نوین بورسیه

سوئد

متوسط هزینه زندگی:
متوسط هزینه تحصیل:
امکان کار هنگام تحصیل:
مدت زمان انتظار برای سفارت:
زبان کشور:
پایتخت:
نرخ بیکاری:
رضایت از زندگی:
حداقل درآمد:
نیاز به مدرک زبان:

درباره ی کشور سوئد

یکی از پیشرفته ترین کشور های اروپا کشور سوئد است.

 

کشور سوئد

کشور سوئد یکی از مرفه‌ترین و پیشرفته‌ترین کشورهای اروپایی است و همین موضوع سبب شده است که مهاجرت به این کشور بسیار رایج شود. در این کشور هیچ مشکلی از نظر معیشتی برای افراد وجود ندارد. پایه منابع اقتصادی در کشور سوئد چوب است. در این کشور صادرات چوبی و تولیدات مربوط به چوب بسیار زیاد دیده می‌شود. از دیگر منابع مالی در کشور سوئد سنگ آهن و انرژی آبی است. جنگل‌های این کشور بسیار رونق دارند به‌طوری که فضای سرسبز و دلنشینی حاکم شده است. به صورت کلی کشور سوئد بسیار وابسته به صادرات و تولید صنعتی است.

میزان مالیات در این کشور زیاد است و بخش زیادی از بودجه دولت بر اساس درآمدهای مالیاتی حاصل می‌شود. این کشور دارای اقتصاد آزاد است. امروزه در زمینه فولاد، صنایع مهندسی و معدنی و همینطور در صنعت کاغذ توانسته رتبه خوبی را به خود اختصاص دهد. قیمت کرون سوئد به نسبت دلار مناسب‌تر است و نوسان نرخ کرون در برخی از مواقع بسیار بالا است.

شرایط تحصیل در سوئد

بهترین مکان برای تحصیل کشور سوئد است.

 

تحصیل در سوئد

یکی از اصلی ترین سوالاتی که در خصوص تحصیل در سوئد مورد توجه است، این است که کدام مقطع تحصیلی را در سوئد انتخاب کنیم. به طور کلی تحصیل در مقاطع مختلف تحصیلی سوئد، آثار حقوقی خاصی دارد. همچنین است که با توجه به شرایط و پتانسیل شخص متقاضی، ممکن است انتخاب این مقاطع، متفاوت باشد. از این رو، در این مقاله در خصوص تحصیل در سوئد و انواع مقاطع تحصیلی خواهیم پرداخت. به طور کلی تحصیل در مقاطع مختلف سوئد، برای افراد خارجی امکان پذیر می باشد. تحصیل در مقاطعی همچون کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری از معمول ترین مقاطعی هست که افراد دانشجوی بین المللی برای مهاجرت و ادامه تحصیل خود انتخاب می کنند.

آب و هوای سوئد

هوای سرد کشور سوئد

 

آب و هوا

شمال سوئد آب و هوا مناسب سکونت نیست و تجربیات گردشگری خیلی زیادی هم ندارد. ولی، همین تعداد معدود تجربه های طبیعت‌گردی آن قدر جذاب هستد که آن ها را باید انجام دهید. در اینجا فقط به دو مورد از آن ها اشاره می کنیم. مورد اول تماشا شفق‌های قطبی در ماه های نوامبر-آپریل در پارک ملی آبیسکو است. تجربه مهم بعدی، بازدید از پارک ملی سارک (Sarek) است. سارک حدود ۲۰۰۰ متر مربع مساحت و در ارتفاعات آلپ قرار دارد. دره‌ و رودخانه های مختلفی در این منطقه قرار گرفته اند.

در جنوب سوئد حتماً باید از پارک ملی Stenshuvud دیدن کنید. این کلمه در انگلیسی به معنای «سر Sten» است. تپه ای در این پارک قرار دارد که حدود ۱۰۰ متر ارتفاع دارد. بنابراین محوطه این پارک که در جنوب سوئد قرار گرفته، برای پیاده روی و لذت بردن از منظره دریا باتلیک و ساحل عالی است.

اقتصاد کشور سوئد

صنایع زیاد کشور سوئد

 

اقتصاد

اقتصاد سوئد، اقتصادی توسعه یافته و صادرات محور است که به کمک نیروگاه برق پیشرفته، سنگ آهن مرغوب و صنعت چوب اداره می شود. این ۳ مورد منابع اصلی تجارت خارجی سوئد هستند.

صنایع اصلی سوئد شامل وسایل نقلیه موتوری، ارتباطات از راه دور، داروسازی، ماشین آلات صنعتی، تجهیزات، کالا های شیمیایی، کالا ها و لوازم خانگی، آهن و فولاد می باشند. کشور سوئد در زمینه های مهندسی، کشاورزی و معدن در سطح بین المللی مشهور بوده و شرکت های قوی مانند اریکسون، ASEA/ABB ، SKF ، آلفا لاوال، دینو نوبل و … در این کشور روز به روز درحال توسعه می باشند.

نظام حکومتی سوئد 

حکومت شاهنشاهی کشور سوئد

 

حکومت سوئد

درباره حکومت سوئد باید گفت بر خلاف تصور عموم مردم کشور سوئد حکومت پادشاهی مشروطه دارد. پادشاه رئیس حکومت شناخته می‌شود که پادشاه کنونی سوئد کارل گوستاف شانزدهم است. او از سال ۱۹۷۳ تا به امروز حکومت می‌کند. او هم اکنون ۷۵ سال سن دارد و سه فرزند، دو دختر و یک پسر، دارد. ولیعهد وی بزرگ‌ترین فرزندش ویکتوریا است. اولویت جنسیت در سال‌های اخیر از پادشاهی سوئد برداشته شده است.

این کشور دارای نظام پارلمانی و دموکراسی نیابتی است. نظام پارلمانی نوعی حکومت مردم سالار است. در آن قوه مجریه مشروعیت مردم‌سالاری خود را از قوه مقننه می‌گیرد و در برابر این قوه باید جوابگو باشد. در نظام‌های پارلمانی رئیس کشور و رئیس قوه مجریه دو فرد متفاوت هستند. رئیس کشور که می‌تواند رئیس‌جمهور یا پادشاه باشد. رئیس کشور نقش مهمی ندارد و بیشتر نقش تشریفاتی دارد و مسئولیتی را بر عهده نداشته و از آن مبرا است.

در کشور سوئد رئیس کشور پادشاه کارل گوستاف شانزدهم است که مقامش کاملا تشریفاتی است و وظیفه و مسئولیت خاصی را بر عهده ندارد. دموکراسی نیابتی به این معنا است که مردم به صورت مستقیم در تصمیمات کشور نقش ندارند؛ آن ها نمایندگان خود را انتخاب می‌کنند و این نمایندگان تصمیمات را بر اساس خواسته مردم می‌گیرند.

کشور سوئد یکی از برترین نظام‌های سیاسی جهان را دارد. از حق شهروندی گرفته تا حقوق بشر و محیط‌زیست. نظام سیاسی کشور سوئد خود را در جهان ثابت کرده است. میزان رضایت مردم سوئد از کشورشان بالا است. با وجود مشکلات ورود جمعیت زیاد مهاجر و پناهنده، این کشور توانسته است با مدیریت صحیح هم مردم بومی را از خود راضی نگه دارد هم مهاجران و پناهندگان در شرایط مناسبی زندگی کنند. در ادامه به حاکمیت سوئد می‌پردازیم و سیستم حکومتی کشور سوئد را به تفصیل توضیح می‌دهیم.

تاریخ سوئد

تمدن قدیمی کشور سوئد

 

تاریخ

اولین حضور انسان ها در این کشور به ۸ هزار سال قبل از میلاد برمی گردد یعنی درست در زمانی که عصر یخ تمام شده و گرم شدن نسبی هوا، آن را به محل مناسبی برای زندگی تبدیل کرده بود. سوئدی های اولیه، شکارچیان و ماهیگیرانی بودند که در نزدیکی ساحل زندگی می کردند. با این حال، در ۴۰۰۰ سال قبل از میلاد کم کم مردم کشاورزی را هم شروع کردند . برای این کار از ابزارهای سنگی استفاده می کردند. تا اینکه درسال ۲۰۰۰ قبل از میلاد با آمدن عصر برنز، ابزارهای برنزی جای خود را به ابزارهای سنگی داد. در عصر برنز از اسب و درشکه استفاده می شد و با قایق سازی های مختلف تجارت هم رونق گرفت. در سال ۵۰۰ پیش از میلاد عصر آهن شروع شد، در این عصر سوئد با رومی ها در ارتباط بود و به بازرگانان رومی برده، خز حیوانات و کهربا می فروخت و در مقابل از رومی ها اجناس لوکس مدیترانه ای می گرفت.

جغرافیای سوئد

فاصله های کشور سوئد با قطب شمال و جنوب

 

جغرافیا

مساحت سوئد 449964 کیلومتر مربع است. فاصله دورترین مسافت شمال تاجنوب ان 1574 کیلومتر و شرق تا غرب ان 499 کیلومتر می باشد. از کل سرزمین سوئد 53% را جنگل، 17% را کوه و 8% رازمین قابل کشت و 9% را دریاچه ها و رودخانه ها تشکیل میدهد. حدود 13% خاک سوئد در منطقه قطب شمال واقع شده است. جزایر “گوتلند Götland” و “اولند Öland ”  دو جزیره بزرگ  واقع درجنوب شرق سوئد می باشد که در مالکیت این کشور است.

سیاست دولت سوئد

یکی از قدیمی ترین سیاست های دنیا به کشور سوئد مرتبط است.دولت

سوئد بعنوان دارنده یکی از کهن ترین سیستم های سیاسی مبتنی بر سلطنت در دنیا شناخته میشود و از این منظر تحولات مختلفی را شاهد بوده، سیر تحول حکومت در سوئد  را باید در فراز و فرود نسبی قدرت پادشاه و نیروهای اجتماعی موثر در پهنه تاریخ جوامع دیروز و امروز سوئد دانست. این نیروها که در گذشته اشراف بودند، بتدریج جای خود را به نمادهای مردم سالاری یعنی پارلمان و احزاب دادند.

در اوائل هزاره دوم میلادی که دولت سوئد با ادغام حاکمیت خودمختار محلی در این منطقه شکل گرفت، پادشاه صرفاً فرمانده نیروهای نظامی در زمان جنگ تلقی می شد و عملاً قدرت در دست مناطق مختلف بود. این وضعیت تا اواخر قرن سیزدهم که مقررات مذهبی کشوری به اجرا گذاشته شد ادامه داشت. صدور دستور العمل «قانون ملی» از سوی Magnus Eriksson پادشاه وقت سوئد (1360-1332) میلادی این روند را تثبیت نمود.  بخش موسوم به «قانون پادشاه» در این مواد قانونی را می توان نمادی از تثبیت پدیده دولت- ملت در سوئد دانست که نوع گزینش پادشاه، وظائف او و شورای سلطنتی و قدرت  آنها را مشخص می نمود. به این ترتیب سوئد در طول سده های چهاردهم و پانزدهم از سیستم سلطنتی منتخب برخوردار بود که پادشاه بوسیله «اشراف» انتخاب میگردید. این طبقه در دوره یادشده از قدرت و نفوذ روزافزونی برخوردار شد اما این روند بوسیله نیروهای بورژوازی و ملاکان تحت تاثیر قرار گرفت و در قرن پانزدهم برای اولین بار مجلسی مرکب از نمایندگان چهار طبقه اشراف، روحانیون، بورژواها و زمین داران تشکیل شد. در دوره سلطنت گوستاو واسا (Gustav Vasa) (1560 – 1521)، قدرت پادشاه افزایش یافت و سلطنت موروثی شد و سیستم  اداری نیز متمرکز گردید.

