نوین بورسیه

ایتالیا

متوسط هزینه زندگی:
متوسط هزینه تحصیل:
امکان کار هنگام تحصیل:
مدت زمان انتظار برای سفارت:
زبان کشور:
پایتخت:
نرخ بیکاری:
رضایت از زندگی:
حداقل درآمد:
نیاز به مدرک زبان:

 

ایتالیا قلب گردشگری اروپا و رتبه هشتم اقتصاد در دنیا از نظر میزان تولید ناخالصی واقع در بخش اروپای جنوبی و غربی و دریای مدیترانه می‌باشد که به عنوان یک مقصد محبوب برای گردشگری، تحصیل، اشتغال و مهاجرت تحصیلی، کاری و… تلقی می‌شود. پایتخت ایتالیا شهر رم است و از دیگر شهرهای مهم آن می‌توان به میلان، فلورانس، ونیز، ناپل و… اشاره کرد. واحد پول این کشور یورو بوده و جمعیت آن طبق آخرین برآورد 60 میلیون و 400 هزار نفر می‌باشد که دارای رتبه 5 از نظر جمعیت در اروپا و رتبه 23 را در جهان داراست. این کشور دارای مساحت 301230 کیلومتر مربع بوده، زبان رسمی آن ایتالیایی و دین رسمی در ایتالیا با آمار 93.9 درصد مسیحیت می‌باشد.

 

ایتالیا قلب گردشگری اروپا و رتبه هشتم اقتصاد در دنیا از نظر میزان تولید ناخالصی واقع در بخش اروپای جنوبی و غربی و دریای مدیترانه می‌باشد که به عنوان یک مقصد محبوب برای گردشگری، تحصیل، اشتغال و مهاجرت تحصیلی، کاری و… تلقی می‌شود. پایتخت ایتالیا شهر رم است و از دیگر شهرهای مهم آن می‌توان به میلان، فلورانس، ونیز، ناپل و… اشاره کرد. واحد پول این کشور یورو بوده و جمعیت آن طبق آخرین برآورد 60 میلیون و 400 هزار نفر می‌باشد که دارای رتبه 5 از نظر جمعیت در اروپا و رتبه 23 را در جهان داراست. این کشور دارای مساحت 301230 کیلومتر مربع بوده، زبان رسمی آن ایتالیایی و دین رسمی در ایتالیا با آمار 93.9 درصد مسیحیت می‌باشد.

گروه مهاجرتی ادب در زمینه تحصیل در ایتالیا و اخذ ویزای تحصیلی این کشور با ارائه مشاوره رایگان و همراهی قدم به قدم در پروسه اخذ پذیرش تحصیلی ایتالیا، شما را به هدفتان می‌رساند. در این مطلب با مهم‌ترین نکات و شرایط مربوط به تحصیل در ایتالیا آشنا خواهید شد.


نظام آموزشی کشور ایتالیا

 

ایتالیا دارای یک سیستم یکپارچه آموزشی قدرتمند در مدارس و مقاطع تحصیلی در دانشگاه و قبل از دانشگاه است. سیستم آموزش ایتالیا برای افراد ایتالیایی رایگان و دارای برنامه تحصیل اجباری از سن 6 سالگی تا 16 سالگی می‌باشد. مقاطع آموزشی در ایتالیا بطور کلی به 3 دوره تحصیلات اولیه، تحصیلات ثانویه و تحصیلات عالی و دانشگاه دسته‌بندی می‌شود.

 

تحصیلات اولیه

 

تحصیلات اولیه در ایتالیا که شامل 3 سال دوره مهدکودک و 5 سال دوره دبستان بوده، در مجموع 8 سال می‌گردد. در طول دوره دبستان دروس تاریخ، جغرافیا، زبان ایتالیایی، انگلیسی، فیزیک، ریاضی، و علوم طبیعی در سطح مقدماتی تدریس میگردد.

 


تحصیلات ثانویه

 

تحصیلات ثانویه در ایتالیا که شامل 3 سال دوره راهنمایی و 5 سال دبیرستان می‌شود، در مجموع 8 سال است. در دوره راهنمایی، همان دروس دروس تاریخ، جغرافیا، زبان ایتالیایی، انگلیسی، فیزیک، ریاضی، و علوم طبیعی در سطحی بالاتر نسبت به دبستان تدریس می‌شود و در دوره دبیرستان، این دروس به همراه چند درس تخصصی دیگر در سطح بالاتر در جهت آمادگی برای ورود به دانشگاه آموزش داده می‌شود.

تحصیلات اولیه و ثانویه مجموعا از سن 3 تا 19 سالگی را شامل شده و پس از گذراندن دوران دبیرستان، دانش‌آموزان می‌توانند انتخاب رشته نموده و وارد دانشگاه‌های این کشور شوند.

تحصیل در ایتالیا


تحصیلات دانشگاهی

 

شما در دانشگاه‌های ایتالیا می‌توانید در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا تحصیل نمایید که در ادامه درباره تحصیل در هر مقطع توضیح خواهیم داد. دانشگاه‌های این کشور بسیار معتبر و دارای سیستم آموزشی با استاندارد و کیفیت بالا می‌باشد. تعداد قابل توجهی از دانشگاه‌های مشهور ایتالیا جزء برترین دانشگاه‌های جهان با رتبه زیر 200 و در چندی از رشته‌های تحصیلی خاص در دانشگاه‌هایی مشخص در این کشور دارای رتبه‌های زیر 50 در کل دنیا می‌باشد. قدمت دانشگاه‌های ایتالیا در دسته با قدمت‌ترین دانشگاه‌های دنیا قرار گرفته؛ به عنوان نمونه قدمت دانشگاه بولونیا به سال 1088 و دانشگاه پادووا به سال‌ 1222 میلادی برمی‌گردد. تحصیل در دانشگاه‌های دولتی در ایتالیا برای مردم ایتالیا رایگان می‌باشد. همچنین تحصیل برای دانشجویان بین‌المللی در دانشگاه‌های دولتی البته بسته به انتخاب کدام دانشگاه، در حالت عمومی ارزان و به صرفه است.

 


چرا برای تحصیل ایتالیا را انتخاب کنیم؟

 


امنیت و کیفیت سطح زندگی

 

سطح امنیت در ایتالیا در رتبه خوبی قرار دارد و دارای رتبه 8 در قاره اروپا و 40 در جهان از نظر امن بودن می‌باشد. شاید ایتالیا از نظر امنیت جز رتبه‌های تک رقمی در دنیا نباشد اما در کل میزان آمار جرم و جنایت در ایتالیا از میزان پایین تا کمتر از حد متوسط رده‌بندی می‌شود. همچنین ساختار اقتصاد قوی ایتالیا و سطح کیفی اشتغال و بازار کاری مساعد در این کشور، خدمات درمانی و رفاهی بسیار مناسب در سرتاسر کشور مانند رایگان بودن خدمات درمانی و پزشکی عمومی و وجود برنامه‌‌ایی وسیع برای مراقبت‌های بهداشتی، حقوق و مزایا بازنشستگی، تأمین مسکن و حقوق و مزایا متنوع برای شهروندان از جمله دانشجویان، افراد شاغل و حتی غیرشاغل، ایتالیا را در جزء کشورهای با سطح کیفیت زندگی بالا قرار می‌دهد؛ تا جایی که جایگاه این کشور را از نظر کیفیت زندگی مطابق با آمار سال 2005 میلادی در رتبه هشتم و همچنین از نظر شاخص توسعه انسانی در رتبه بیست و ششم در قرار داده است.

 


بهره‌مندی از سیستم آموزشی دانشگاه‌های برتر دنیا

 

تحصیل در کشوری با سیستم آموزش مدرن و با سطح کیفی بالا که بیش از 50 دانشگاه برتر دنیا با رتبه زیر 1000 در کل جهان در آن واقع گردیده و در رقابت با بسیاری دانشگاه‌های مطرح سایر کشورهای پیشرفته و صنعتی در جهان مانند آلمان، استرالیا، فرانسه، کانادا، آمریکا و … می‌باشد، خود یک مزیت بسیار خوبی برای تحصیل در ایتالیا می‌باشد. وجود کیفیت بالای آموزش و تحصیل و همچنین فرصت‌های شغلی فراوان برای فارغ‌التحصیلان در این کشور از دیگر مزایای اصلی تحصیل در ایتالیا می‌باشد. قدمت نظام آموزشی و بسیاری از دانشگاه‌های مشهور ایتالیا بالا بوده و در اختیار قرار دادن امکان تحصیل رایگان برای مردم ایتالیا و تحصیل با هزینه‌های پایین برای دانشجویان بین‌المللی در این سیستم آموزشی با قدمت و پیشرفته یک امتیاز بسیار عالی محسوب می‌گردد.

جامعه چند فرهنگی

 

کشور ایتالیا با داشتن بیش از 6200000 نفر مهاجر یعنی چیزی در حدود یک دهم جمعیت کل کشور از فرهنگ‌ها و ملیت‌های گوناگون و از طرفی خونگرم بودن مردم ایتالیا به ویژه به نسبت خیلی از کشورهای دیگر اروپایی، باعث می‌شود که یک شخص مهاجر از جمله یک دانشجوی بین‌المللی در این کشور احساس غربت و انزوای چندانی نکند. همچنین ایتالیا کشوری است که خوشبختانه آمار نژادپرستی در آن بسیار کم بوده و با اقلیت‌ها و ملیت‌های دیگر خیلی خوش برخورد هستند و متمدنانه رفتار می‌کنند.


فرصت شغلی بعد از پایان تحصیل

 

شما پس از پایان تحصیل در ایتالیا در صورت تمایل می‌توانید از طریق پروسه Job Offer در این کشور، مشغول به کار شوید و مجوز کار و ویزای کاری دریافت نمایید و در رابطه با رشته تحصیلی خود، با وجود وضعیت بازار کار مساعد و وسیع در این کشور، برای یافتن شغل مورد نظر خود مشکل خاصی نخواهید داشت و در صورت تمایل می‌توانید ویزای کاری خود را تمدید نمایید.


مدارک مورد نیاز برای تحصیل در ایتالیا


دانشجویان بین المللی پس از یافتن دانشگاه و رشته مورد نظر خود و اخذ پذیرش نهایی، باید نسبت به تکمیل مدارک خود اقدام نمایند. این مدارک به شرح زیر می باشد.

 • پاسپورت معتبر

 • ویزای تحصیلی درج شده در پاسپورت (شرط ویزا بعد از پذیرش تحصیلی)

 • عکس پرسنلی تمام رخ جدید

 • تکمیل فرم‌های درخواست ویزا

 • رزومه کامل تحصیلی و کاری

 • ترجمه رسمی آخرین مدرک تحصیلی و ریز نمرات

 • انگیزه نامه (Letter of Motivation)

 • توصیه نامه اساتید (برای مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری)

 • طرح تحقیقاتی پیشنهادی (Research Proposal)

 • نامه پذیرش دانشگاه مورد نظر

 • تهیه بلیط پرواز و کپی آن و محل اقامت

 • نامه تاییدیه و تمکن مالی

 • گواهی عدم سوء پیشینه

 • مدارک آزمون بین المللی زبان (آیلتس، تافل و …)

 • بیمه درمانی

 • رسیدهای پرداخت مالی

 


هزینه‌های تحصیل در ایتالیا

 

اکثر دانشگاه‌ها در ایتالیا دولتی می‌باشد و تحصیل در هر مقطع قبل از دانشگاه و در دانشگاه‌های دولتی این کشور برای مردم ایتالیا رایگان است. تحصیل برای دانشجویان بین‌المللی رایگان نبوده اما از طرفی تحصیل در دانشگاه‌های دولتی ارزان است و شهریه‌ها از 900 یورو در سال شروع شده که این هزینه تا میزان 4000 یورو در سال برای دانشگاه‌های با رده بندی‌های بالا‌تر در ایتالیا می‌رسد و بطور میانگین شهریه تحصیل در یک دانشگاه بسیار معتبر ایتالیایی 3000 یورو در سال می‌باشد. البته از طرفی هزینه دانشگاه‌های خصوصی از این مبالغ بیشتر بوده و شهریه آن‌ها بین 6000 تا 20000 یورو در سال می‌باشد.

 


هزینه های زندگی در ایتالیا

 

اگر شما موفق به دریافت پذیرش از یکی از دانشگاه‌های ایتالیا شوید، آگاهی از هزینه‌های زندگی دانشجویی در این کشور، شما را نسبت به شرایط مالی خود، قبل و بعد از ورود به این کشور آگاه می‌سازد. به طور میانگین هزینه‌های زندگی ماهانه برای هر فرد جدای از هزینه تحصیلات، بین 750 تا 1500 یورو می‌باشد که به شهر اقامت شما بستگی دارد. برای مثال در شهرهایی مثل رم هزینه‌های زندگی گرانتر می‌باشد.

به طور معمول بالاترین هزینه مصرفی (به طور میانگین 35%) هر فرد مهاجر به پرداخت کرایه محل اقامت مربوط می شود که چیزی حدود ماهانه 200 تا 300 یورو برای محل اقامت مخصوص دانشجویان و حدود 250 الی 500 یورو در صورتی که دانشجو بخواهد خانه‌ایی با دو یا چند نفر اجاره نماید یا از 500 تا 700 یورو برای زندگی و اجاره خانه بصورت منفرد می‌باشد. هزینه‌ی هر وعده غذایی مابین 5 تا 12 دلار می‌باشد. تقریبا در اکثر کشورهای دنیا، سیستم حمل و نقل عمومی می تواند راهی جهت کاهش هزینه‌ها باشد. هزینه شارژ کارت اتوبوس، مترو و تراموای در ایتالیا به صورت ماهانه تقریبا 35 یورو می‌باشد. سایر هزینه‌های اضافی مانند پرداخت هزینه موبایل و یا مواردی جهت سرگرمی حدود 30 تا 40 یورو در ماه می‌باشد.


ویزای تحصیلی ایتالیا و اشتغال حین تحصیل

تقریبا هر فرد دانشجویی که وارد کشور ایتالیا می‌شود نیازمند دریافت ویزا می‌باشد. تنها دانشجویان برخی از کشورهای اروپایی از این قاعده مستثنی هستند که شامل دانشجویان نروژ، سوئیس، ایسلند، لیختن اشتاین، و کشورهای شامل اتحادیه اروپا می شوند. دانشجویان بین المللی تنها قادر به 20 ساعت کار در هفته می باشند که چیزی معادل 1040 ساعت در سال است. ویزای تحصیلی تنها به مدت یک سال دارای اعتبار است که در صورت نیاز به تمدید و طی کردن امتحان‌های دانشگاهی مجددا قابل تمدید می‌باشد.

بسیاری از کشورهای مهاجر پذیر، فرصت‌هایی را پدید می‌آورند تا دانشجویان بتوانند در حین تحصیل به نوعی برای خود درآمدزایی کنند تا بهتر بتوانند از پس هزینه‌های تحصیلی و شرایط اقتصادی خود برآیند.

 


تحصیل در ایتالیا بدون مدرک زبان

پیش از اقدام به شروع پروسه مهاجرت خود، لازم است به سایت رسمی دانشگاه مد نظرتان مراجعه نموده و از شرایط عمومی و خاص آن آگاه شوید. نمره زبان برای هر مقطع و دانشگاه متفاوت بوده و بنابراین حتما توصیه می‌گردد نسبت به آن‌ها آگاهی کسب نمایید. برخی از دانشگاه‌ها پروسه پذیرش دانشجویان خود را از طریق آزمون و مصاحبه آنلاین برگزار می‌کنند. این اقدام معیاری جهت سنجش میزان علاقه دانشجو و دانش علمی در رشته مورد نظر صورت می گیرد. اگر این مرحله با جلب نظر مصاحبه کننده همراه باشد و در صورت عدم الزام دانشگاه مد نظر، دیگر نیازی به ارائه نمره مدرک زبان آیلتس و تافل نمی‌باشد. لیست دانشگاه‌هایی که بدون نمره زبان آیلتس یا تافل می‌توانید نسبت به پذیرش خود اقدام کنید، به شرح زیر است:

 • University of Bologna (دانشگاه بولونیا)

 • University of Milan (دانشگاه میلان)

 • University of Florence (دانشگاه فلورانس)

 • University of Pisa (دانشگاه پیزا)

 • University of Padua (دانشگاه پادوا)

 • University of Naples Federico II (دانشگاه ناپل فدریکو دوم)

 • University of Trento (دانشگاه ترنتو)

 • John Cabot University (دانشگاه جان کابوت)

 • Sapienza University of Rome (دانشگاه ساپینزای رم)

 • University of Verona (دانشگاه ورونا)

 


مقاطع تحصیلی در ایتالیا

شاید وقتی صحبت از تحصیل در اروپا به میان می‌آید، ناخودآگاه کشورهایی مثل انگلستان، آلمان یا فرانسه به ذهن خطور می کنند. اما خالی از لطف نیست که نگاهی موشکافانه به کشور ایتالیا و شرایط تحصیل دانشجویان بین‌المللی نیز داشته باشیم. بطور معمول مقاطع تحصیلی لیسانس و دکتری 3 سال، و مقطع ارشد 1 سال در این کشور به طول می‌انجامد. برای تحصیل در ایتالیا با انتخاب دوره‌های آموزشی‌ایی که به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند شما نیازی به مدرک زبان ایتالیایی ندارید و فقط همان مدرک آیلتس یا تافل کافی است. اما برای کورس‌های ارائه شده به زبان ایتالیایی، نیازمند به مدرک زبان ایتالیایی B-2 در این کشور خواهید بود.

ادامه تحصیل در چند مرکز آموزشی متفاوت در این کشور انجام می‌شود. بیش از 97 مراکز آموزشی در ایتالیا مشغول ارائه خدمات آموزشی هستند که می‌توان آن‌ها را از حیث عملکرد به چند گروه تقسیم کرد که شامل دانشگاه‌ها، موسسات آموزش هنر و موسیقی، موسسات فنی و حرفه ای، و مدارس مرتبط با فراگیری زبان می‌باشند.


تحصیل مقطع دبیرستان در ایتالیا

تحصیل در ایتالیا اگر در مقطع دبیرستان شروع شود، قطعا یکی از بهترین تجربه‌های زندگی شما را رقم خواهد زد. حضور شما در این کشور به یادگیری زبان رسمی آنان نیز کمک می‌کند. چرا که شما همزمان با تحصیل می‌توانید به یادگیری زبان ایتالیایی که از زبان‌های زنده دنیا است، بهره‌مند گردید. پیش از اقدام به مهاجرت باید نسبت به طول دوره تحصیل خود واقف باشید. به طور مثال این برنامه‌ها شامل دوره‌های تابستانی، یک ترم تحصیلی و سال تحصیلی می‌شوند. نکته قابل توجه دیگر در زمینه تحصیل در مقطع دبیرستان، این است که شما باید بدانید در نهایت به چه مسیر کاری و دانشگاهی خواهید رسید. تمام شهرهای ایتالیا دارای مراکز آموزشی معتبری بوده و شما با دنبال کردن هدف شخصی خود در آینده می‌توانید شهر و رشته دلخواه خود را پیدا نمایید.

دوره دبیرستان در ایتالیا به طور میانگین 5 سال به طول می‌انجامد. محتوای آموزشی این دوره بر اساس رشته‌ی تحصیلی با هم متفاوت است. لازم به ذکر است که دانش آموزان این مقطع باید 6 روز در هفته، از ساعت 8 صبح تا 13 بعد از ظهر سر کلاس حاضر باشند. به طور معمول 5 تا 6 واحد درسی متفاوت در طول روز تدریس می‌شود و هر کلاس یک ساعت به طول می‌انجامد.


تحصیل مقطع کارشناسی در ایتالیا

مقطع تحصیلی لیسانس (Laurea) اولین دوره آکادمیک در کشور ایتالیا محسوب می‌گردد. قبل از ورود به دانشگاه در دوره کارشناسی، دانشجویان باید نسبت به فراهم کردن شرایط عمومی و اختصاصی دانشگاه مد نظر خود اقدام نمایند. واحدهای آموزشی این مقطع تحصیلی بین 180 تا 240 می‌باشد. در مرحله اول، گذراندن دوره دبیرستان جزء الزامات می‌باشد. دو ترم آموزشی در طول یک سال برگزار می‌گردد که شروع اولین ترم در ماه سپتامبر و پایان آن در فوریه خواهد بود. ترم دوم نیز در ادامه از ماه فوریه تا جولای ادامه پیدا خواهد کرد. دوره کارشناسی به طور معمول 3 تا 4 سال است؛ بجز دوره های پزشکی که حداقل 6 سال و رشته حقوق که 5 سال به طول می‌انجامد.

 


تحصیل مقطع کارشناسی ارشد در ایتالیا

 

دوره کارشناسی ارشد یا فوق لیسانس در ایتالیا که اولین دوره تحصیلات تکمیلی بوده، بین 1 تا 2 سال متغیر است و تا سقف 4 ترم آموزشی را شامل می‌گردد. این دوره با دفاع پایان‌نامه دانشجویی فرد در ترم 4 به پایان می‌رسد. شما ضمن تحصیل در یکی از پیشرفته ترین کشورها، امکان یافتن فرصت‌های شغلی بهتری نیز خواهید داشت. اگرچه اکثر رشته‌های مقطع کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی تدریس می‌شود، اما باید خاطر نشان کرد که بعضی از رشته‌ها نیازمند توانایی شما در برقرای ارتباط به زبان ایتالیایی می‌باشد. نمره‌ی آزمون‌های بین‌المللی (آیلتس، تافل و …) برای اکثر دانشگاه‌ها الزامیست و شما اگر بتوانید توانایی‌های علمی خود را به استاد راهنما در این مقطع ثابت کنید، می‌توانید از شرایط گرفتن کمک هزینه‌های تحصیلی نیز بهره‌مند گردید.

 


تحصیل مقطع دکتری در ایتالیا

 

مقطع دکتری، دومین دوره تحصیلات تکمیلی به شمار می‌آید. این دوره بین 3 تا 5 سال به طول می‌انجامد و لازمه آن گذراندن دوره کارشناسی ارشد مرتبط با رشته دکترای شماست. دانشجویان بین المللی می‌توانند تقاضای بورسیه و کمک هزینه تحصیلی بدهند که این امر با توجه به ویژگی و امتیازات تحصیلی موجود در رزومه آنان بررسی می‌گردد. این کمک هزینه‌ها به 3 روش به دانشجویان اعطا می‌گردد: بورسیه‌ای که از بودجه دانشگاه تعلق می‌گیرد بین 12 هزار تا 20 هزار یورو در هر سال تحصیلی و یا از طرف دولت 900 یورو در ماه به دانشجویان بین‌المللی تعلق می‌گیرد. همچنین برخی موسسات آموزش عالی خصوصی نیز قادر به تامین بخشی از هزینه‌های تحصیلی دانشجویان هستند.


بهترین دانشگاه‌های ایتالیا برای تحصیل

 

10 دانشگاه برتر ایتالیا بشرح زیر هستند:

 • University of Bologna (دانشگاه بولونیا)

 • Sapienza University of Rome (دانشگاه ساپینزای رم)

 • University of Padua (دانشگاه پادوا)

 • University of Milan (دانشگاه میلان)

 • University of Pisa (دانشگاه پیزا)

 • University of Naples Federico II (دانشگاه ناپل فدریکو دوم)

 • University of Turin (دانشگاه تورین)

 • Scuola Normale Superiore di Pisa (دانشگاه اسکلا نرمال سوپریور)

 • University of Trento (دانشگاه ترنتو)

 • Vita-Salute San Raffaele University (دانشگاه ویتا سالوت سن رافائل)

از طرفی از آنجا که هنر و معماری در ایتالیا از جایگاه ویژه‌ایی برخوردار بوده و تحصیل در این رشته‌ها نیز در این کشور بسیار ارزشمند و دارای آینده روشنی است خوب است که بدانید بهترین دانشگاه‌های ایتالیا برای تحصیل رشته‌های معماری و هنر، دانشگاه‌های رم، میلان، تورین و سیه‌نا هستند.


ارزان‌ترین دانشگاه‌های ایتالیا

 

هزینه‌های تحصیل در دانشگاه‌های ایتالیا متفاوت است. اما این هزینه‌ها به نسبت دانشگاه‌های کشورهای اروپایی دیگر و آمریکا پایین‌تر هستند. این موضوع دانشجویان بین المللی را ترغیب به ادامه تحصیل در این کشور می‌کند که با پرداخت هزینه‌های کمتری، می‌توانند از فرصت حضور در مراکز علمی این کشور بهره‌مند شوند. یک دانشجوی کارشناسی به طور میانگین باید 900 تا 4000 یورو برای هر سال تحصیلی خود پرداخت نماید، که این مبلغ در موسسات خصوصی به 6000 تا 20000 یورو می رسد.

لیست ارزان‌ترین دانشگاه‌های ایتالیا بشرح زیر است:

مقطع کارشناسی

 

 • دانشگاه پیزا: شروع شهریه از 365 یورو در سال

 • دانشگاه بوزن بولزانو: شروع شهریه از 748 یورو در سال

 • دانشگاه سینا: شروع شهریه از 756 یورو در سال

 • دانشگاه ساپینزای رم: شروع شهریه از 940 یورو در سال

مقطع کارشناسی ارشد

 

 • دانشگاه پالرمو: شروع شهریه از 156 یورو در سال

 • دانشگاه ناپل فدریکو دوم: شروع شهریه از 160 یورو در سال

 • دانشگاه دی تورینو: شروع شهریه از 161 یورو در سال

 • دانشگاه دی تورینو: شروع شهریه از 161 یورو در سال

 • دانشگاه پروجا: شروع شهریه از 360 یورو در سال

 • دانشگاه پاویا : شروع شهریه از 400 یورو در سال

 • دانشگاه برگامو : شروع شهریه از 400 یورو در سال

 

 


بهترین رشته‌های تحصیلی در ایتالیا

 

شاید در اولین نگاه، جاذبه‌های تاریخی و توریستی این کشور شما را ترغیب به حضور در این کشور کند. اما با آگاهی از شرایط تحصیلی، شما بیش از پیش راغب خواهید خواهید بود که ایتالیا را به عنوان مقصد تحصیلی خود انتخاب کنید. طیف وسیعی از رشته های تحصیلی در مقاطع مختلف دانشگاهی و مراکز آموزشی این کشور به زبان انگلیسی تدریس می‌گردد و ما در اینجا به چندی از پر متقاضی ترین آن‌ها می‌پردازیم که عبارتند از:

 • کامپیوتر و تکنولوژی

 • هنر و طراحی

 • معماری و عمران

 • مطالعات اجتماعی

 • علوم انسانی

 • پزشکی و سلامت

 • تدریس حرفه‌ایی (برای معلمی، استاد دانشگاه و …)

 • بازاریابی و فروش

 • مهمان نوازی

از میان موارد ذکر شده، 4 رشته طراحی، هنر، معماری و علوم انسانی در مقطع کارشناسی ارشد خیلی بیشتر متقاضی و درآمد در ایتالیا دارد.

اگر شما علاقه‌مند به تحصیل در رشته‌های هنر هستید، نمی‌توانید به راحتی ایتالیا را از دایره انتخاب‌هایتان خط بزنید. چرا که ایتالیا خاستگاه بسیاری از طراحان مد و زیبایی بین‌المللی از جمله گوچی، ورساچه، آرمانی، روبرتو کاوالی و بسیاری دیگر می‌باشد. شهرهای رم، میلان، تورین در میان بهترین شهرها برای ادامه تحصیل در این رشته هستند.

هنرهای تجسمی نیز یکی از رشته های پرمتقاضی میان دانشجویان است. چرا که یونسکو با معرفی و ثبت بسیاری از مراکز توریستی و فرهنگی این کشور، مشتاقان این حوزه را بیش از پیش به این وادی می‌کشاند. آن‌ها ضمن تحصیل می‌توانند از تماشای آثار فاخر مشهور جهت گرفتن ایده نیز بهره ببرند.

به دلیل وجود بناهای منحصر به فرد تاریخی از دوران امپراطوری رم باستان، این کشور به مکانی جهت تحصیل علاقه مندان به معماری و ترمیم آثار تاریخی بدل گردیده است. بهترین شهرها برای تحصیل در این رشته رم، سیه‌نا و منتووا می باشد.


تحصیل رشته پزشکی در ایتالیا

 

موج جدیدی در راستای اقدام به پذیرش دانشجویان بین‌المللی پزشکی در برخی دانشگاه‌های دولتی ایتالیا از سال 2009 از سراسر دنیا آغاز شد. این دانشگاه‌ها که در زمره بهترین‌های جهانی نیز هستند، با تدریس به زبان انگلیسی، دانشجویان را برای دوره رزیدنسی و کلینیک آماده می‌کنند. دانستن چند نکته که چرا دانشگاه‌های ایتالیا می‌توانند مقصد مطلوبی برای دانشجویان علاقه‌مند به پزشکی باشد، به شما در فرایند تصمیم‌گیری کمک شایانی خواهد کرد. اولین مورد، گزینش تک مرحله‌ای می‌باشد. شما تنها با شرکت در آزمون انگلیسی IMAT که در 20 شهر دنیا برگزار می شود، می توانید پس از قبولی در آزمون وارد دانشگاه شوید. نام تعدادی از دانشگاه‌های برتر پزشکی ایتالیا به شرح زیر است:

 • University of Milan-Biccoca (دانشگاه میلان بیکوکا)

 • Sapienza University of Rome (دانشگاه ساپینزای رم)

 • University of Pavia: Harvey course (دانشگاه پاویا)

 • University of Bologna (دانشگاه بولونیا)

 • University of Milano-Statale (دانشگاه میلان)

 • University of Turin (دانشگاه تورین)

 

تحصیل در ایتالیا


خوابگاه دانشجویی در ایتالیا

 

پیدا کردن منطقه‌ای برای سکونت در ایتالیا هنگام تحصیل شاید کمی دشوار به نظر برسد. دانستن این نکته که تمامی دانشگاه‌های ایتالیا امکان ارائه خوابگاه به دانشجویان بین‌المللی را ندارند، قطعا به درک این موضوع کمک می‌کند. واضح است که اقامتگاه‌های دانشجویی به لحاظ اقتصادی بسیار به صرفه‌تر هستند. اما در صورت عدم وجود آن‌ها، شما می‌توانید نسبت به یافتن واحد مشترک اقدام نمایید. البته ذکر این نکته ضروری است که اگر موفق به یافتن واحدی در نزدیکی دانشگاه خود شوید، تا حدی می‌توانید در هزینه های حمل و نقل خود صرفه جویی نمایید.

بیمه دانشجویی ایتالیا

 

بیمه سلامت مهاجرین و به ویژه دانشجویان خارجی جزء الزامات دریافت اقامت در طول دوره حضور در کشور ایتالیا است. لذا باید از اولین روزهای اقامت خود، نسبت به دریافت آن اقدام نمایید. این بیمه درمانی شامل بیمه دولتی و خصوصی می‌شود. بیمه عمومی یا دانشجویی که در مقایسه با بیمه خصوصی هزینه کمتری برای آن پرداخت می‌شود، صرفا جهت امور اورژانسی تعریف گردیده است. بیمه خصوصی یا ASL شما را قادر می‌سازد تا بتوانید امکان انتخاب پزشک خصوصی داشته باشید و در صورت نیاز با ایشان ملاقات داشته باشید. دریافت بیمه درمانی به 3 روش انجام می‌پذیرد که ثبت نام در سازمان خدمات درمانی ایتالیا، پرداخت بیمه سلامت از طریق موسسات خصوصی در کشور خود (که نیازمند ترجمه رسمی این مدرک به زبان ایتالیایی می باشد) یا پرداخت بیمه سلامت در کشور ایتالیا را شامل می‌شود.


بهترین شهرهای ایتالیا برای تحصیل

 

برخلاف موقیعت نه چندان بزرگ جغرافیایی این کشور، فرهنگ، هنر و جاذبه های فراوان ایتالیا آن را به مکانی جذاب برای گردشگران و دانشجویان خارجی علاقه‌مند به تحصیل تبدیل کرده است. در ادامه لیستی از بهترین شهرهای ایتالیا برای زندگی دانشجویان بین‌المللی در ایتالیا را خواهید دید که دلیل اشاره به این شهرها، وجود بهترین دانشگاه‌های ایتالیا در آن‌ها می‌باشد.

میلان

 

یکی از بزرگترین مراکز تجاری اروپا، میلان است که در زمره بهترین شهرهای مهاجر پذیر و به ویژه دانشجویی ایتالیا نام برده می‌شود. این شهر دومین شهر بزرگ ایتالیاست. وجود دانشگاه‌هایی با رتبه بندی بالا مانند پلی‌تکنیک، دانشگاه میلان و میلان بیکوکا آن را به مکانی سرزنده و پر از نشاط که حضور دانشجویان بدل کرده است. این شهر دارای 3 فرودگاه می‌باشد که حمل و نقل از ایتالیا به سایر کشورها را آسان تر می کند.

رم

 

پایتخت ایتالیا و شهری افسانه‌ای که دارای محبوبیت فراوان در زمینه های گردشگری و توریستی می‌باشد. این شهر نیز میزبان دانشگاه‌های معتبری مانند دانشگاه ساپینزا (11 دانشکده و 63 دپارتمان) با رتبه 203 در جهان می باشد. این شهر کوچکترین کشور جهان، واتیکان را نیز در دل خود نیز دارد.

پیزا

 

اولین حسی که با شنیدن نام پیزا برای همگان تداعی می شود، برج پیزاست. این شهر با جاذبه‌های بصری خود مانند قصرها، کلیساها، و پل‌هایی که بر فراز رود آرنو ساخته شده‌اند و حضور دانشگاه دولتی پیزا (دارای 20 دپارتمان آموزشی) با کیفیتی بالا، این شهر را به مقصد مطلوبی برای مهاجرین تحصیلی تبدیل کرده است.

بولونیا

این شهر توسط یونسکو به عنوان خلاقانه‌ترین شهر در ساخت و اجرای انواع سبک‌های موسیقی معرفی می گردد. همچنین به پایتخت آشپزی دنیا با دستورهای منحصر به فرد خود نیز مشهور است. شما می‌توانید با دوچرخه سواری در این شهر کوچک، از بافت کلاسیک آن لذت ببرید و هم در هزینه‌های حمل و نقل خود صرفه جویی کنید. دانشگاه بولونیا که قدیمی‌ترین دانشگاه‌های جهان به شمار می‌آید، در این شهر واقع شده است.

فلورانس

 

اگر شما دانشجویی هستید که قصد آشنایی و لذت بردن از فرهنگ کشور ایتالیا را دارید، بدون شک شهر فلورانس گزینه دلخواه شما خواهد بود. شما ضمن تحصیل در یکی از بهترین دانشگاه‌های این کشور که دانشگاه هنر فلورانس است، می توانید از گشت و گذار در خیابان‌های آن لذت ببرید. چرا که آثار هنری هنرمندانی چون لئوناردو داوینچی به شما در خلق ایده‌های جدید کمک می‌کند.

سیه‌نا

 

آمارهای رسمی حاکی از آن است که کیفیت زندگی در شهر سیه‌نا بسیار بالا و شاخص آلودگی پایین می‌باشد. این دو عامل، بستری را فراهم نموده تا مهاجرین و به ویژه دانشجویان جذب زندگی در این شهر شوند. کلیسای جامع سانتا ماریا که به طرز شکوهمندی با سبک گوتیک طراحی شده است، هر ساله گردشگران زیادی را به این شهر جذب می‌نماید. دانشگاه سیه‌نا یکی از بهترین دانشگاه‌های این کشور و جهان برای تحصیل رشته هنر می‌باشد.


سفارت ایتالیا در ایران

 • سایت رسمی سفارت ایتالیا در ایران: https://ambteheran.esteri.it/ambasciata_teheran/it

 • تلفن تماس: 119898 35 98+

 • تلفن بخش کنسولگری : 66714624 21 98+

 • فكس: 66726961 21 98+

 • ايميل بخش کنسولگری : amministrativo.teheran@esteri.it

آدرس سفارت ایتالیا در تهران واقع در خیابان نوفل لوشاتو بوده و آدرس بخش کنسولی آن در خیابان جردن، بن بست فرزان شرقی پلاک 16 می‌باشد. البته توجه نمایید که نزدیک دو سال است که کارهای مربوط به امور ویزای نوع C که برای ویزای نوع کوتاه مدت است را شرکتی بنام CKGSIR انجام می‌دهد که آدرس وبسایت آن www.ckgsir.com بوده و این شرکت نیز در همان خیابان نوفل لوشاتو واقع است. ساعات کار سفارت ایتالیا در تهران به غیر از شنبه و یکشنبه، همه‌روزه از ساعت 8 صبح الی 2 بعد از ظهر می‌باشد.


 بورسیه کشور های دیگر را مطالعه کنید

اشتراک گذاری در:

لینک های مفید

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

ثبت نام در خبرنامه

اخرین مطالب

اخرین بورسیه ها

بورسیه های Post-Doc موسسه Ifremer فرانسه

🎓نام بورسیه: بورسیه های Post-Doc موسسه Ifremer فرانسه برای رشته های ژئوفیزیک، اقلیم شناسی، زمین شناسی، اقیانوس شناسی، هیدرولوژی، سیسمولوژي و ژئوانفورماتیک 💠کشور اعطاکننده: فرانسه

Read More »

ثبت نام

Max. file size: 15 MB.
این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .