Search
Close this search box.

کالج تجربی یا M-Kurs (کالج پزشکی)

آموزش در رشته‌های علوم پزشکی یکی از پیچیده‌ترین و مهم‌ترین زمینه‌های تحصیلی بوده که نیازمند آمادگی و دانش فراوانی برای ورود به آن است. به منظور فراهم آوردن این زمینه‌ها، کالج‌ ام کورس (M-Kurs) آلمان مخصوص گروه پزشکی، به عنوان یک پل ارتباطی بین داوطلبان و دانشگاه‌های پزشکی این کشور عمل می‌کند.

این کالج‌ها به متقاضیانی که قصد تحصیل در رشته‌های پزشکی، دندان‌پزشکی، داروسازی و سایر رشته‌های علوم پزشکی را دارند، امکان می‌دهند تا با یک دوره دو ترمی، برای ورود به دانشگاه‌های پزشکی این کشور آماده شوند. این دوره‌ها با ارائه مطالب آموزشی متنوع و کاربردی، همچنین ارتقاء مهارت‌های زبانی و تخصصی، دانشجویان را برای موفقیت در آزمون‌های ورودی دانشگاه‌های پزشکی آلمان آماده می‌کنند.

در این مقاله، به تعریف کالج ام کورس، رشته‌های تحصیلی منتخب، دوره‌های تحصیلی آن، مزایای تحصیل‌ در این کالج، بورسیه‌های تحصیلی، هزینه تحصیل در این کشور و غیره خواهیم پرداخت.

 

تعریف جامع در مورد کالج ام کورس M-kurs آلمان

M-kurs یک دوره آموزشی ویژه است که برای دانش‌آموزان طراحی شده است که می‌خواهند در آلمان در رشته‌های علوم طبیعی یا پزشکی تحصیل کنند. این دوره به دانشجویان کمک می‌کند تا برای پذیرش در رشته‌های پزشکی، بیولوژی، علوم تغذیه، دندانپزشکی، میکروبیولوژی، عدامپزشکی، بیوشیمی، داروسازی و دیگر رشته‌های علمی آماده شوند. کالج ام کورس (M-Kurs) آلمان به ویژه روی دروس علمی مانند بیولوژی، شیمی و فیزیک متمرکز است. این دروس الزامی آلمانی نیز در این زمینه‌ها تمرکز دارد. این بدین معنی است که دانشجویان با یادگیری الزامات زبان آلمانی در این زمینه‌ها آسان‌تر می‌توانند تحصیل کنند. شایان ذکر است که حضور در این دوره و سپری کردن آن تضمین کننده آغاز مقطع پزشکی نیست.

 

رشته های تحصیلی منتخب در کالج ام کورس آلمان

دانشجویانی که در کالج ام کورس (M-Kurs) آلمان  ثبت نام می‌کنند، این فرصت را دارند که یکی از رشته‌های دانشگاهی و آکادمیک زیر را در دانشگاهی دولتی یا دانشگاه علوم کاربردی آلمان دنبال کنند:

 • علوم زیست پزشکی : این رشته بر کاربرد اصول بیولوژیکی در مسائل پزشکی و مرتبط با سلامت تمرکز دارد و دانش آموزان را با درک جامعی از اساس بیولوژیکی سلامت و بیماری انسان آشنا می‌کند.
 • بیوشیمی : این زمینه تحصیلی به فرآیندهای شیمیایی که در موجودات زنده اتفاق می‌افتد و نیز بررسی ترکیب شیمیایی و واکنش‌هایی که در سلول‌ها، بافت‌ها و اندام‌ها رخ می‌دهند، می‌پردازد.
 • بیوفیزیک : بیوفیزیک اصول فیزیک و زیست شناسی را برای درک سیستم‌ها و فرآیندهای بیولوژیکی در سطوح مولکولی، سلولی و ارگانیسمی ترکیب می‌کند.
 • بیوتکنولوژی : این رشته اصول بیولوژیکی را برای توسعه محصولات، فناوری‌ها و فرآیندهای جدید، اغلب در زمینه‌هایی مانند پزشکی، کشاورزی یا علوم محیطی به کار می‌گیرد.
 • علوم تغذیه : این رشته تحصیلی به بررسی رابطه بین رژیم غذایی و سلامتی، بررسی نیازهای تغذیه‌ای افراد و جمعیت‌ها و همچنین تاثیر تغذیه بر پیشگیری و درمان بیماری می‌پردازد.
 • زیست‌شناسی مولکولی : این رشته بر ساختار، عملکرد و برهم‌کنش‌های مولکول‌های بیولوژیکی مانند DNA، پروتئین‌ها و سایر ماکرومولکول‌ها برای درک فرآیندهای بیولوژیکی و توسعه درمان‌های جدید تمرکز دارد.
 • پزشکی و علوم زیست پزشکی : این رشته یک آموزش جامع در علوم پزشکی ارائه می‌دهد که موضوعاتی مانند آناتومی، فیزیولوژی، بیوشیمی و فارماکولوژی را پوشش می‌دهد، و البته دانشجویان را برای مشاغل پزشکی یا تحقیقات زیست پزشکی آماده می‌کند.
 • فناوری پزشکی : این رشته از اصول مهندسی و علمی برای توسعه دستگاه‌ها، تجهیزات و روش‌های پزشکی، افزایش ارائه مراقبت‌های بهداشتی و نتایج بیمار استفاده می‌کند.
 • روانشناسی : این رشته ذهن و رفتار انسان را بررسی می‌کند، فرآیندهای روان‌شناختی را که بر افکار، احساسات و عمل انسان تأثیر می‌‌گذارد، بررسی کرده و از این دانش برای بهبود سلامت و رفاه روانی استفاده می‌کند.
 • داروسازی : این رشته تحصیلی دانشجویان را برای مشاغلی در زمینه توسعه، تولید و توزیع داروها و همچنین استفاده از آنها در مراقبت و درمان بیمار آماده می کند.
 • پزشکی انسانی : این رشته آموزشی جامع در علوم پزشکی ارائه می.دهد و دانشجویان را برای مشاغل پزشکی، تحقیقاتی یا سایر زمینه‌های مرتبط با مراقبت‌های بهداشتی آماده می‌کند.
 • دندانپزشکی : این رشته بر روی تشخیص، پیشگیری و درمان مسائل مربوط به سلامت دهان، از جمله ترمیم دندان‌ها و حفظ سلامت دهان تمرکز دارد.
 • دامپزشکی : این رشته دانشجویان را برای مشاغلی در زمینه تشخیص، پیشگیری و درمان بیماری‌ها در حیوانات، از جمله حیوانات همراه، دام و حیات وحش آماده می‌کند.

این رشته‌های دانشگاهی طیف گسترده‌ای از تخصص‌ها و مسیرهای شغلی در علوم زیست پزشکی و بهداشت را به دانش‌آموزان ارائه کرده و به آنها اجازه می‌دهد تا علایق خود را دنبال نموده و در پیشرفت مراقبت‌های بهداشتی و تحقیقات پزشکی کمک کنند

دوره های تحصیلی در کالج ام کورس آلمان

آلمان فرصتی استثنایی برای دانشجویان علاقه‌مند به حوزه‌های پزشکی، زیستی و طبیعی فراهم می‌کند.

کالج ام کورس (M-Kurs) آلمان در OSK شامل دروسی همچون ریاضیات، فیزیک، شیمی و زیست‌شناسی است. این دوره به دانشجویان کمک می‌کند تا با تسلط بر این دروس، برای آزمون ارزیابی (Feststellungsprüfung – FSP) در دانشگاه‌های آلمان آماده شوند. دوره مقدماتی باید پایه‌های ریاضی را تثبیت کرده و دانش‌آموزان را برای درس‌های ریاضی اصلی آماده کند.

این دوره‌ها با امتحانات میان ترم و نهایی، به دانشجویان امکان می‌دهند تا برای ورود به مقاطع پزشکی و تحصیلات بهداشتی در دانشگاه‌های آلمان درخواست دهند. این دوره‌ها از طریق آزمون‌های ارزیابی FSP در دانشگاه‌ها به پایان می‌رسند و در دانشجویان  زمینه آمادگی عالی برای درخواست قبولی در رشته و مقطع مورد نظر خود فراهم می‌کنند.

برای شرکت در M Course (T Course, G Course, W Course) Studienkolleg از OSK، باید صلاحیت زبان آلمانی معادل گواهی B1 (Telc، Goethe) یا DSH 1 را اثبات کنید. سپس، از هر دانش‌آموز شرکت کننده در Studienkolleg  ثبت نام می‌شود. دوره‌های OSK، بدون نیاز به آزمون ورودی است.

 

مزایای تحصیل در کالج M-Course آلمان

قطعا حضور در کالج ام کورس آلمان دارای مزایای ارزنده‌ای برای دانشجویان بین‌المللی و داخلی در این کشور است که این مزیت‌ها عبارتند از:

 • تیم متخصص و مجرب: کالج ام کورس (M-Kurs) آلمان جهت آماده‌ سازی دانشجویان زیر نظر تیمی از مدرسان واجد شرایط تشکیل شده است که در زمینه‌های فیزیک، زیست‌شناسی، شیمی و آلمانی تخصص دارند. این تیم نه تنها آنها را در دروس مختلف آماده می‌نمایند، بلکه  کمک می‌کنند تا برای گذراندن موفقیت‌آمیز آزمون FSP Feststellungsprüfung نیز آماده شوند.
 • آموزش‌های FSP: علاوه بر کلاس‌های معمولی، آموزش‌های FSP ارائه می‌شود که شامل دوره‌های تکمیلی برای آمادگی بیشتر و توصیه‌های مفید برای قبولی در آزمون FSP است.
 • سخنرانی‌های مهمان: این

Studienkolleg، سخنرانی‌های مهمان ارائه می‌دهد که توسط اساتید و شخصیت‌های موفف از لحاظ کاری و پژوهشی برگزار می‌شود. این افراد می‌توانند به دانشجویان درباره آینده تحصیلی و شغلی خود راهنمایی و مشاوره ارائه کنند و دیدگاه‌های جدیدی برای رشته‌های تحصیلی مورد نظرشان، را در اختیار آنها قرار دهند.

 • بازخورد مستمر: برای حفظ کیفیت دروس و تدریس، از طریق آزمون‌های منظم و کنترل پیشرفت، بازخورد مستمری را برای پیشرفت یادگیری دانشجویان ارائه می‌دهند. همچنین، برگزاری سفرهای مطالعاتی و دروس تجربی، تنوع در زندگی آموزشی روزمره دانشجویان را تضمین می‌کند.

با این مزایا، تحصیل در کالج ام کورس (M-Kurs) آلمان  به دانشجویان فرصتی مناسب برای آماده‌سازی و پیشرفت در مسیر تحصیلی و حرفه‌ای خود ارائه می‌دهد

لیست دانشگاه های پزشکی همراه با کالج ام کورس

دانشگاه‌های پزشکی که همراه با کالج ام کورس M-KURS)) آلمان شناخته شده‌اند عبارتند از:

 • هایدلبرگ – Studienkolleg an der Universität Heidelberg
 • مونیخ – Studienkolleg bei den Universitäten des Freistaates Bayern
 • برلین – Studienkolleg an der TU Berlin
 • برلین – Studienkolleg an der FU Berlin
 • هامبورگ – Studienkolleg Hamburg
 • فرانکفورت – Studienkolleg an der Goethe-Universität
 • ماربورگ – Studienkolleg Mittelhesen der Universität Marburg
 • هانوفر – Studienkolleg an der Universität Hannover
 • متینگن – Studienkolleg Mettingen
 • ماینس – Studienkolleg der Johannes-Gutenberg-Universität
 • درسدن – TUDIAS-Studienkolleg TU Dresden
 • لایپزیگ – Universität Leipzig Studienkolleg Sachsen
 • هاله – Studienkolleg an der Martin-Luther-Universität Halle-Wittenberg
 • نوردهاوزن – Staatliches Studienkolleg

 

این دانشگاه‌ها همراه با کالج ام کورس (M-Kurs) آلمان به دانشجویان فرصتی عالی برای آماده‌سازی خود و در نهایت ورود به مقاطع پزشکی در آلمان ارائه می‌دهند

بورسیه برای تحصیل در رشته های پزشکی آلمان

بورسیه تحصیلی آلمان، جهت تحصیل رشته پزشکی به شرح زیر است که عبارتند از:

 • SBW برلین: به دانشجویان بین‌المللی که از نظر اجتماعی متعهد بوده و از خانواده‌های فقیر برخوردار هستند و البته تمایل به تحصیل در برلین (یا پوتسدام) را دارند کمک می‌کند تا از شرایط زندگی بهتری در این کشور برخوردار شوند. این بورسیه برای  مدت زمان 2 ترم در اختیار دانشجویان متقاضی قرار گرفته و شامل هزینه‌های تحصیل، زندگی، سفر و آپارتمان مشترک دانشجویی است.
 • دانشگاه هامبورگ: این بورسیه با توجه به شایستگی اعطا می‌کند. دانشجویان بین‌المللی و Ph.D. داوطلب می‌توانند به لطف یک برنامه مبتنی بر شایستگی در دانشگاه هامبورگ تحصیل کنند. متقاضیان باید نشان دهند که علاوه بر پیشرفت تحصیلی به جامعه کمک می‌کنند یا متعهد به تبادل بین فرهنگی در آینده هستند. مدت زمان 2 ترم و ارزش بورسیه 955 دلار آمریکا یا 3507 درهم در ماه است.
 • بنیاد دانشگاه آلمان: در سال ۲۰۱۸، بنیاد دانشگاه آلمان برنامه فلوشیپ مدیکوس خود را در آلمان برای دانشجویان پزشکی راه اندازی کرد. این بورسیه تحصیلی به متقاضیان مشاوره انفرادی از سوی اساتید دانشگاه در حوزه‌های علمی خاص خود را که به صورت مستقر در آن هستند، ارائه می دهد.
 • Deutschlandstipendium: این بورسیه برای دانشجویان بین المللی و Ph.D. داوطلبان در دسترس است و شامل هزینه سفر، کمک هزینه کتاب و همچنین کمک هزینه خرید فناوری دیجیتال می‌شود.
 • بورسیه تحصیلی Friedrich-Ebert-Stiftung برای تحصیل در آلمان: متقاضیان از قاره‌های (آسیا، آفریقا، و آمریکای لاتین) و همچنین کشورهای اروپای شرقی و جنوب شرقی (EU) می توانند برای این نوع بورسیه درخواست دهند. ارزش این بورسیه 1278 دلار آمریکا یا 4694 درهم در ماه است.
 • بادن-وورتمبرگ-STIPENDIUM: این بورسیه تحصیلی برای داوطلبان تحصیلی بسیار واجد شرایط یا ممتاز و دانشجویان دکترا که در دانشگاهی در بادن-وورتمبرگ آلمان ثبت نام کرده‌اند در دسترس است. ارزش این بورسیه 673 تا 1570 دلار در ماه است.

 

در مجموع، آلمان یک مقصد عالی برای تحصیل پزشکی است که با هزینه‌های پایین، کیفیت بالا و فرصت‌های شغلی عالی همراه است. بورسیه‌های تحصیلی متعددی نیز برای کمک به دانشجویان بین‌المللی در این کشور وجود دارد که با توجه به شرایط خاص و ویژه دانشجویان می‌تواند در اختیار آنها قرار گیرد

هزینه‌ های تحصیل در آلمان

هزینه‌های تحصیل در آلمان برای دانشجویان بین‌المللی و آلمانی مگر در دو سناریو خاص و ویژه، به صورت کاملا رایگان است. در این سناریوها، دانشجویان بین‌المللی باید هزینه‌های مشخص و تعیین شده‌ای را پرداخت کنند که عبارتند از:

 • دانشجویان بین المللی خارج از اتحادیه اروپا که می‌خواهند در دانشگاهی در ایالت فدرال بادن-وورتمبرگ تحصیل کنند باید برای هر ترم تحصیلی ۱۵۰۰ یورو بپردازند.
 • دانشجویانی که در یکی از چهار دانشگاه خصوصی که تحصیلات پزشکی در آلمان را ارائه می‌شوند، ثبت نام می‌کنند، باید شهریه‌ای بین ۵۷۰۰ تا ۱۵۵۰۰ یورو در هر ترم بپردازند.

این هزینه‌ها به صورت پرداخت دو مرتبه، در طول سال است که بسته به دانشگاه ۲۰۰ تا ۳۰۰ یورو در هر ترم است. این کمک ترم مزایای زیادی برای دانشجویان دارد

مدارک مورد نیاز برای تحصیل در آلمان

هنگامی که تصمیم به تحصیل در آلمان و در رشته علوم پزشکی گرفته‌اید، باید شرایط ورود به دانشگاه مورد نظر خود را کاملاً بررسی کنید. الزامات و شرایط ورود ممکن است از دانشگاهی به دانشگاه دیگر متغیر و متفاوت باشد. در ادامه لیستی از مدارک مورد نیاز برای درخواست ویزای تحصیلی آلمان برای دانشجویان بین المللی ذکر شده است که عبارتند از:

 • مدارک تحصیلی شناخته شده: مدارک تحصیلی قبلی شما باید استانداردهای تعیین شده توسط دانشکده‌های پزشکی آلمان را داشته باشند. برای اطمینان از قبولی مدارک خود، می‌توانید با دانشگاه مورد نظر، خدمات تبادل علمی آلمان (DAAD) یا کنفرانس دائمی وزیران ارتباط برقرار کنید.
 • گواهی‌های درج شده: برخورداری از نمرات خوب در دروس مرتبط با پزشکی، مانند زیست‌شناسی و شیمی، ضروری است. نمرات بالاتر در این دروس، فرصت بهتری برای ورود به دانشکده‌های پزشکی رقابتی آلمان ایجاد می‌کند.
 • تسلط به زبان آلمانی: بیشتر رشته‌های پزشکی در آلمان به زبان آلمانی تدریس می‌شوند، بنابراین باید مهارت‌های زبان آلمانی خود را ثابت کنید. سطح مورد نیاز بسته به دانشگاه متفاوت است، اما بسیاری از آنها مدرک C1 را درخواست می‌کنند.
 • برگزاری آزمون و امتحانات: برخی از دانشکده‌های پزشکی ممکن است از شما بخواهند تست‌های امتحانی خاصی را انجام دهید تا شایستگی خود را برای ورود به رشته مورد نظر ارزیابی کنند.

با رعایت این شرایط و تهیه مدارک مورد نیاز، می‌توانید به دنبال اخذ ویزای تحصیلی برای مقاطع مختلف پزشکی در آلمان بروید و از فرصت تحصیل در یکی از کشورهای پیشرو در علوم پزشکی بهره‌مند شوید.

 

راهنمایی برای پذیرش در دوره M-Kurs در آلمان

کالج ام کورس (M-Kurs) آلمان برای آمادگی دانشجویان برای ورود به دانشگاه به صورت یک ساله یا دو ترمی ارائه می‌شود. این دوره، انتقالی برای دانشجویان با دیپلم تجربی است که باید یک سال در کالج آلمانی بگذرانند. اما اگر قصد ادامه تحصیل در رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی یا داروسازی را دارند، باید به شرایط خاصی توجه کنند که عبارتند از:

 • برای پذیرش در M-Kurs، باید دیپلم باید تجربی داشته باشد.
 • اگر مدت زمان زیادی از اخذ دیپلم انها گذشته است، باید درخواست پذیرش خود را مطرح کنند.
 • هر ساله تعداد محدودی از صندلی‌ها در M-Kurs برای دانشجویان بین المللی در نظر گرفته می‌شود.
 • برای رشته پزشکی، ممکن است زمان طولانی‌تری برای پذیرش نیاز باشد، به خصوص اگر نمرات آنها از سطح بالایی برخوردار نباشد.
 • گذراندن دوره زبان آلمانی تنها نقطه شروع است و تضمینی برای پذیرش در رشته پزشکی نیست.
 • پذیرش در رشته پزشکی، برای دانشجویان بین‌المللی و حتی برای دانشجویان آلمانی هم سخت و چالش برانگیز است.
 • به یاد داشته باشید که موفقیت در این مراحل به عوامل مختلفی از جمله نمرات، تجربه و تعهد شما بستگی دارد.

نتیجه گیری

آلمان فرصتی استثنایی برای دانشجویان علاقه‌مند به حوزه‌های پزشکی، زیستی و طبیعی فراهم می‌کند. با وجود چالش‌های موجود، از جمله رقابت شدید و نیاز به تسلط بر زبان آلمانی، شرکت مهاجرتی آوا می‌تواند به دانشجویان در غلبه بر این موانع کمک شایانی کند. شرکت مهاجرتی آوا با ارائه مشاوره‌های تخصصی و حمایت در طول فرآیند مهاجرت و تحصیل، به دانشجویان کمک می‌کند تا با اطمینان و موفقیت به هدف‌های خود در زمینه تحصیل علوم پزشکی برسند. این همکاری می‌تواند به دانشجویان کمک کند تا با اعتماد به نفس بیشتری به سوی آینده‌ای روشن در کالج ام کورس (M-Kurs) آلمان پیش بروند و تجربه‌ای ارزشمند را در این مسیر کسب کنند. در نهایت، با بهره‌گیری از خدمات شرکت مهاجرتی آوا، دانشجویان می‌توانند به رویای تحصیل در یکی از برترین کشورهای پزشکی جهان نزدیک‌تر شوند و آینده‌ای درخشان را برای خود رقم بزنند

جهت اطلاع و اخذ مشاوره مهاجرت تحصیلی، اخذ بورسیه تحصیلی، پذیرش تحصیلی و… با مشاوران ما تماس بگیرید.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

رزرو وقت مشاوره رایگان