Search
Close this search box.

آزمون ورودی پزشکی ترکیه SAT

تحصیل در دانشگاه های پزشکی ترکیه علاقمندان بسیاری دارد و تمامی دانشجویان برای ورود به این رشته پر طرفدار می­ باید آزمون ورودی پزشکی ترکیه SAT را بگذرانند. در صورتی که بتوانند نمره قبولی را اخذ نمایند، می ­توانند جهت تحصیل در این رشته مدارکشان را به دانشگاه مورد نظر ارائه نمایند. نمره قبولی در آزمون ورودی پزشکی ترکیه SAT برای دانشگاه های مختلف این کشور متفاوت است و ورود به هریک از دانشگاه های ترکیه قوانین و شرایط خاص خود را دارد.

آزمون فوق چندین بار در سال برای علاقمندان تحصیل پزشکی برگزار می­ گردد که دانشجویان می­ باید هزینه هایی را برای ثبت نام در این آزمون پرداخت نمایند که این هزینه در هر یک از کشورها با یکدیگر متفاوت است. دانشجویان اجازه دارند در مدت زمان 3 ساعت و 45 دقیقه به سوالات آزمون فوق پاسخ دهند.

 

شرایط آزمون ورودی پزشکی ترکیه SAT

اکثر دانشجویان برای ورود به دانشگاه های پزشکی در ترکیه در این آزمون شرکت جسته و سعی در بدست آوردن نمره قبولی برای ورود به این دانشگاه ها می ­باشند. این آزمون نیز به عنوان آزمونی بین المللی از دانشجویان بین المللی اخذ می­ شود. این آزمون دارای سوالات متداولی می ­باشد که برای سنجش توانایی دانشجویان طراحی گردیده است، همچنین این آزمون میزان توانایی دانشجویان را در زبان انگلیسی بیان خواهد نمود.

توجه داشته باشید این آزمون برای ورود به دانشگاه های آمریکایی که در ترکیه هستند طراحی گردیده است. زیرا این دانشگاه ها از تمامی امکانات و استانداردهای آموزشی در دانشگاه های ایالات متحده برخوردار می­ باشند. اکثر سوالات آزمون ورودی پزشکی ترکیه SAT در زمینه ریاضیات و کاربردهای آن در آینده شغلی دانشجویان می ­باشد.

 

تحصیل در ترکیه

آزمون ورودی پزشکی ترکیه SAT که برای ورود دانشجویان بین المللی به دانشگاه های پزشکی برگزار می­ گردد، شامل دو آزمون SAT 1 و SAT 2  می­باشد که آزمون SAT 1 با هدف سنجش دانشجویان در مهارت های خواندن، ریاضیات و نوشتن اخذ می­ گردد. آزمون SAT 1 آزمون استدلالی نیز خوانده می ­شود. هر یک از بخش های این آزمون دارای 200-800 امتیاز می­ باشد و دانشجویان بین المللی تنها با سپری نمودن این آزمون می توانند وارد دانشگاه های پزشکی ترکیه شوند و نیازی به گذراندن آزمون گروه دوم را ندارند. دانشجویان عزیز به خاطر داشته باشند سوالات این آزمون به صورت زیر طراحی گردیده است:

 • تمامی سوالات بخش بندی و بصورت تستی و چند گزینه ای می­ باشند.
 • بعضی بخش ها در این آزمون زیر مجموعه ای از بخش های دیگر است.
 • در این آزمون از چارت ها و اشکال گرافیکی و جداول نیز استفاده شده است که نیازی به انجام محاسبات ریاضی نمی­ باشد.
 • دانشجویان نیازی به کسب اطلاعات پیشین ندارند.
 • سوالات بخش های نوشتار و زبان و خواندن این آزمون بر پایه شواهد می ­باشد.

 

منابع آزمون ورودی پزشکی ترکیه SAT

دایره منابع این آزمون گسترده است و از منابع متعدد بسیاری استفاده شده است. سوالات ریاضیات در این آزمون بر پایه اصول و قواعد ریاضیات می­ باشد و در زمینه مسائل ریاضی که بصورت روزمره از آنها استفاده می­ گردد و یا در آینده از آنها استفاده خواهند کرد طراحی گردیده است. این سوالات نیازمند مهارت های مدل سازی و حل مسأله در موقعیت های مختلفی همچون ریاضیات کالج، علوم طبیعی و دوره های علوم اجتماعی و مشاغلی که در آینده دانشجویان خواهند داشت و زندگی شخصی دانشجویان می­ باشد.

ناگفته نماند برخی سوالات بگونه ای هستند که دانشجویان می­ باید بصورت مرحله به مرحله حل نمایند زیرا در زندگی روزمره نیز حل مشکلات بصورت تک مرحله ای امکان پذیر نیست. برخی دیگر از سوالات بصورت تشریحی می­ باشند که دانشجویان خود باید جواب صحیح را بیابند. سوالات ریاضیات در این آزمون نیز به دو بخش تقسیم می­ گردد. بخشی با کمک ماشین حساب و بخشی بدون استفاده از ماشین حساب باید پاسخ داده شوند، همچنین بعضی از سوالات در این آزمون در رابطه با یک موضوع چندین سوال طراحی شده است.

ریاضیات آزمون ورودی پزشکی ترکیه SAT  

همانطور که تا به الان متوجه شده اید اکثر سوالات این آزمون بر پایه ریاضیات می­ باشد. بیشترین تمرکز سوالات ریاضی در این آزمون بر روی 3 بخش اصلی که در زیر بیان می­ نمائیم و نقش بسزایی در آموزش کالج های پزشکی ترکیه و آینده شغلی دانشجویان دارد می­ باشد:

 • سوالاتی که به قلب جبر معروف اند و بیشترین سوالات از بخش های معادلات خطی و سیستم ها بیان شده است.
 • هنر حل مسأله و آنالیز که دقت دانشجویان را در محاسبه می­ سنجد.
 • راه یابی به ریاضیات پیشرفته که سوالاتی در زمینه خلاقیت دانشجویان و حل مساله ریاضیات پیشرفته را در بر دارد.
 • سوالات 4 گزینه ای ریاضیات که در این آزمون طرح شده اند مربوط به مباحث هندسه و مثلثات است که متناسب با آموزش های دانشگاه های پزشکی و آینده سغلی دانشجویان می­ باشد.

 

هدف آزمون SAT 

این آزمون با هدف سنجیدن مهارت دانشجویان در زمینه های مختلف می­ باشد که بیانگر اینست که دانش آموزان با تحصیل در مدارس چگونه می ­توانند از دانش دوران مدرسه خود در زندگی روزمره استفاده نمایند و در صدد حل مشکلات زندگی برآیند. هیئت مدیره کالج ها مسئولیت برگزاری این آزمون را برعهده دارند.

 

سیستم نمره دهی در آزمون SAT 

همانطور که بیان نمودیم این آزمون دارای 200-800 امتیاز برای هر بخش می­ باشد. مسئولین برای بخش مقاله نویسی این آزمون نمره ای بین 1-6 را در نظر گرفته اند که همانند آزمون GRE که برای بخش نوشتار قرار داده شده است. دانشجویانی که دارای مدرک زبان انگلیسی آیلتس در سطح های بین 6 تا 6.5 هستند 3 تا 4 امتیاز را اخذ خواهند نمود. برخی از دانشگاه ها تنها حداقل امتیازی که دانشجویان از بخش نوشتار کسب می­ کنند را کافی می­ دانند. نمره قبولی در این آزمون در دانشگاه های مختلف ترکیه با یکدیگر متفاوت است و بستگی به دانشگاهی دارد که با پذیرش دانشجو موافقت نموده است. دانشجویان با سوالات متعددی در زمینه آمون ورودی دانشگاه های ترکیه روبرو می­ شوند

نحوه ثبت نام در آزمون SAT و نمره دهی در آن

در خصوص نحوه ثبت نام در آزمون SAT توجه داشته باشید که داوطلبان برای انجام ثبت نام می بایست از طریق سایت www.collegeboard.org  به صورت آنلاین اقدام نمایند و ابتدا باید به صفحه اصلی سایت collegeboard.org و بر روی کلمه Register در بالای صفحه سمت راست کلیک کنند. در این مرحله باید یک حساب کاربری برای خود بسازند.توجه داشته باشید که این آزمون در ایران برگزار نمی شود و متقاضیان شرکت در این آزمون باید به کشور هایی نظیر امارات ، ترکیه ، آذربایجان و … سفر کنند تا بتوانند در آزمون شرکت کنند. قسمت اول و دوم آزمون SAT  هر کدام دارای 200 تا 800 نمره می باشند و  نمره پایانی که به داوطلب داده خواهد شد بین 400 تا 1600 می باشد . قسمت سوم نیز نمره ای جدا و 1 تا 6 را دارا می باشد.امتحان شامل ۳ قسمت  ریاضی، درک مطلب و انشا است که هر کدام نمره‌ای بین ۲۰۰ تا ۸۰۰ دارند. در نهایت نمره ۳ امتحان با یکدیگر جمع می شود.ضمن اینکه به خاطر داشته باشید که مدت اعتبار این مدرک 5 سال می باشد

بخش درک مطلب( Evidence-Based Reading) : تعداد سوالات این بخش 52 سوال و مدت پاسخگویی به سوالات 65 دقیقه می باشد در بخش درک مطلب تمامی سوالات این بخش به صورت چند گزینه ای می باشند و باید به سوالات بر اساس متون پاسخ داده شود. برخی متون شامل نمایه های اطلاعاتی مانند جدول، نمودار و یا گراف می باشند که البته پاسخگویی به سوالات آنها مبتنی بر دانش ریاضی نخواهد بود. مباحث متون مربوطه معمولا از منابع متون ادبی کلاسیک یا معاصر آمریکا، متونی مرتبط با اقتصاد، روان شناسی، جامعه شناسی، زیست شناسی، زمین شناسی، شیمی و فیزیک می باشد و خوشبختانه نمره منفی برای پاسخ های ناصحیح منظور نمی شود.نمره این بخش با ترکیب با بخش نگارش و آزمون زبانی اعلام می شود و از 200 تا 800 می باشد.

بخش ریاضیات (Math) : نمره این بخش 200 تا 800 می باشد.در بخش ریاضیات مباحث مربوط به هندسه، آمار و احتمال و مثلثات می باشد.ضمن اینکه بخش اعظم سوالات به صورت چند گزینه ای و برخی پاسخ محور می باشند.بنابراین دانش آموزان می بایست با انجام محاسبات مربوطه، پاسخ مربوطه را خود بدست بیاورند.به خاطر داشته باشید که نمره منفی یرای پاسخ های نا درست منظور نمی شود. بخش ریاضیات شامل دو بخش است که در بخش اول: تعداد سوالات این بخش 20 سوال و مدت پاسخگویی به سوالات 25 دقیقه می باشد و استفاده از ماشین حساب در این بخش مجاز نمی باشد.در بخش دوم: تعداد سوالات این بخش 38 سوال و مدت پاسخگویی به سوالات 55 دقیقه می باشد و استفاده از ماشین حساب در این بخش مجاز می باشد.

بخش انشاء: (Essay (Optional) : مدت زمان برگزاری این بخش 70 دقیقه خواهد بود و نمره آن از 200 الی 800 می باشد.این بخش در انتهای آزمون پس از بخش درک مطلب و بخش نگارش و آزمون زبانی مورد آزمون قرار می گیرد.این بخش اختیاری می باشد. این بخش 3 مهارت خواندن، تحلیل و نگارش راشامل می شود. مدت پاسخگویی به سوالات این بخش 50 دقیقه می باشد. نمره این بخش به صورت مستقل گزارش می شود.

 

مراکز برگزاری آزمون SAT در کشور ترکیه

 • ANKARA, TURKEY TURKISH-AMERICAN ASSOCIATION
 • ANKARA, TURKEY BILKENT UNIV PREPERATION SCHOOL
 • TARSUS, TURKEY TARSUS AMERICAN SCHOOL
 • ISTANBUL, TURKEY ROBERT COLLEGE
 • IZMIR, TURKEY THE AMERICAN COLLEGIATE INSTITUTE

 

دانشگاههایی که با آزمون سات S A T دانشجو می پذیرند:

 • دانشگاه BOĞAZİÇİ (استانبول)
 • دانشگاه HACETTEPE (آنکارا)
 • دانشگاه 3 گازی (آنکارا)
 • دانشگاه فنی 4 ISTABUL (استانبول)
 • دانشگاه فنی 5-خاورمیانه (آنکارا)
 • دانشگاه 6 سینمایی ARCHITECT SINAN (استانبول)
 • 7-İZMİR KATİP ÇELEBİ UNIVERSITY (ازمیر)
 • 8-KONYA NECMETTIN UNIVERSITY ERBAKAN (قونیه)
 • 9-ANKARA TED UNIVERSITY
 • دانشگاه 10-ATILIM
 • دانشگاه 11-TOBB

جهت اطلاع و اخذ مشاوره مهاجرت تحصیلی، اخذ بورسیه تحصیلی، پذیرش تحصیلی و… با مشاوران ما تماس بگیرید.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

رزرو وقت مشاوره رایگان