا طراحی شده،همینطور این شهر معماری خارق العاده ای دارد و گفته می شود که در ابتدا محل اقامت وایکینگ ها بوده است.

شهر آلبورگ :

این شهر در شمال یوتلند قرار دارد و شهری صنعتی و دانشگاهی در کشور دانمارک می‌باشد و دانشگاه آلبورگ دانمارک تحت عنوان مرکز دانشگاهی آلبورگ در سال 1974 تاسیس شد.

آب و هوای دانمارک 

 

کشور دانمارک به علت موقعیت خاص جغرافیایی که دارد و با توجه به این که با آب های آزاد احاطه شده ، دارای آب و هوایی معتدل است . به گونه ای که بادهای غربی با هوای گرم خود در اکثر نواحی کشور می‌وزند و با میانگین دمای ۱۹درجه در طول روز ، در ماه های جون تا آگوست ، تابستان های نه چندان گرمی دارد ، که این موضوع باعث می شود تا دمای روز و شب دانمارک نوسان چندانی نداشته باشد ، بنابراین اگر قصد سفر به این کشور شمالِ اروپا را داشته باشید، نیازی به تدارک لباس‌های جداگانه برای شب و روز نیست.
در حالی که تابستان برای شنا، رفتن به پیک نیک و گرفتن حمام آفتاب مناسب به نظر می‌رسد اما وزش بادهای شدید و تغییر جهت آن می‌تواند در مقطعی از سال موجب تغییر دمای هوا شود. در تمام طول سال در دانمارک بارندگی وجود داشته و هیچ دوره‌ی خشکی در آن وجود ندارد. با این حال، بین ماه‌های سپتامبر تا نوامبر شاهد مرطوب‌ترین فصل سال در این کشور هستیم.
با تمام این اوصاف تابستان  بهترین فصل برای سفر به دانمارک است، لیکن در این فصل با توجه به آب‌وهوای مناسب و برگزاری رویدادها و جشنواره‌های زیاد، کمتر می‌توان شاهد قیمت‌های مناسب و معقول بود.
در عین حال، بهار می‌تواند فصل ایده‌آلی برای سفر به دانمارک باشد. با فرارسیدن بهار رستوران‌ها، کافه‌ها و اغذیه ‌فروشی‌ها در پیاده‌روها به راه می‌افتند و انواع رویدادها و کنسرت‌های موسیقی روباز در شهرهای مختلف دانمارک برگزار می‌شود که حال‌ وهوای شهر را پر از پر از شور و نشاط و شادی می‌کند.

اقتصاد دانمارک 

 

دانمارک به عنوان یکی از کشورهای اتحادیه اروپا که از واحد پول یورو استفاده نمی‌کند با رکود اقتصادی شدیدی روبه‌روست.
واحد پول رسمی این کشور کرون  است ، که البته واحد پول رسمی در استان‌های برون‌مرزی گرینلند و جزایر فارو نیز هست . با این وجود ، می‌توانید در این کشور فروشگاه‌ها، هتل‌ها و رستوران‌هایی را پیدا کنید که علاوه بر کرون دانمارک، یورو هم قبول می‌کنند. اما از آنجایی که واحد پول رسمی کشور دانمارک کرون است، انتظار نمی رود که تمام پرداختی‌های خود را با یورو انجام دهید. همچنین جالب است بدانید که استفاده از کارت‌های بانکی و کارت‌های اعتباری در این کشور بسیار رایج بوده و مردم کمتر از پول نقد برای خرید استفاده می‌کنند. در واقع تنها ۵ درصد از تراکنش‌های مالی در دانمارک از طریق پول نقد انجام می‌شود.
در ادامه باید اضافه کرد ، کشور دانمارک ، از نظر شاخص فساد اقتصادی سال‌های زیادی به عنوان کشور نمونه که کمترین فساد اقتصادی را داشته‌ ، معرفی شده‌است .
فراورده‌های لبنی و گوشتی، کشتی و نفتکش، توربین‌های بادی، پوست سمور و روباه، اسباب‌بازی، دارو و تجهیزات پزشکی مهم‌ترین کالاهای صادراتی دانمارک هستند ، که ۸۰٪ درآمد کشور را تامین می‌کنند . آلمان  از بزرگترین شرکای تجاری دانمارک هست که حدود ۶٪ از درآمد کشور از صادرات به آلمان است. به علاوه سوئد ، بریتانیا و نروژ نیز از دیگر شرکای مهم تجاری دانمارک در اتحادیه اروپا هستند . خارج از آن آمریکا و ژاپن نیز از مهم ترین شرکای این کشور به شمار می‌روند .

ارتباط با ما

اشتراک گذاری در:

لینک های مفید

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

ثبت نام در خبرنامه

اخرین مطالب

اخرین بورسیه ها

بورسیه های Post-Doc موسسه Ifremer فرانسه

🎓نام بورسیه: بورسیه های Post-Doc موسسه Ifremer فرانسه برای رشته های ژئوفیزیک، اقلیم شناسی، زمین شناسی، اقیانوس شناسی، هیدرولوژی، سیسمولوژي و ژئوانفورماتیک 💠کشور اعطاکننده: فرانسه

Read More »

ثبت نام

Max. file size: 15 MB.
این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .