نوین بورسیه

بلژیک

متوسط هزینه زندگی:
متوسط هزینه تحصیل:
امکان کار هنگام تحصیل:
مدت زمان انتظار برای سفارت:
زبان کشور:
پایتخت:
نرخ بیکاری:
رضایت از زندگی:
حداقل درآمد:
نیاز به مدرک زبان:

تحصیل در بلژیک به عنوان چند فرهنگی ترین کشور در اروپا یک تجربه عالی برای تحصیلات بین المللی محسوب می شود. از سویی کشور بلژیک انتخاب بی نظیری برای گذراندان اوقات فراغت خود جهت گردش و سفر در اروپا است زیرا با آلمان، لوکزامبورگ، فرانسه و هلند مرزهای زمینی دارد.
و همچنین دارا بودن توافقنامه مرزی با بریتانیا منجر به سفری مستقیم از بروکسل به انگلستان بدون توقف در مرز فرانسه شده است یعنی می توان فقط با صرف دو ساعت به شهر لندن رسید.

 


تحصیل در بلژیک

علاوه بر شرایط آسان برای گردش در اروپا و فرهنگ غنی، دانشگاه های ممتاز بلژیک باعث جذب دانشجویان بین المللی به کشور بلژیک می شوند.

وجود دانشگاه های بلژیک در بین 200 دانشگاه برتر رتبه بندی QS رقم قابل توجه برای کشوری با اندازه و مساحت بلژیک به شمار می آید. لازم به ذکر است که دانشگاه های کشور بلژیک برای دانشجویان بین المللی بسیاری از دوره ها را به زبان انگلیسی ارائه می دهند.

 


تحصیل در مدارس بلژیک

تحصیل در مدارس بلژیک و شرایط پذیرش در آن برای افرادی که به این کشور مهاجرت می کنند، حایز اهمیت است. سن اجباری تحصیل در مدرسه از 6 سال تا 18 سال می باشد.
پیش از آموزش رسمی، مهد کودک ها برای نوزادان و کودکان تا زمان رسیدن به مدرسه است. دوره های تحصیلی مدارس در کشور بلژیک 6 ساله می باشد. تحصیل در کودکستان رایگان می باشد و دوره های پیش دبستان مربوط به سنین 2 تا 6 سال می باشد.
دانش آموزان از سن 6 تا 12 سال در مقطع متوسطه تحصیل می کنند و سپس تحصیل در مقطع دبیرستان را از سن 12 سالگی شروع می کنند. با توجه به گسترش جامعه بین المللی، مدارس بین المللی بلژیک دارای سیستم های بریتانیایی، آمریکایی، فرانسوی و هلندی هستند.

با توجه به اینکه کشور بلژیک یک دولت فدرال است بسته به اینکه در کدام ایالت باشند و سیستم آموزشی آن منطقه به چه صورت باشد، زبان تحصیلی می تواند به یکی از زبان های هلندی، فرانسوی، آلمانی و یا انگلیسی باشد.
دانش آموزان در این مقطع طیف وسیعی از موضوعات را با تاکید بر زبان و ریاضیات تحصیل می کنند و یادگیری یک زبان خارجی به احتمال زیاد بخشی از برنامه درسی خواهد بود.

 


تحصیل در مقطع کارشناسی در بلژیک

تحصیل کارشناسی در بلژیک می تواند فرصتی مناسب برای مهاجرت به بلژیک باشد. دانشگاه های و موسسات عالی آموزشی در کشور بلژیک از لحاظ علمی دارای رنکینگ مناسبی هستند. طول مدت تحصیل در بلژیک در مقطع کارشناسی 3 تا 4 سال می باشد و زبان تحصیل در بلژیک به 3 زبان فرانسوی، آلمانی و هلندی است که بسته به دانشگاه متفاوت می باشد.
البته لازم است بدانید که امکان تحصیل در بلژیک به زبان انگلیسی وجود دارد. برای تحصیل در بلژیک در مقطع کارشناسی در صورت نیاز به ارائه مدرک زبان انگلیسی، آیلس 6 مورد نیاز است.

هر فردی که دارای دیپلم مورد تایید باشد امکان تحصیل در دانشگاه های بلژیک را در تمام رشته ها دارد ولی تحصیل در رشته های پزشکی، هنر و علوم مهندسی مستلزم این است که فرد متقاضی تحصیل در بلژیک باید آزمون مختص آن رشته را بدهد.
دانشجویانی که قصد تحصیل در رشته پزشکی و دندان پزشکی را دارند باید در یک امتحان ورودی که توسط دولت برگزار می گردد، شرکت کند. همچنین دانشجویان هنر و فنی و مهندسی باید یک آزمون عملی در ارتباط با رشته خود را شرکت کنند. برای سایر رشته ها آزمون ورودی بسته به دانشگاه متفاوت است.

 


تحصیل مقطع کارشناسی ارشد در بلژیک

تحصیل کارشناسی ارشد در بلژیک به عنوان تحصیلات تکمیلی می تواند یکی از راه های مهاجرت به این کشور باشد. سیستم آموزشی در کشور بلژیک کیفیت مناسبی دارد و هزینه های مسکن و زندگی نیز تقریبا معقول است.
تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در بلژیک این امکان را می دهد که در مرکز اروپا تحصیلات خود را ادامه داد. بسیاری از دوره های کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی نیز ارائه می شود.
مدت زمان تحصیل کارشناسی ارشد در بلژیک 2 سال و دانشجویان باید دارای مدرک لیسانس یا معادل بین المللی باشند. طول دوره تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در بلژیک در مورد مدرک زبان نیز بسته به اینکه در دانشگاهی که قصد تحصیل را دارید به چه زبانی است، باید سطح دانش زبان خود را طبق آن دانشگاه ارائه دهید.

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در بلژیک نیازمند ارائه مدرک زبان، آیلس 6.5 است. البته مدرک زبان مورد نیاز بسته به نوع دانشگاه متفاوت می باشد.
دوره های کارشناسی ارشد در دانشگاه های کشور بلژیک متشکل از چندین واحد درسی و ارائه پایان نامه تحقیقاتی می باشد. سیستم آموزش کارشناسی ارشد در کشور بلژیک بر پایه تلاش های دانشجو است و اصطلاحاً  استاد محور نمی باشد.

تحصیل در بلژیک

 


تحصیل مقطع دکترا در بلژیک

با تحصیل در مقطع دکترا در بلژیک امکان تحصیل در دانشگاه های قدیمی و تاریخی در یک کشور اروپایی وجود دارد و دانشگاه های بلژیک به طور مداوم از رنکینگ بالایی برخوردار هستند.
مدت زمان تحصیل در بلژیک در مقطع دکترا 4 سال می باشد. جهت تحصیل دکترا در بلژیک باید یک سوپروایزر داشت و سوپروایزر به عنوان یک ناظر یا کارشناس ارشد مسئول نظارت بر تحقیقات و پیشرفت تحصیلی و تایید نهایی پایان نامه دکترا می باشد.

تحصیل دکترا در کشور بلژیک باعث می شود که به عنوان یک دانشجوی دکتری اغلب به عنوان یک برنامه پژوهشی و یا تدریس در غالب دستیار استاد شناخته شد و ممکن است فرد دانشجو حقوق نیز دریافت کند. جهت تحصیل دکترا در بلژیک ارائه مدرک آیلتس 7 ضروری است.

 


تحصیل در رشته های پزشکی و دندانپزشکی در بلژیک

با توجه به رتبه بندی های مختلف دانشگاه ها، تحصیل در بلژیک در رشته های پزشکی و دندان پزشکی در دانشگاه هایی که از نظر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی معتبر است، امکان پذیر می باشد.
فردی که متقاضی تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در بلژیک است باید دارای مدرک دیپلم معتبر از دبیرستان باشد. افرادی که بالای 18 سال سن دارند، می توانند برای اخذ پذیرش از دانشگاه های بلژیک اقدام نمایند.
نمرات دروس زیست شناسی، فیزیک و شیمی متقاضی می تواند تاثیر به سزایی در پذیرش فرد توسط دانشگاه مورد نظر در کشور بلژیک داشته باشد.

هر چه نمرات این دروس بالاتر باشند تا حدی اولویت فرد برای پذیرش بیشتر می شود. افراد متقاضی تحصیل پزشکی در کشور بلژیک باید در آزمون ECTS شرکت کند و در صورت کسب حداقل امتیاز 180-240 می توانند در یکی رشته های پزشکی یا دندانپزشکی تحصیل کنند.
تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در بلژیک به زبان فرانسه و زبان اسپانیایی است و البته در بعضی دانشگاه ها به زبان انگلیسی نیز ارائه می شود اما بسیار محدود تر از سایر زبان ها می باشد.

 


هزینه تحصیل در بلژیک

هزینه های تحصیل در بلژیک می تواند بر تصمیم و انتخاب فرد بر مهاجرت تحصیلی به بلژیک تاثیرگذار باشد. در کشور بلژیک هر دو موسسه دولتی و خصوصی وجود دارد و هزینه تحصیل بسته به نوع دانشگاه متفاوت می باشد.
اگر فرد از شهروندان اتحادیه اروپا باشد، هزینه سالیانه تحصیل در بلژیک 850 یورو و ممکن است حتی رایگان باشد ولی اگر شهروند غیر از اتحادیه اروپا باشد هزینه های تحصیل در دانشگاه های بلژیک بین 2000 تا 5000 یورو خواهد بود.

هزینه های زندگی فرد بستگی به جایی که برای زندگی انتخاب می کند، خواهد داشت و همچنین اینکه در خوابگاه باشد و یا در یک آپارتمان خصوصی. البته هزینه اقامت در خوابگاه از هزینه اقامت در خوابگاه های خصوصی پایین تر است.

 


تحصیل رایگان در بلژیک

کشور بلژیک مانند بسیاری از کشورهای دیگر دارای دانشگاه های دولتی و غیر دولتی می باشد که دانشگاههای غیر دولتی در این بحث جایی ندارند.
زیرا الزاما برای تحصیل در این دانشگاه ها و هنگام ثبت نام باید شهریه پرداخت شود که هرکدام بسته به منطقه و رتبه علمی که دارند شهریه های متفاوت دریافت خواهند کرد و اما دانشگاه های دولتی در بلژیک با توجه به شهریه های بسیار کمی که دریافت می کنند نسبت به دانشگاه های غیر دولتی می توان گفت که رایگان هستند.

مقدار هزینه ای که دانشگاه های دولتی در بلژیک از دانشجویان دریافت می کنند از 400 یورو تا 600 یورو در سال متغیر می باشد که البته این مبلغ باور نکردنی برای دانشجویان متقاضی از کشورهای اتحادیه اروپاست که تحصیل در بلژیک به صورت رایگان برای آن ها کاملا بدین صورت فراهم می باشد.
منتهی برای دانشجویان متقاضی از غیر از کشورهای اتحادیه اروپا فرق خواهد داشت و به هنگام ثبت نام باید هزینه بیشتری را پرداخت کنند که البته این مقدار مبلغ به موسسه ای که انتخاب کرده اند و نوع رشته تحصیلی و همچنین مقطع تحصیلی آن ها بستگی و ارتباط مستقیم دارد.

تحصیل در بلژیک


بورسیه تحصیلی در بلژیک

لازم است بدانید که جهت تحصیل در بلژیک امکان اخذ بورسیه تحصیلی در بلژیک در مقاطع تحصیلی مختلف وجود دارد. در مقطع لیسانس باید با ارائه مدرک دیپلم و رزومه تحصیلی بتوان پذیرش گرفت و برای گرفتن بورسیه در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری متقاضی حداکثر باید 35 و یا 40 سال داشته باشد و همچنین ارائه آخرین مدرک تحصیلی و رزومه تحصیلی و علمی مورد نیاز است.

باید برای اخذ بورسیه از سوپروایزر و یا استاد راهنمای آن دانشگاه پذیرش گرفت بگیرید و بر اساس نوع بورسیه ای که به فرد تعلق می گیرد، یا از کل هزینه های تحصیل معاف می شود و یا بخشی از آن.
بنابراین بورسیه های تحصیلی بر اساس رزومه تحصیلی و علمی مشخص خواهد شد. به طور کلی برنامه بورسیه های تحصیلی در بلژیک برای دانشجویان بین المللی مخصوصا برای دانشجویان کشورهای در حال توسعه وجود دارد.

 


اقامت پس از تحصیل در بلژیک

تحصیل در بلژیک می تواند به اقامت پس از تحصیل در بلژیک و در نهایت تابعیت بلژیک منجر شود. فرد متقاضی تحصیل در بلژیک می تواند پس از فارغ التحصیلی خود با پیدا کردن کار در بلژیک ویزای دانشجویی خود را تبدیل به ویزای کار کند و با توجه به ویزای کاری که از دولت بلژیک می گیرید اجازه اقامت در بلژیک را خواهد داشت.

پس از مدتی کار کردن و دادن بیمه و مالیات طبق قوانین فرد می تواند درخواست اقامت دائم و تابعیت این کشور را کند. در صورتی اقامت بدون وقفه به مدت 7 سال در بلژیک در صورتی که واجد شرایط باشد، می تواند اقامت دائم بلژیک را دریافت کند.
پس می توان گفت که تحصیل در بلژیک صرفا و به تنهایی منجر به اخذ اقامت و تابعیت بلژیک نمی شود بلکه باید به نوع دیگری از اقامت تبدیل شود و در نهایت منجر به اخذ تابعیت بلژیک گردد.

 


مدارک مورد نیاز اخذ ویزای تحصیلی بلژیک

جهت تحصیل در بلژیک یک سری مدارک عمومی نیاز است که مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزای تحصیلی بلژیک به شرح زیر می باشد:

 •  پاسپورت یا گذرنامه فرد متقاضی باید بیش از 12 ماه اعتبار داشته باشد.
 • ارائه عکس پاسپورتی فرد متقاضی
 • اصل و ترجمه مدارک تحصیل به همراه ریز نمرات مدرک تحصیلی (دیپلم، کارشناسی، کارشناسی ارشد)
 • نامه پذیرش از دانشگاه مورد نظر در کشور بلژیک
 • ارائه رسید پرداخت شهریه
 • ارائه اثبات تمکن مالی
 • گواهی عدم سوء پیشینه
 • ارائه گواهی سلامت پزشکی
 • اثبات مهارت و دانش زبان
 • ارائه رزومه تحصیلی و علمی
 • ارائه انگیزه نامه و یا توصیه نامه

 

بلژیک


خوابگاه های دانشجویی کشور بلژیک

اقامت در کشور بلژیک بسیار آسان است و دانشجویان می ‌توانند یک اتاق یا آپارتمان شخصی اجاره کرده یا اقدام به استفاده از خوابگاه‌ های دانشگاهی یا گزینه‌ های خانگی نیز بکنند.
برای اخذ خوابگاه دانشگاه، با اداره خوابگاه موسسه آموزش عالی مورد نظر تماس گرفت. برای هر نوع اقامت دیگری، فرد می ‌تواند از طریق اینترنت یا آژانس‌ های مربوطه به صورت شخصی اقدام به جستجوی خانه یا آپارتمان کند و هماهنگی‌ ها باید قبل از رسیدن دانشجو به آن جا صورت بگیرد.

 


بورسیه کشور های دیگر را مطالعه کنید

اشتراک گذاری در:

لینک های مفید

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

ثبت نام در خبرنامه

اخرین مطالب

لگال مدارک چیست؟

لگال مدارک چیست؟ اولین و مهم‌ترین قدم برای اینکه بتوان وارد کشور مقصد، مخصوصاً آلمان شد، تهیه، آماده‌سازی و ارائه مدارک است. متقاضیان مهاجرت به

Read More »

لگالایز مدارک در سفارت آلمان

لگالایز مدارک در سفارت آلمان برای ویزا و پذیرش افرادی که قصد مهاجرت به آلمان از طریق تحصیل، کار، دوره های آوسبیلدونگ را داشته باشند

Read More »

اخرین بورسیه ها

بورسیه های Post-Doc موسسه Ifremer فرانسه

🎓نام بورسیه: بورسیه های Post-Doc موسسه Ifremer فرانسه برای رشته های ژئوفیزیک، اقلیم شناسی، زمین شناسی، اقیانوس شناسی، هیدرولوژی، سیسمولوژي و ژئوانفورماتیک 💠کشور اعطاکننده: فرانسه

Read More »

ثبت نام

Max. file size: 15 MB.
این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .