رتبه‌بندی آکادمیک دانشگاه‌های جهان بر اساس پارارامترهای مختلفی انجام می‌گیرد. رتبه‌بندی‌ها می‌تواند براساس کیفیّت برخی شاخص‌های موجود انجام شود. از جملهٔ این شاخص‌ها می‌توان به آمارهای تجربی، برآوردهای مربوط به مدرسین و اساتید، بورسیه‌ها، دانشجویان، داوطلبان ورود به دانشگاه و برخی دیگر اشاره کرد. برخی از رتبه‌بندی‌ها هم هستند که بر اساس نحوهٔ پذیرش و ورود دانشجویان به دانشگاه صورت می‌گیرد.

علاوه بر رتبه‌بندی موسسات، برخی رتبه‌بندی‌های دیگری هم وجود دارد که برای برنامه‌های آموزشی، دپارتمان‌ها و مدارس صورت می‌گیرد. رتبه‌بندی‌ها بر اساس جهت‌دهی برخی مجلات و روزنامه‌ها و گاهی هم توسط دانشگاهیان و فرهنگیان انجام می‌گیرد.

رتبه‌بندی ممکن است از کشوری به کشور دیگر متفاوت باشد. یک تحقیق در دانشگاه کرنل نشان می‌دهد که رتبه‌بندی دانشگاه‌های در ایالات متحده بصورت معناداری تحت تاثیر سیستم پذیرش دانشجوست ولی در انگلستان تعدد نشریات و مقالات رتبهٔ دانشگاه‌ها را تعیین می‌کند.

رتبه بندی Round University Ranking یا به اختصار رتبه بندی PUR یکی ازرتبه بندی های شناخته شده در سطح جهان می باشد که رتبه بندی دانشگاه های جهان را در دسته بندی های مختلف منتشر می کند. این رتبه بندی اولین بار در سال ۲۰۱۰ ارائه شد و پس از آن به صورت سالیانه بروز رسانی می شود. در ادامه قسمتهایی از رتبه بندی PUR را می توانید مشاهده کنید.

رتبه بندی PUR

برترین دانشگاه های جهان

لیست رتبه بندی دانشگاه های PURبرترین دانشگاه های جهان از سال ۲۰۱۰ و به صورت سالیانه.

دانشگاه ها

رتبه بندی دانشگاه های PUR

در این قسمت نمره هر دانشگاه در بخش های مختلف بخ صورت تفصیلی و با استفاده از نمودار بیان شده است.

دانشگاه ها

رتبه بندی دانشگاه های PUR

در این قسمت نمره هر دانشگاه در بخش های مختلف به صورت تفصیلی و با استفاده از نمودار بیان شده است.

نقشه جهان

رتبه بندی دانشگاه های PUR

در این قسمت بهترین دانشگاه های جهان رو میتوانید روی نقشه جهان مشاهده نمده و نحوه پراکندگی آنها را بررسی نمایید.

عملکرد تحقیقاتی

رتبه بندی دانشگاه های PUR

در این لیست دانشگاه ها بر اساس عملکرد آنها در زمینه های علمی و تحقیقاتی و با پارامترهایی نظیر مقالات و کتب علمی آنها مقایسه می شوند.