Search
Close this search box.

دلایل ریجکت شدن ویزای تحصیلی کانادا

پس از آنکه در دانشگاه و یا رشته ی تحصیلی در کانادا پذیرفته شدید، لازم است تا برای درخواست ویزای تحصیلی خود در این کشور اقدام کنید و زمانی که آن را دریافت کردید، اجازه ی ورود به این کشور را خواهید داشت. زمانی که برای پذیرش تحصیلی اقدام می کنید، می بایست شایستگی و صلاحیت خود را در رشته ی مد نظر برای تحصیل نشان دهید. اگر به دانشگاهی در کانادا می روید، می بایست با مدرکی نشان دهید که به آن دانشگاه پذیرفته شده اید. اغلب ارائه ی نامه ی پذیرش بهترین راه برای اثبات پذیرش شما به این کشور می باشد. همچنین شما باید نشان دهید که در طول دوره ی تحصیلی خود در کانادا، حمایت مالی لازم را داشته و ماندن شما در این کشور موقتی می باشد. ویزای تحصیلی یک ویزای غیر مهاجرتی است.

دلایل متعددی برای رد درخواست و یا ریجکت شدن ویزای دانشجویی و یا ویزای تحصیلی می تواند وجود داشته باشد. به عنوان مثال، یکی از این دلایل میتواند نداشتن تمکن مالی شما باشد و یا افسر مهاجرت پس از بازرسی فایل شما، مطمئن نباشد که هدف شما ماندن موقت در این کشور نیست و قصد ماندن دارید و یا شما واجد شرایط تحصیل در رشته ی انتخابی خود نمی باشید. با وجود آنکه دلایل متعددی برای پذیرفته نشدن و یا رد شدن ویزای تحصیلی شما ممکن است وجود داشته باشد. با این حال، دلایلی نیز برای اجتناب از پذیرفته نشدن ویزای تحصیلی شما هم وجود دارد، که ما در این مطلب رایج ترین دلایل ریجکتی ویزای تحصیلی کانادا را به همراه راه حلی برای شما ذکر کردیم:

ناقص بودن مدارک

از مهم‌ترین دلایل ریجکت شدن ویزای کانادا، ناقص بودن مدارک است. ناقص بودن هریک از مدارک باعث رد شدن ویزا می‌شود. این مدارک می‌تواند شامل مدارک تحصیلی شما، عکس و… باشد که مدارک مهم در اخذ ویزا به‌شمار می‌روند؛ بنابراین در ارائه مدارک دقت کافی را داشته باشید.

مدارک مهم برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا

از مدارک مهم برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا به موارد مختلفی می‌توان اشاره کرد:

  • پاسپورت معتبر
  • اصل شناسنامه و ترجمه آن
  • دو قطعه عکس
  • فرم‌های کامل شده مربوط به درخواست ویزا
  • نامه پذیرش دانشگاه
  • برنامه تحصیلی دانشگاه مورد نظر
  • مدارک تمکن مالی
  • مدرک زبان
  • انگیزه نامه

 

عدم برخورداری از تمکن مالی

کانادا اگرچه دانشجویان زیادی از کشور‌های مختلف می‌پذیرد، اما این موضوع به این معنا نیست که باری بر دوش این کشور باشد. بنابراین کسانی‌که تمایل به دریافت ویزای کانادا جهت ادامه تحصیل را دارند، باید از تمکن مالی کافی برخوردار باشند. معنی تمکن مالی داشتن بودجه لازم برای پرداخت کردن هزینه‌های تحصیلی در کانادا است. از جمله این هزینه ها شامل هزینه خوابگاه، شهریه و منابع درسی است و البته باید بتوانید ثابت کنید که می‌توانید از پس هزینه‌های موجود زندگی در کانادا بیایید. بنابراین باید هزینه تحصیل یک سال زندگی در کانادا را در حساب خود داشته باشید تا بتوانید افسر پرونده را در مورد تمکن مالی برای تحصیل مجاب کنید.

 

تردید در خصوص بازگشت به کشور

از دیگر دلایل ریجکت شدن ویزا تردید افسر پرونده از برگشت دانشجو به کشور خود بعد از فارغ‌التحصیلی است. در این خصوص شما باید بتوانید اثبات کنید که فقط به قصد تحصیل به کانادا وارد شده‌اید و بعد از فارغ‌التحصیلی کشور را ترک خواهید کرد. وابستگی به خانواده و روابط عاطفی در ایران یکی از روش‌های متقاعد کردن افسر پرونده است. شاید از نظر شما عجیب باشد، اما رفت و آمد‌های خانوادگی در کشور کانادا با اقوامی که در نزدیکی شما در کشور کانادا زندگی می‌کنند، برای شما خطر افرین است؛ چرا که ممکن است افسر پرونده دچار شک و تردید در برگشت شما به کشور خود بعد از پایان تحصیل شود و به همین دلیل ممکن است درخواستتان را رد کند.

 

تعداد بالای پرونده

بنابه دلیل درخواست بالای متقاضیان در سراسر دنیا، برای اخذ ویزای کانادا افسران مهاجرت کانادا مجبور به بررسی تعداد بالای پرونده در مدت زمان کم هستند. همین موضوع سبب می‌شود که زمان کافی برای بررسی پرونده‌ها به ویژه متقاضیان از کشور ایران لحاظ نشود و آمار ریجکتی ویزای دانشجویان ایرانی بالا رود. گاها بعضی اوقات حتی ممکن است افسر پرونده درخصوص بررسی درخواست و مدارک شما دچار اشتباه شده و پرونده را رد کند. البته کامل و بدون نقص بودن پرونده شما می‌تواند تا حد قابل توجهی تاثیر آن را کاهش دهد.

 

مشکلات پزشکی

اگر اثبات شود که متقاضی دارای مشکلات جسمی و روحی است و به عنوان یک عنصر نامناسب برای کشور کانادا شناخته شود، درخواست ویزای آن رد خواهد شد.

 

مدارک جعلی

بعضی از متقاضیان ویزای کانادا، مدارک نادرست و جعلی ارائه می‌کنند؛ این کار علاوه بر رد شدن درخواست ویزای او باعث می‌شود شخص به لیست سیاه اداره مهاجرت کانادا اضافه شود. مدارک جعلی می‌تواند از جمله مدارک تحصیلی، مدرک زبان و مدارک تمکن مالی متقاضی باشد.

 

گپ تحصیلی

 فاصله زمانی طولانی مدت بین دو مقطع تحصیلی یا گپ تحصیلی یکی از دلایل ریجکت شدن ویزای تحصیلی کانادا است. وجود گپ تحصیلی  به این معنا است که شخص متقاضی از اطلاعات به‌روز و آمادگی لازم برای تحصیل برخوردار نیست. به همین دلیل حتی در صورت موفقیت در اخذ پذیرش تحصیلی از موسسات آموزشی در کانادا، ممکن است باز هم افسر پرونده شما را رد کند. برای توجیه گپ تحصیلی، شما می‌توانید مدارک مربوط به سابقه کاری مرتبط، گذراندن دوران سربازی و… را به افسر پرونده ارائه کنید.

اعتراض به ریجکت ویزای تحصیلی کانادا

در گذشته شرایط به این صورت بود که متقاضی ویزا می‌توانست با دریافت نامه‌ای از دلایل ریجکت شدن ویزای تحصیلی کانادای خود مطلع شده و نسبت به آن اعتراض کند. این اعتراض از طریق یک نامه صورت می‌گرفت و درخواست بازنگری پرونده حاصل می‌شد. اما در حال حاضر این امکان از متقاضیان ویزای کانادای ایرانی گرفته شده است. در حال حاضر کاری که می‌توانید در صورت  ریجکت شدن ویزای تحصیلی خود داشته باشید، آگاهی از دلایل ریجکت شدن ویزای تحصیلی کانادا است تا درخواست جدیدی برای اخذ ویزا ارائه کنید. در این درخواست می‌توانید بدون تغییر، اطلاعات و مدارک جدیدی را ارائه دهید.

برای جلوگیری از ریجکت شدن ویزای تحصیلی کانادا چه کنیم؟

حقیقت این است که هیچ شخصی به جز افسر پرونده نمی‌تواند در قبول یا رد کردن درخواست ویزای شما دخالت داشته باشد؛ پس  بهترین کاری که برای افزایش شانس اخذ ویزای کانادا می‌توانید انجام دهید، ارائه یک پرونده کامل و بدون نقص به افسر پرونده است.  بنابراین فرم‌های درخواست ویزا را به‌طور کامل و صحیح پر کنید و مدارک خود را بدون هیچگونه نقص ارائه دهید. از چندین ماه پیش، اقدام به افزایش موجودی حساب بانکی خود کرده و عوامل مربوط به گردش حساب بانکی را رعایت کنید. البته باید از هر مدرکی از جمله وجود روابط عاطفی و خانوادگی در ایران استفاده کرد تا افسر پرونده در مورد اینکه بازگشت شما به ایران بعد از پایان تحصیل در کانادا حتمی است شک نکند. در آخر، این توصیه را می‌کنیم برای کاهش رد شدن درخواست ویزای تحصیلی کانادای خود از یک مشاوره  معتبر در زمینه مهاجرت تحصیلی استفاده کنید.

برخی از افراد برای اینکه هزینه وکیل یا مشاور مهاجرت پرداخت نکنند، بدون داشتن اطلاعات از این موضوع درخواست اخذ ویزا کرده و با گرفتن نامه ریجکتی ناامید می‌شوند. همچنین مشاورین بی‌تجربه و غیرقانونی نیز تاثیر بسیاری در خراب کردن پرونده‌ها دارند.پس کار را به کاردان بسپار و با نوین بورسیه تماس بگیر

چه می شود اگر پذیرفته نشوید؟

زمانی که پذیرفته نشوید، اغلب نامه ی عدم پذیرش از افسر مهاجرت دریافت می کنید که دلایل عدم پذیرش شما را در آن مشخص نموده و توضیح می دهد. اما دلیلی برای نگرانی و یا نا امیدی وجود ندارد، زیرا در بیشتر موارد، دلیل ریجکت شدن ویزا از طرف افسرهای مهاجرتی ناقص بودن و یا کمبود مدارک شما است. به همین دلیل، شما می بایست نامه ی عدم پذیرش خود را با دقت بررسی کرده و بخوانید تا بخش هایی که برای مأمور مهاجرت سؤال برانگیز بوده به خوبی متوجه شوید. سپس، درخواست خود را پس از بررسی مجدد و ایجاد تغییراتی جهت بهبود مدارک به همراه درخواست پذیرش مجدد خود ارسال کنید. بنابراین، در بسیاری از مواقع، بهترین کاری که می توانید انجام دهید، فرستادن درخواست مجدد است.

زمان مشخصی برای ارسال درخواست مجدد وجود ندارد، اما بهتر است پیش از آنکه، مجددأ درخواست دهید، زمانی بگذارید تا دریابید چه چیزی در درخواست پذیرش شما، موجب رد صلاحیت از سوی افسر مهاجرت شده است و در خصوص رفع آن، اقداماتی انجام دهید. به عنوان مثال، شما قصد دارید تا با ویزای تحصیلی، همسر و یا فرزاندان خود را هم به همراه خود ببرید. در این مورد، افسر مهاجرت فکر می کند که شما وابستگی کافی به زادگاه و یا کشور خود نشان نمی دهید. برای رفع این مورد، هنگام درخواست مجدد خود، باید نشان دهید که دارای خانواده ای بزرگ در کشور خود هستید و پس از اتمام دوره تحصیل خود، دلایل کافی برای برگشت به خانه ی خود را دارید.

اعتراض به رد ویزای تحصیلی کانادا

همچنین برای شما امکان اعتراض رسمی در رابطه با عدم پذیرش به دادگاه فدرال وجود دارد که عملکردی بسیار جدی و پر هزینه  می باشد و این مرحله برای زمانی است که شما احساس کنید که نحوه بررسی مدارک شما منطقی و یا منصفانه نبوده است. اما اگر افسر مهاجرت خطایی قانونی پیدا کرده باشد، که در این صورت شما هیچ شانسی برای برد نخواهید داشت و اغلب برد در اعتراض به نامه ریجکتی ویزای تحصیلی در دادگاه فدرال بسیار دشوار خواهد بود. اما به طور کلی، این کار خیلی راه تأثیر گذاری نیست و ما پیشنهاد می کنیم که شما هر چه سریع تر درخواست مجدد دهید.

هنگامی که ویزای تحصیلی شما پذیرفته شد، چه می شود؟

اکنون اگر که شما پذیرفته شدید، سپس می بایست در سفارت، درخواست ویزای تحصیلی دهید، که تنها برای یک مدت زمان معینی معتبر می باشد. سپس در پورت ورودی کانادا، مجوز ورودی برای شما صادر خواهد شد. گاهی اوقات، ورودی های متعددی وجود دارد، و گاهی یک ورودی جدا وجود دارد و این کاملأ به مورد پرونده شما بستگی دارد.

اگر ویزای تحصیلی شما به کانادا، بنا بر این دلایل رد شود، بدین منظور است که افسر مهاجرت مطمئن نیست که شما پس از به اتمام رسیدن دوره ی تحصیلی خود، کانادا را ترک می کنید.

برای آنکه بتوانید از دلایل ریجکت شدن ویزای تحصیلی خود به طور واضح مطلع شوید می توانید درخواست GCMS نوت دهید. در این نامه اطلاعات بیشتری از توضیحات افسر مهاجرتی از دلایل عدم پذیرش و ریجکت شدن ویزای شما وجود دارد.

تحصیل کردن در کانادا یکی از راه‌های مهاجرت است. اخذ پذیرش تحصیلی و ویزای کانادا از پرچالش‌ترین حوزه‌های مهاجرت به کشور کانادا به حساب می‌آید. به دلیل پیچیدگی‌های بسیاری که این کار دارد، تعداد کمی از مشاورین و وکلا در خصوص مهاجرت تحصیلی به کانادا به‌طور اختصاصی فعالیت می‌کنند. یکی از تلخ‌ترین حوادثی که ممکن است پیش بیاید دریافت ریجکتی درخواست ویزای دانشجویی است.

جهت اطلاع و اخذ مشاوره مهاجرت تحصیلی، اخذ بورسیه تحصیلی، پذیرش تحصیلی و… با مشاوران ما تماس بگیرید.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

رزرو وقت مشاوره رایگان