پایتخت سوئد 

معرفی فرهنگ این شهر پایتخت کشور سوئد

 

پایتخت سوئد

شهر استکهلم به عنوان پایتخت کشور سوئد و بزرگ‌ترین شهر این کشور، شناخته می‌شود. این شهر جاذبه های گردشگری زیادی دارد، به همین دلیل گردشکران از سراسر جهان، به این شهر سفر می­کنند. علاوه بر این، بسیاری از مردم، استکهلم را برای مهاجرت انتخاب می‌کنند. قرار گرفتن این شهر بر روی 14 جزیره، سبب شده تا جاذبه‌های گردشگری بسیاری در آن وجود داشته‌باشد.

مردم سراسر جهان، کشور سوئد را، با طرفداری بسیار از حقوق برابر انسان‌ها، می‌شناسند. در این کشور، رقابت کردن بی‌معنا بوده و والدین کودکان خود را به صورتی تربیت می‌کنند که تمام انسان‌ها را برابر بدانند. مردم استکهلم و دیگر مناطق سوئد، شنوندگان خوبی هستند؛ چراکه معتقدند باید به سخنان دیگران توجه کنند تا در آینده سخنان خودشان نیز شناخته شود. این مردم سخن گفتن آرام و با متانت را ارزش دانسته و بسیار کم احساساتی نظیر خشم را از خود بروز می‌دهند.

جمعیت سوئد

تعداد نفرات کم کشور سوئد

جمعیت

جمعیت سوئد حدود ده میلیون و پانصد هزار نفر است که در کل، ۰.۱۳ درصد جمعیت کل کره زمین را شامل می شود ولی جالب است بدانید که از این ۱۰ میلیون و پانصد هزار نفر، ۱۵ درصد جمعیت سوئد را افرادی تشکیل می دهند که خارج از این کشور متولد شده اند.

تعداد افراد سوئد در پایتخت این کشور، یعنی استکهلم، یک میلیون و چهارصد هزار نفر است که البته اگر جمعیت سوئد در حومه استکلهم را نیز در نظر بگیریم، این عدد به ۲ میلیون نفر می رسد.

گروه مردم  تخمین زده سوئد در سال ۲۰۲۱ بیش از ۱۰۰۶۹۱۲۴ میلیون نفر با نرخ رشد ۰.۶۵درصد است. مشخصات جمعیتی سوئد به دلیل الگوهای جمعیتی از دهه ۱۹۷۰ تغییر چشمگیری داشته است. آمارها نشان می‌دهد که بخش بزرگی از جمعیت سوئد، یعنی حدود ۸۶ درصد از تعداد جمعیت کشور سوئد در شهرها سکونت دارند. تخمین‌های ساختار سنی تعداد جمعیت سوئد به این واقعیت اشاره دارد که افراد سوئدی یک جمعیت جوان هستند. جمعیت ۱۵ تا ۶۴ ساله حدود ۶۳ درصد از کل جمعیت سوئد را تشکیل می‌دهند.

واحد پول سوئد

کرون واحد پول رسمی کشور سوئد

 

واحد پول

کرون (به سوئدی: krona) از سال ۱۸۷۳ یکای پول سوئد می‌باشد. کد ایزوی اس‌ای‌کی (SEK) و کی‌آر (kr) برای این یکای پول استفاده می‌شود. کرون به سوئدی به معنای تاج می‌باشد. کرون به همراه یورو در جزایر آلند نیز استفاده می‌شود. یکی از ویژگی‌های تاریخی کرون که آن را در بین همه ارزهای جهان منحصر به فرد می‌کند، این است که کرون به واحد کوچک‌تری تقسیم نمی‌شود. به این معنی که برای مثال، یک واحد دلار آمریکا قابل تقسیم به ۱۰۰ سنت است یا یک پوند انگلیس را می‌توان به ۱۰۰ پنی تقسیم کرد. اما در مورد کرون سوئد این تبدیل به واحد کوچک‌تر وجود ندارد؛ چرا که در سپتامبر سال ۲۰۱۰، دولت سوئد تصمیم گرفت واحد öre، که در واقع همان واحد کوچک‌تر کرون بود را حذف کند؛ چون هزینه تولید آن بیش از ارزش آن برآورد شد.

زبان رایج در سوئد

لحجه سوئدی بین مردم کشور سوئد

 

زبان

زبان سوئدی ، زبان رسمی سوئد توسط اکثریت قریب به اتفاق 10 میلیون نفر از ساکنان این کشور صحبت می شود که یک زبان ژرمنی شمال است و کاملا شبیه به زبان خواهر اسکاندیناوی خود، دانمارکی و نروژی است، که با آن بخشی از تفکر متقابل و تشکیل یک پیوند زبانی است. پنج زبان ملی اقلیت توسط قوانین سوئد نیز به رسمیت شناخته شده است که عبارتند از : فنلاندی، ییدیش، مانهکیلی، رومی و سامایی. اما طبق قوانین زبان سوئدی به عنوان زبان اصلی و مشترک جامعه و همچنین زبان رسمی در “زمینه های بین المللی”، پنج زبان ملی و زبان اشاره سوئدی به رسمیت شناخته شده است.

شهر های مهم سوئد

 گوتنبرگ یا یوتبری در کشور سوئد

 

گوتنبورگ

شهر یوتبری یکی از شهرهای مهم کشور سوئد می باشد که دومین شهر بزرگ سوئد و پنجمین شهر بزرگ کشورهای نوردیک است و تنها شهر سوئد است که با دو نام مجزا در انگلیسی (گوتنبرگ) و سوئدی (یوتبری) شناخته می‌شود.
این شهر در کنار کاتگات، در ساحل غرب سوئد واقع شده‌ است و جمعیت آن حدود 580000 در منطقه شهری و نزدیک به یک میلیون نفر در منطقه کلان ‌شهری می باشد.
شهر گوتنبرگ از شهرهای مهم، قطب سابق صنعتی و یکی از پرتنوع ترین شهرهای این کشور است. این شهر یکی از مهم ترین بنادر کشور سوئد را دارا می باشد. دفاتر مرکزی و تعدادی از کارخانه های شرکت های خودروسازی ولوو و بلبرینگ سازی اس‌ کا اف در شهر گوتنبرگ واقع شده است.

شهر اوپسالا در کشور سوئد

 

اوپسالا

شهر اوپسالا یکی از مهم ترین شهرهای کشور سوئد می باشد که یکی از شهرهای مرکزی سوئد است و در 70 کیلومتری شمال شهر استکهلم قرار گرفته‌ است. این شهر، چهارمین شهر بزرگ سوئد است.
بیشتر اهمیت این شهر به دلیل دانشگاهی بودن آن می باشد. دانشگاه اوپسالا سوئد یکی از قدیمی‌ترین دانشگاه‌ های منطقه اسکاندیناوی می باشد و دانشکده ایران‌ شناسی دانشگاه اوپسالا از دانشکده‌ های بسیار فعال و معروف در زمینه مطالعات ایران می باشد.

شهر مالمو در کشور سوئد

 

مالمو

شهر مالمو یکی از شهرهای مهم کشور سوئد می باشد که سومین شهر بزرگ این کشور است. جمعیت این شهر در سال 2007 برابر با 280.144 نفر و با احتساب حومه 605000 نفر بوده است.
از نظر جغرافیایی شهر مالمو یک شهرستان ساحلی در جنوب این کشور و در جنوبی‌ ترین قسمت استان اسکونه واقع شده است و این شهر یکی از اولین شهرهای صنعتی منطقه بوده است. شهر مالمو علاوه بر اینکه مکان یکی از مهمترین دانشگاه های سوئد می باشد، دارای پارک های دیدنی و جاذبه های گردشگری خوبی نیز می باشد.

