مهاجرت به کشور کانادا

مقاله پیشِ رو، راهنمای کامل مهاجرت به کشور کانادا در سال 2022 است که با استفاده از دقیق‌ترین و جدیدترین اطلاعات و آمار مهاجرتی و از منابع موثق و معتبر تهیه شده است. کانادا یکی از کشورهای توسعه‌یافته و مهاجرپذیر است که تقریباً 22 درصد جمعیت آن را مهاجران تشکیل می‌دهند. سوال‌های زیادی در خصوص مهاجرت به کانادا، روش‌ها و شرایط اخذ اقامت کانادا در ذهن کاربران وجود دارد.

 

در این مطلب قصد داریم صفر تا صد مهاجرت به کشور کانادا را بررسی کنیم. ابتدا با مهم‌ترین روش های مهاجرت به کانادا آشنا می‌شویم. در ادامه هم شرایط مهاجرت به کانادا، هزینه‌‌های آن، امتیازبندی و مدارک مورد نیاز اخذ ویزای کانادا را بررسی می‌کنیم.


راه های مهاجرت به کانادا

 

 

یکی از مهم‌ترین سوالات کاربران در خصوص مهاجرت به کانادا، روش‌های مهاجرت به این کشور است. راه های مهاجرت به کانادا متنوع است و این کشور مهاجران را از لاین‌ها و روش‌های مختلفی پذیرش می‌کند. از مهاجرت کاری گرفته تا سرمایه‌گذاری و مهاجرت تحصیلی، با توجه به هدف و شرایطی که دارید، امکان مهاجرت به کانادا برای شما وجود دارد.

 

افراد مختلف با توانایی، مهارت، سرمایه و شرایط متفاوت می‌توانند با استفاده از یکی از این روش‌ها به کانادا مهاجرت کنند. در ادامه مهم‌ترین روش‌های اخذ اقامت کانادا و مهاجرت به این کشور را بررسی می‌کنیم. اما قبل از آن، 2 ویدئو برای شما آماده کرده‌ایم که در آن‌ها روش‌های مهاجرت به کانادا را به‌طور مختصر توضیح داده‌ایم.


مهاجرت به کانادا از طریق کار

 

کانادا با کمبود نیروی کار مواجه است. به‌همین‌دلیل بخش زیادی از نیروی کار مورد نیاز خود را از طریق مهاجران تامین می‌کند. یکی از ویژگی‌های مهاجرت به کانادا از طریق کار، امکان دریافت اقامت دائم این کشور است. همین موضوع باعث شده تا مهاجرت کاری، یکی از پرطرفدارترین روش های مهاجرت به کانادا شود.

 

برنامه‌های متنوعی مانند جاب آفر، اسکیل ترید (Skilled Trade)، اسکیل ورکر (Skilled Worker)، خود اشتغالی کانادا (Self-Employed)، برنامه‌های استانی و … برای مهاجرت کاری به کانادا وجود دارد. بنابراین، افراد با شرایط مختلف می‌توانند با توجه به وضعیت و شرایط خود از طریق یکی از این روش‌ها به کانادا مهاجرت کنند.


مهاجرت تحصیلی به کانادا

 

مهاجرت تحصیلی برای کانادا

 

تحصیل در کانادا نه تنها فرصتی برای دریافت اقامت دائم این کشور، بلکه راهی برای تحصیل در بهترین سطح آموزش است. ویزاهای مختلفی برای تحصیل در کانادا صادر می‌شود که با توجه به شرایط‌تان می‌توانید با استفاده از آن‌ها به کانادا مهاجرت کنید.

 

از مزایای تحصیل در کانادا؛ امکان اخذ بورسیه تحصیلی و امکان تحصیل به 2 زبان فرانسه و انگلیسی است. از جمله مهم‌ترین شرایط تحصیل در کانادا می‌توان به این موارد اشاره کرد:

 

شرایط تحصیل در کانادا
سن بهتر است زیر 45 سال باشد
تمکن مالی حداقل 833 دلار کانادا در ماه و 10 هزار دلار در سال
گپ تحصیلی* زیر 5 سال و قابل توجیه
نامه پذیرش از دانشگاه یا کالج الزامی
مدرک زبان دانشگاه تعیین می‌کند

به فاصله زمانی بین دو دوره تحصیلی یا فاصله اخذ آخرین مدرک تحصیلی تا زمان اقدام برای مهاجرت گپ تحصیلی Study Gap می‌گویند.


مهاجرت به کانادا از طریق سرمایه‌گذاری

 

روش‌های مختلفی برای سرمایه‌گذاری در کانادا وجود دارد: کارآفرینی، استارتاپ، سرمایه‌گذاری استانی و خرید بیزینس. با توجه به میزان سرمایه و شرایطی که دارید، می‌توانید یکی از روش‌های سرمایه‌گذاری را انتخاب کرده و اقامت کانادا از طریق سرمایه‌گذاری را بگیرید.


سرمایه‌گذاری در کانادا از طریق استارتاپ

 

یکی از ویژگی‌های خوب این روش، امکان دریافت اقامت دائم کانادا است. این اقامت برای فرد متقاضی و خانواده او صادر می‌شود.

 

3 شرط کلی برای اخذ ویزای استارتاپ کانادا وجود دارد:

 1. ثابت کنید کسب‌وکار موفقی دارید و یک طرح تجاری (Business Plan) مبتکرانه داشته باشید.
 2. طرح تجاری شما بتواند برای شهروندان کانادایی شغل ایجاد کند.
 3. طرح تجاری شما بتواند در مقیاس جهانی رقابت کند.
مهم‌ترین شرایط اخذ ویزای استارتاپ کانادا
مدرک زبان انگلیسی یا فرانسوی CLB 5 در تمامی مهارت‌ها
اخذ نامه حمایتی طرح تجاری و کسب‌وکار از یکی از سرمایه‌گذاران مورد تایید کانادا:
ریسک‌پذیرها (Venture Capitals)، آنجل‌ها (Angel Investors) و انکوباتورها (Incubators)
تمکن مالی 13 هزار تا 35 هزار دلار با توجه به تعداد افراد خانواده

سرمایه‌گذاری در کانادا از طریق ثبت شرکت

 

سرمایه گذاری در کانادا

متقاضیان می‌توانند یکی از 4 نوع شرکت زیر را برای ثبت در کانادا انتخاب کنند:

 • شرکت خصوصی (Sole Proprietorship)
 • شرکت مشارکتی (Partnership)
 • شرکت سهامی (Corporation)
 • شرکت تعاونی (Cooperative)

به‌طور کلی مهم‌ترین شرایط اخذ ویزای کانادا از طریق ثبت شرکت این موارد هستند:

مهم‌ترین شرایط ثبت شرکت در کانادا
داشتن طرح تجاری و بیزینس پلن قوی انتخاب نام مناسب و تعیین نوع مالکیت
انتخاب سرمایه‌گذار ارائه یک آدرس در کانادا برای ثبت شرکت

سرمایه‌گذاری در کانادا از طریق خرید بیزینس

 

اگر در حوزه‌های فرهنگی، هنری و ورزشی فعالیت می‌کنید و به زندگی و کار در کانادا هم علاقه دارید، می‌توانید از طریق برنامه خود اشتغالی (Self-employment) به کانادا مهاجرت کنید. البته ویزای خود اشتغالی در ایران به نام‌های ویزای هنرمندان کانادا و ویزای ورزشکاران هم شناخته می‌شود.

مهم‌ترین تخصص‌های مورد تایید برای اخذ ویزای خوداشتغالی کانادا این موارد هستند:

تخصص‌های ورزشی تخصص‌های فرهنگی-هنری
ورزشکار طراح
مربی ورزشی نویسنده
داور ورزشی نقاش
راهنما و مربی برنامه‌های ورزشی نوازنده
عکاس

 

البته مشاغل فرهنگی و هنری تنها به این موارد ختم نمی‌شود و اینجا فقط چند مورد را آوردیم. خلاصه‌ای از شرایط برنامه خوداشتغالی کانادا:

 • داشتن حداقل 2 سال سابقه کار حرفه‌ای در مشاغل فرهنگی و هنری در 5 سال گذشته
 • داشتن علاقه و توانایی بالا برای شرکتِ فعال در برنامه‌های ورزشی و فرهنگی-هنری در کانادا
 • کسب حداقل 35 نمره از 100 در سیستم امتیازبندی خود اشتغالی
 • داشتن تمکن مالی و توانایی پرداخت هزینه‌های زندگی در کانادا حداقل برای 6 ماه


مهاجرت به کانادا از طریق اکسپرس اینتری (Express Entry)

 

اکسپرس اینتری یک سیستم مهاجرتی مبتنی بر امتیازبندی است. در این سیستم با توجه به شرایط‌تان امتیازی به شما داده می‌شود. هر چه امتیاز بالاتری کسب کنید، شانس اخذ اقامت کانادا برای شما بالاتر است.

در این سیستم، متقاضیان با توجه به معیارهای زیر رتبه‌بندی می‌شوند:

معیارهای امتیازبندی اکسپرس انتری کانادا
سن میزان تحصیلات سابقه کار
مهارت‌های زبان انگلیسی/ فرانسوی میزان انطباق پذیری داشتن پیشنهاد شغلی

این سیستم چهار برنامه برای ورود مهاجران دارد:

 • اسکیل ورکر (Federal Skilled Worker Class)
 • اسکیل ترید (Federal Skilled Trades Program)
 • برنامه تجربه کار کانادایی (Canadian Experience Class)
 • برنامه مهاجرت استانی کانادا یا (Provincial Nominee Programs) یا به‌اختصار PNP

برنامه های مهاجرت استانی کانادا

 

دولت کانادا این اختیار را به استان‌ها داده است تا با توجه به نیازهای خود در زمینه کار، سرمایه‌گذاری، تحصیل و … مهاجر جذب کنند. به‌همین‌دلیل برنامه های استانی کانادا (Provincial Nominee Programs) یا PNP به‌وجود آمد که مختص کار و زندگی در یک استان هستند.

 

همه 10 استان کانادا به‌جز ایالت کِبِک (Quebec) برنامه مختص به‌خود را برای PNP دارند. روش‌های مهاجرت استانی به کانادا هم متنوع است. با اخذ جاب آفر کانادا در یک استان، سیستم اکسپرس اینتری، سرمایه‌گذاری و … می‌توانید به یکی از استان‌های کانادا مهاجرت کنید.

 

بریتیش کلمبیا (British Columbia)، نیوبرانزویک (New Brunswick) و ساسکاچوان (Saskatchewan) از استان‌های محبوب برای مهاجرت در بین ایرانیان هستند.


برنامه مهاجرت روستایی و استان های شمالی کانادا (RNIP)

 

پایلوت مهاجرت به روستاها و مناطق کم‌جمعیت کانادا در سال 2019 به‌عنوان ابتکاری تازه برای تحریک رشد اقتصادی و رشد جمعیتی در این مناطق راه‌اندازی شد.

 

لیست شهرهای این مناطق به‌طور مداوم آپدیت می‌شود؛ هرچند در حالِ حاضر، 11 شهر کوچک در لیست پایلوت مهاجرت روستایی کانادا قرار دارند. تیمینس (Timmins)، گرتنا (Gretna) و موس جاو (Moose Jaw) چند مورد از این شهرها هستند.


ویزای توریستی کانادا

 

ویزای توریستی

ویزای توریستی کانادا گزینه‌ای بسیار مناسب برای سفر و گشت‌و‌گذار در این کشور است. البته این ویزا فقط با اهداف گردش و تفریح صادر نمی‌شود. شما می‌توانید برای سر زدن به خانواده یا دوستان، شرکت در جلسات کاری و … هم ویزای توریستی کانادا بگیرید.

 

ویزای توریستی کانادا 3 نوع است:

ویزای سینگل کانادا (Single entry visa)

 

این ویزا یک‌بار ورود است و با آن می‌توانید تا 6 ماه در کانادا بمانید. در صورت خروج از کانادا و تمایل به ورود مجدد، باید برای صدور یک ویزای جدید درخواست دهید.


ویزای مولتی کانادا (Multiple entry visa)

 

این ویزا چندبار ورود است و با هر بار ورود به کانادا می‌توانید تا 6 ماه در این کشور بمانید. سقف ویزای مولتی هم 10 سال است اما با توجه به اعتبار 5 ساله پاسپورت ایران، به آن ویزای 5 ساله هم می‌گویند.

 

سوپر ویزای کانادا (Super Visa)

 

ویزا کانادا
Canadian working visa in passport closeup. Immigration to Canada concept.

این ویزا به طور خاص برای والدین، پدربزرگ‌ها و مادربزرگِ‌هایی درنظر گرفته شده است که فرزند یا نوه آن‌ها اقامت دائم کانادا را داشته باشد. این افراد با سوپر ویزای کانادا می‌توانند در هر ورود تا 2 سال و نهایتاً تا سقف 10 سال در کانادا بمانند.


شرایط مهاجرت به کانادا

 

شرایط مهاجرت به کانادا، با توجه به روشی که برای مهاجرت انتخاب می‌کنید متفاوت است. هر کدام از روش‌های مهاجرتی؛ شرایط، قوانین و مدارک خاص خود را می‌خواهند.

 

برای مثال: اگر می‌خواهید با ویزای تحصیلی وارد کانادا شوید، سطحِ زبان انگلیسی یا فرانسه مورد نیاز برای شما، با فردی که از راه سرمایه‌گذاری وارد کانادا می‌شود، یکی نیست. بعضی از شرایط اقامت در کانادا عمومی است و برای چند روش یا همه روش‌های مهاجرتی وجود دارد.


آیا مهاجرت به کانادا بدون مدرک زبان ممکن است؟

 

بله! روش‌های معدودی مانند ICT کانادا نیازی به مدرک زبان ندارند. اما به‌طور کلی برای مهاجرت به کانادا باید دانش زبان انگلیسی یا فرانسه داشته باشید.

 

حداکثر سن برای مهاجرت به کانادا چقدر است؟

 

محدودیت سنی برای بیشترِ روش‌های مهاجرت به کانادا وجود ندارد. اما داشتن سن مناسب می‌تواند شانس اخذ ویزا را برای شما بالا ببرد. برای مثال در اکسپرس انتری، سنین 35-18 سال بیشترین امتیاز را از بخش سن می‌گیرند.

امتیازبندی مهاجرت به کانادا و مدارک مورد نیاز هم جزو همین شرایط است که در ادامه آن‌ها را بررسی می‌کنیم.


هزینه مهاجرت به کانادا

هزینه برای مهاجرت به کانادا

هزینه مهاجرت به کانادا با توجه به روشی که برای رفتن انتخاب می‌کنید متفاوت است. هزینه‌های مهاجرت به کانادا را می‌توان به 2 دسته تقسیم‌بندی کرد:

 

 • هزینه‌های دولتی بررسی پرونده، انگشت نگاری، سفارت، آزمایش‌های مورد نیاز، صدور ویزا و اجازه اقامت
 • هزینه‌های وکیل، پیگیری پرونده، ترجمه مدارک و …

 

امتیاز مهاجرت به کانادا

 

بعضی از راه‌های مهاجرت به کانادا مانند خود اشتغالی (Self-Employment) و اکسپرس انتری (Express Entry) سیستم امتیازبندی دارند. اما معمولاً منظور از امتیازبندی مهاجرت به کانادا، امتیازدهی اکسپرس اینتری است.

این رتبه‌بندی در 2 مرحله انجام می‌شود. در مرحله اول باید امتیاز 67 از 100 بگیرید و امتیازبندی کلی هم از 1200 محاسبه می‌شود. حداقل عدد قبولی هم در هر دوره قرعه‌کشی متفاوت است. در نهایت با قبولی در اکسپرس اینتری، ویزای کانادا به شما داده می‌شود. در ویدئوی زیر با امتیازبندی اکسپرس انتری بیشتر آشنا می‌شوید:


زبان انگلیسی برای مهاجرت به کانادا

(زبان اگلیسی و فرانسه)

یکی دیگر از زبان‌های  مورد تایید کانادا، زبان انگلیسی است. بیش از 67 درصد از جمعیت کانادا به زبان انگلیسی صحبت می‌کنند. به همین دلیل برای مهاجرت به آن کشور و دریافت اقامت آن آشنایی با این زبان بسیار ضروری است.

آزمون آیلتس مهم‌ترین و معتبرترین آزمون سنجش مهارت‌های زبان انگلیسی برای افرادی است که قصد مهاجرت به این کشور را دارند. در واقع تنها آزمون مورد پذیرش برای بررسی میزان آشنایی با زبان انگلیسی توسط اداره مهاجرت کانادا، آزمون آیلتس است.

 

نمره آیلتس برای مهاجرت به کانادا

 

آزمون آیلتس یکی از معتبرترین آزمون‌های زبان انگلیسی در سراسر دنیا است. این آزمون بریتانیایی بوده و معیاری بسیار مهم برای سنجش توانایی افراد در زبان انگلیسی به شمار می‌رود. شرکت در آزمون آیلتس و دریافت نمره قبولی در این آزمون از مواردی است که برای مهاجرت به کانادا ضروری است. با قبولی در این آزمون و دریافت مدرک زبان برای مهاجرت به کانادا امتیاز ویژه دریافت می‌کنید.

 

آیلتس برای کانادا


نمره تافل برای مهاجرت به کانادا

 

آزمون تافل هم یکی از آزمون‌های بین المللی برای سنجش میزان مهارت‌های زبان انگلیسی است. این آزمون توسط اداره مهاجرت کانادا برای مهاجرت موردتأیید نیست، اما برخی از دانشگاه‌های آن کشور برای پذیرش دانشجو آزمون تافل را می‌پذیرند. اگر قصد مهاجرت به کانادا دارید، بهتر است با توجه به نوع مهاجرت خود بهترین آزمون را انتخاب کنید.

 

نمره دهی آزمون تافل از 0 تا 120 متغیر است. برای پذیرش در دانشگاه‌های مختلف کانادا هر دانشگاه نمره قبولی خاصی برای آزمون تافل در نظر می‌گیرند، اما به هر حال نتیجه این آزمون هم یکی از مدارک زبان مورد تایید کانادا. به همین دلیل قبل از شرکت در آزمون بهتر است با دانشگاه موردنظر خود تماس بگیرید و از میزان نمره قبولی تافل برای پذیرش مطلع شوید. در ادامه برخی از دانشگاه‌های معتبر در کانادا به همراه حداقل نمره تافل موردنیاز برای دریافت پذیرش معرفی شده‌اند.

 

نام دانشگاه خواندن نوشتن مهارت شنیداری صحبت کردن
دانشگاه تورنتو 22 22 22 22
دانشگاه بریتیش کلمبیا 22 21 22 21
دانشگاه مک گیل 20 20 20 20
دانشگاه مک مستر 20 20 20 20
دانشگاه آلبرتا 20 20 20 20
دانشگاه واترلو 25 25 25 25
دانشگاه کلگری 22 22 20 22
دانشگاه وسترن 20 20 20 20
دانشگاه اتاوا 20 22 20 20

پاسپورت کانادا

 

پارسپورت کانادا

 

پاسپورت کانادا یکی از معتبرترین پاسپورت‌های دنیا است. طبق جدیدترین رتبه‌بندی موسسه‌ Passport Index: پاسپورت کانادا رتبه 16 قدرتمندترین پاسپورت‌های دنیا را در اختیار دارد. رنکینگ Henley Passport Index هم پاسپورت کانادا را در رتبه 9 قدرتمندترین پاسپورت‌های دنیا قرار داده است.

رنکینگ Passport Index 2021 رنکینگ Henley Passport Index 2021
16 9

 

با داشتن پاسپورت کانادا می‌توانید به 113 کشور بدون ویزا و با ویزا پس‌از ورود سفر کنید. قدم اول در اخذ پاسپورت کانادا، اخذ اقامت این کشور است. بعد از اقامت در کانادا به‌مدت 3 سال، می‌توانید برای شهروندی این کشور درخواست دهید. این 3 سال اقامت باید در 5 سال منتهی به ارائه درخواست شهروندی شما باشد.

 

مدارک لازم برای مهاجرت به کانادا

 

بعضی از مدارک لازم برای مهاجرت به کانادا با توجه به روش مهاجرتی متفاوت است. مثلاً برای تحصیل در کانادا باید مدارک تحصیلی، ریزنمرات و نامه پذیرش دانشگاه را به‌همراه داشته باشید.

اما بعضی مدارک، عمومی است و برای اخذ ویزای کانادا و رفتن به این کشور مورد نیاز است:

 • اصل و کپی پاسپورت معتبر و مدت‌دار
 • گواهی سوء پیشینه
 • اصل و کپی مدارک شخصی (شناسنامه، کارت ملی، کارت پایان خدمت یا معافیت (برای آقایان))
 • مدارک معتبر سوابق کاری و سابقه‌بیمه
 • نامه تمکن مالی معتبر صادره از بانک
 • عکس دیجیتالی

برای بعضی از روش‌های مهاجرتی هم این مدارک مهم هستند:

 • مدارک تحصیلی
 • نامه پذیرش دانشگاه
 • دعوت‌نامه استانی کانادا
 • نامه جاب آفر
 • مدارک ازدواج یا طلاق
 • مدرک داشتن حامی یا خانواده درجه یک در کانادا

وکیل مهاجرت به کانادا

 

مهاجرت یک روند زمان‌بر و پرچالش است. وجود یک وکیل یا مشاور مهاجرتی می‌تواند این روند را سریع‌تر کرده و درصد موفقیت پرونده مهاجرتی را بالاتر ببرد. احتمالاً می‌دانید موارد زیادی هستند که ممکن است باعث شوند درخواست ویزای شما رد شده یا حتی تا چندین سال برای مهاجرت به کانادا ممنوع‌الورود شوید.

 

انتخاب روش اشتباه، نقص مدارک، دروغ گفتن و … جزو این موارد هستند. وکیل مهاجرت به کانادا با اطلاع از جدیدترین قوانین و شرایط، شما را در این روند راهنمایی می‌کند.

یکی از سوال‌های مهم کاربران در زمینه مشاوره مهاجرت به کانادا این است که:

وکیل خود را از ایران انتخاب کنیم یا کانادا؟

 

وکیل کانادا

تصمیم در این باره کاملا برعهده خود شماست. اما از مهم‌ترین مزایای وکیل مهاجرتی کانادا در ایران این است که:

 

شما می‌توانید به‌راحتی با آن‌ها در تماس باشید، از روند پیگیری پرونده مطلع شوید، به‌صورت حضوری آن‌ها را ملاقات کرده و احساس راحتی و اطمینان بیشتری در روند پُراسترس و پُرچالش مهاجرت داشته باشید.


برای مهاجرت به کانادا از کجا شروع کنم؟

برای اخذ بورسیه های تحصیلی کشور کانادا از ما کمک بگیرید

 

بهترین مسیر ممکن برای اینکه سریع و راحت به کانادا مهاجرت کنید موقعی مشخص می‌شود که ابتدا شرایطتان به دقت ارزیابی شود.

جالب است بدانید بیش از 92 درصد از افرادی که توسط موسسه مهاجرتی  به کانادا مهاجرت کرده‌اند.

 

آمار مهاجرت ایرانیان به کانادا

 

طبق آمار سایت cicnews، داده‌های اداره مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا (Immigration, Refugees and Citizenship Canada ) نشان می‌دهد که 2021 سال بزرگی برای مهاجرت ایرانیان بوده است. کانادا در سال 2020 پذیرای بیش از 11000 ایرانی بود و این کشور را به هشتمین کشور مبدا مهاجران جدید در سال 2021 تبدیل کرد. همچنین ظرفیت پذیرش مهاجران در کانادا در سال‌های اخیر رو به افزایش بوده است. در برنامه مهاجرت 2022-2024، کانادا برای پذیرش 431645 نفر برای اقامت دائم برنامه‌ریزی کرده است. جالب است بدانید که بر پایه آمار ۲۰۱۱ تعداد ۱۶۳٬۲۹۰ نفر با تبار ایرانی در کانادا زندگی می‌کردند.

 

سخن پایانی

 

سالانه ایرانیان بسیاری به کشور کانادا مهاجرت می‌کنند. این مهاجران روش‌های متنوعی را برای دریافت اقامت کانادا انتخاب می‌کنند. چه به‌عنوان یک دانشجو و چه به‌عنوان یک سرمایه‌گذار می‌توانید در کانادا زندگی کنید.

 

در این مقاله ما تمام روش‌ها و الزاماتی که دروازه ورود شما به این کشور هستند بررسی شد. علاوه براین؛ به‌طور دقیق به شرایط مهاجرت به کانادا پرداختیم. واضح است که دانستن این نکات مهم در خصوص مهاجرت به کانادا، روند مهاجرتی شما را ساده‌تر و سریع‌تر می‌کند.


از اخبار با خبر باشید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll to Top
اسکرول به بالا