معرفی آزمون DELF

آزمون DELF دارای نسخه‌های متعددی است که همگی از یکدیگر مستقلند . وزارت آموزش و پرورش فرانسه طیف گسترده‌ای از آزمون‌ها را برای ارائه گواهینامه (دیپلم) تأییدیه یادگیری زبان فرانسه در سطوح مختلف مبتدی تا پیشرفته در نظر گرفته است. این آزمون‌ها برای مخاطبان یادگیری زبان فرانسه در همه سنین بوده و بر اساس استاندارد 6 سطحی اتحادیه اروپا (A1 تا C2) ترازبندی شده‌اند.

گواهینامه‌های DELF، DALF و DILF گواهینامه‌هایی هستند که به طور مستقل به ارزیابی مهارت‌های 4 گانه افراد در یادگیری زبان فرانسه پرداخته و البته دارای اعتبار نامحدود می‌باشند.

اعتبار این آزمون‌ها توسط متخصصینی با چندین گرایش مربوط مرتبط با روان‌شناسی و طراحی آزمون‌ها در وزارت امور خارجه و وزارت آموزش و پرورش فرانسه مورد بررسی و تأیید قرار گرفته است. لذا از طرف دولت فرانسه و کشورهای فرانسوی زبان به عنوان مدارک رسمی زبان فرانسه مورد تأیید بوده و اعتبار لازم را دارند.

در حال حاضر بیش از 1200 مرکز آزمون در 175 کشور دنیا به طور رسمی آزمون‌های DELF و  DALF را برگزار می‌نمایند.

آزمون DELF

انواع آزمون DELF

آزمون DELF دارای نسخه‌های متعددی است که همگی از یکدیگر مستقلند. بدین معنا که زبان‌آموز باید برای مدرک مورد نظر خود، هر کدام از این نسخه‌ها را از قبل انتخاب کند و در آزمون دلخواهش شرکت نماید و نمره هر کدام از این آزمون‌ها ارتباطی با آزمون‌های دیگر نخواهد داشت. این نسخه‌ها به صورت زیر می‌باشند:

 

  •  آزمون DELF عمومی (DELF tout public)
  •  آزمون DELF ابتدایی (DELF PRIM)
  •  آزمون DELF جونیور (DELF JUNIOR)
  •  آزمون DELF مدرسه‌ای (DELF SCOLAIRE)
  •  آزمون DELF حرفه‌ای (DELF PRO)

 معرفی نسخه عمومی آزمون DELF

سطح ارزیابی: A1 تا B2

مخاطب: بزرگسالان

این نسخه از آزمون DELF که نسخه عمومی آن می‌باشد، مخصوص بزرگسالان بوده و به ارزیابی دانش زبان فرانسه از سطح A1 تا B2 می‌پردازد.

این مدرک توسط وزارت آموزش و پرورش ملی فرانسه به غیر فرانسوی‌زبان‌هایی اعطا می‌شود که موفق به کسب نمره قبولی در این آزمون شوند. این آزمون دارای 4 نمره مستقل مطابق با استاندارد اروپاست که به آن اشاره شد.

این آزمون در بیش از 1186 مرکز آزمون در 173 کشور دنیا (که فرانسه را هم شامل می‌شود) به طور رسمی برگزار می‌گردد.

در هر سطحی از آزمون، هر 4 مهارت اصلی زبان شامل مهارت خواندن، نوشتن (فهم نوشتاری)، شنیدن و صحبت کردن (فهم گفتاری) مورد ارزیابی قرار می‌گیرد.

 معرفی نسخه Junior آزمون DELF

مدرک اعطایی: دیپلم عمومی دانش زبان فرانسه

سطح ارزیابی: A1 تا B2

مخاطب: نوجوانان شاغل به تحصیل در مدارس (12 تا 17 سال)

نسخه Junior آزمون DELF دقیقا مشابه نسخه عمومی (Public) این آزمون است تنها با یک تفاوت: موضوعات مطرح شده در مهارت‌های مختلف، موضوعاتی مورد علاقه و مرتبط با نوجوانان است. در حقیقت این نسخه از آزمون مخصوص دانش‌آموزان دبیرستانی و مقطع متوسطه است تا بتوانند برای کسب مدرک دیپلم در مدارس فرانسوی زبان ادامه تحصیل بدهند.

این نسخه از آزمون DELF هم دقیقا شبیه نسخه Public به سنجش 4 مهارت اصلی می پردازد.

 معرفی نسخه حرفه‌ای آزمون DELF به نام (DELF professionnelle)

مدرک اعطایی: دیپلم عمومی دانش زبان فرانسه (نسخه حرفه‌ای)

سطح ارزیابی: A1 تا B2

مخاطب: افرادی که قصد دارند در مشاغل حرفه‌ای و اختصاصی در کشورهای فرانسوی زبان مشغول به کار شوند.

آزمون DELF حرفه‌ای (DELF PRO) مختص ارائه گواهی یادگیری مهارت زبان فرانسوی به صورت حرفه‌ای و اختصاصی است که توسط وزارت آموزش و پرورش کشور فرانسه مورد تأیید و گواهی می‌باشد.

این نسخه از آزمون DELF مورد نیاز افرادی است که قصد دارند به مشاغل حرفه‌ای در کشورهای فرانسوی زبان مشغول شوند. البته هر شخصی می‌تواند حتی با نیازمندی‌های سطح پایین، در این نسخه از آزمون شرکت کند.

DELF PRO به ارزیابی توانایی‌های ارتباطی افراد در موقعیت‌های حرفه‌ای شغلی می‌پردازد. ساختار سوالات آزمون نیز متناسب با فضای کاری حرفه‌ای تنظیم شده است.

شیوه امتیازدهی و نمره‌دهی نیز متناسب با استاندارد مطرح شده توسط اتحادیه اروپا به صورت 4 سطحی می‌باشد.

 معرفی نسخه پریم آزمون DELF به نام DELF PRIM

مدرک اعطایی: دیپلم عمومی دانش زبان فرانسه

سطح ارزیابی: A1.1، A1 و A2

مخاطب: کودکان شاغل به تحصیل در مدارس (7 تا 12 سال)

نسخه Prim آزمون DELF سطحی‌ترین و ابتدایی‌ترین پلکان از مجموعه آزمون‌های DELF/DALF است که برای اعطای گواهینامه دانش زبان فرانسه از سوی وزارت آموزش و پرورش فرانسه به کودکانی که فرانسوی زبان نبوده ولی قصد یادگیری زبان فرانسوی را دارند، اعطا می‌شود. این گواهینامه در حقیقت معادل گواهینامه‌ای است که به افراد در نسخه DELF Pro اعطا می‌شود.

این گواهینامه برای کودکانی که قصد تحصیل در دبستان‌های کشورهای فرانسوی زبان را دارند، الزامی می‌باشد و البته فقط دارای سه سطح است: A1.1، A1 و A2.