لوند در کشور سوئد

 

لوند

شهر لوند یکی از مهم ترین شهرهای کشور سوئد می باشد که در استان اسکانیا واقع در جنوبی ترین قسمت سوئد قرار گرفته است. این شهر به دلیل ساختار مناسب جهت دوچرخه سواران از شهرت بالایی برخوردار است به طوری در این شهر بیش از پنج هزار پارکینگ دوچرخه و 160 کیلومتر مسیر دوچرخه رو وجود دارد.
شهر لوند سوئد شهری دانشگاهی محسوب شده و جو فرهنگی در این شهر متاثر از جمعیت انبوه دانشجویان سوئدی و بین‌ المللی می ‌باشد.
دانشگاه لوند سوئد با قدمتی 350 ساله یکی از قدیمی ترین دانشگاه ها در اروپا به شمار می ‌رود و از بزرگترین موسسه‌ های علمی و پژوهشی در اسکاندیناوی قلمداد می ‌شود. لازم به ذکر است که این دانشگاه همواره جزو 100 دانشگاه برتر جهان شناخته می‌شود و از اعتباری جهانی برخوردار است.

مشاهیر سوئد

اینگرید برگمن از زنان برزگ سینمای جهان در کشور سوئد

 

مشاهیر

اینگرید برگمن یکی از زنان بزرگ سینمای جهان و هالیوود در استکهلم متولد شده و تا پایان عمر خود در فیلم های سرشناسی در کنار ستارگان بزرگان سینما یه ایفای نقش پرداخت.

اولین تلاش او برای بازیگری از طریق مسابقه ای بود که در تئاتر سلطنتی دراماتیک در شهر خود در زمانی که هفده ساله بود شرکت کرد و بعد از آن با ایفای نقش در سینمای سوئد به جهان معرفی و پله های ترقی را پی نمود و به یکی از بزرگان تاریخ سینما مبدل گردید.

وی در طول فعالیت سینمایی خود جوایز و افتخارات بسیاری را به دست آورد که بزرگترین آنان ، افتخار برنده شدن 3 بار جایزه اسکار است که او را جز پر افتخارترین برندگان تاریخ اسکار نیز قرار داد ، همچنین وی موفق به دریافت دومین جایزه امی خود پس از مرگش شد که جایزه به دختر او داده شد.

آلفرد نوبل مخترع دینامیت از کشور سوئد

 

آلفرد نوبل

آلفرد برنهارد نوبل، مخترع دینامیت در سال 1833 در استکهلم متولد شد ، وی یک مبتکر ، مهندس و شیمیدان بود که صاحب کمپانی Bofors تولید کننده آهن و فولاد نیز می بود ، او به عنوان یک شیمیدان استفاده از نیتروگلیسیرین و روش های مختلف برای تولید مواد منفجره را آزمایش می کرد که منجر به بزرگترین کشف او دینامیت شد ، البته او دارای 350 اختراع ثبت شده دیگر نیز می باشد.

اشتراک گذاری در:

لینک های مفید

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

ثبت نام در خبرنامه

اخرین مطالب

اخرین بورسیه ها

بورسیه های Post-Doc موسسه Ifremer فرانسه

🎓نام بورسیه: بورسیه های Post-Doc موسسه Ifremer فرانسه برای رشته های ژئوفیزیک، اقلیم شناسی، زمین شناسی، اقیانوس شناسی، هیدرولوژی، سیسمولوژي و ژئوانفورماتیک 💠کشور اعطاکننده: فرانسه

Read More »

ثبت نام

Max. file size: 15 MB.
این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .