مهاجرت به آلمان

مهاجرت به آلمان

همین حالا، به‌اندازه ظرفیت بیش از دو برابر استادیوم آزادی، ایرانی در آلمان زندگی می‌کنند. وجود این تعداد مهاجر ایرانی در کشور زیبا و پیشرفته آلمان نشان از محبوبیت و مطلوبیت این کشور برای مهاجرت دارد.

در این مطلب می خوانید:

(پیش از خواندن ادامه متن، اگر به هر دلیلی وقت مطالعه این مقاله را ندارید، می‌توانید فرم ارزیابی مهاجرت را پر کنید تا با یک مشاوره دقیق، راهنمایی‌تان کنیم)

آلمان به دلایل فراوانی که در ادامه می‌خوانید، می‌تواند همان جایی باشد که شما قرار است از این به بعد، در آن زندگی و کار کنید. از کمبود شدید نیروی کار (سالانه 400 هزار نفر!!) گرفته تا پیری جمعیت و نیاز این کشور به نیروهای متخصص و غیرمتخصص مهاجر، از اقتصاد قدرتمند و امکان داشتن شغل خوب و درآمد بسیار بالا گرفته تا توسعه‌یافتگی و پیشرفته بودن این کشور اروپایی.

اگر شما هم به مهاجرت به‌طورجدی فکر کرده‌اید، مهاجرت به آلمان، می‌تواند تصمیم درستی باشد، البته نه مهاجرت بدون فکر و کورکورانه! برای اینکه از تصمیم مهاجرت به آلمان مطمئن باشید و زیروبم‌های این کشور را بشناسید، این مقاله تروتازه را همراه با اطلاعاتی از از دقیق‌ترین و جدیدترین منابع معتبر که به دردتان می‌خورد و کارتان را به‌خوبی راه می‌اندازد، برایتان نوشته‌ایم.

مهاجرت به آلمان

آلمان مقصد مهاجرتی افراد از کشورهای مختلف است.

در این مطلب، روش‌های مهاجرت و اخذ اقامت آلمان، شرایط، هزینه‌ها و مدارک را بررسی می‌کنیم. شاید بد نباشد پیش از خواندن این مقاله، اطلاعات عمومی‌تان را در مورد کشور آلمان در لینک درباره آلمان، بیشتر کنید.

راه های مهاجرت به آلمان

روش های مهاجرت به آلمان متنوع است. با هر هدفی که بخواهید به این کشور مهاجرت کنید، روش مناسبی برای شما وجود دارد. در ادامه با مهم‌ترین راه های مهاجرت به این کشور آشنا خواهید شد:

1- مهاجرت کاری به آلمان

همان‌طور که گفته شد، آلمان با کمبود نیروی کار مواجه است. اخیراً دولت این کشور اعلام کرده است که برای جبران این کمبود، آلمان باید سالانه 400 هزار نیروی کار متخصص پذیرش کند. اگر تخصص، مهارت و شرایط مد نظر را دارید، اخذ ویزای کار آلمان می‌تواند بهترین گزینه برای شما باشد.

برای مهاجرت به آلمان از طریق کار روش‌های مختلفی وجود دارد که هر کدام هم شرایط خود را دارند. مهم‌ترین روش‌های کاری و شرایط مهاجرت به آلمان برای کار را در ادامه می‌بینید:

نوع مهاجرت کاریشرایط
Employement Visa (ویزای کار)جاب آفر از یک کارفرمای آلمانی
تمکن مالی
Jobseeker Visa (ویزای جستجوی کار)تمکن مالی
مدرک دانشگاهی مورد تایید آلمان
Self-employed and Freelancer (ویزای خوداشتغالی و فریلنسری)سابقه‌کار مرتبط و مفید
سرمایه موردنیاز
بیزینس‌پلن قوی
Ausbildung Visa (ویزای آوسبیلدونگ)تاییدیه کتبی یا قرارداد شرکت آموزشی آلمانی
تمکن مالی
مدرک تحصیلی (حداقل دیپلم)
Blue Card (بلوکارت آلمان)داشتن مدرک تحصیلی دانشگاهی
جاب آفر موردتایید از کارفرماهای آلمانی
حداقل 56,800 یورو درآمد در سال
Au Pair and Internshipداشتن حداکثر27 سال
حداقل 6ماه و حداکثر 1سال اقامت
ICT (برنامه انتقال درون شرکتی)مدیر یا نیروی متخصص باشد
کار در شعبۀ شرکت یا سازمانِ خود

اگر قبل از ورود به آلمان نتوانستید در این کشور کار پیدا کنید، باز هم راه‌ برای شما باز است و می‌توانید با اخذ ویزای جستجوی کار آلمان (Job Seeker Visa) به مدت 6 ماه به آلمان رفته و به‌دنبال کار بگردید. آگاهی از قوانین و شرایط کار در آلمان به شما کمک می‌کند تا با درک بهتری از شرایط از جمله وضعیت حقوق و دستمزد وارد این کشور شوید. اطلاعات بیشتر درباره ویزای کاری آلمان و شرایط اخذ آن را در مطلب زیر مطالعه کنید:

حتما بخوانید: شرایط اخذ ویزای کار آلمان برای ایرانیان

2- مهاجرت تحصیلی به آلمان

آلمان جز 5 کشور برتر دنیا در زمینه آموزش است. وجود دانشگاه‌های معتبر، سیستم آموزشی قوی، رابطه قوی اقتصاد و سیستم آموزشی همه و همه باعث افزایش آمار مهاجرت به آلمان از طریق تصحیل شده است.

تحصیل در آلمان

آلمان یکی از 5 کشور برتر جهان در آموزش

تحصیل در آلمان در تمامی مقاطع ممکن است. مهاجرت تحصیلی به المان با هدف شرکت در دوره‌های فنی-حرفه‌ای و یا دوره‌های زبان هم ممکن است. دانشجویان در طول تحصیل در آلمان حق کار دارند و پس از اتمام تحصیلات هم می‌توانند به مدت 18 ماه در این کشور به‌دنبال کار بگردند.

با اخذ بورسیه تحصیلی هم هزینه‌های زندگی دانشجویی در آلمان برای متقاضیان کاهش می‌یابد. یکی از مهم‌ترین شرایط مهاجرت به آلمان از طریق تحصیل، داشتن پذیرش تحصیلی از یکی از دانشگاه‌ها یا مراکز آموزشی مورد تایید این کشور است.

3- مهاجرت به آلمان از طریق سرمایه گذاری

بین کشورهای اروپایی، آلمان بهترین شرایط و موقعیت را برای سرمایه گذاری دارد. این کشور پایتخت اقتصادی اروپاست و با توجه به گستردگی روابط تجاری، امنیت اقتصادی و حمایت‌های دولتی، یکی از بهترین کشورها برای سرمایه گذاری و راه اندازی کسب و کار است.

ثبت شرکت، استارتاپ و کارآفرینی از متداول‌ترین روش‌های سرمایه گذاری در آلمان هستند. برای اخذ ویزای سرمایه گذاری آلمان، مهم‌ترین شرایط داشتن سرمایه کافی و بیزینس پلن قوی برای شروع کسب و کار است.

نوع اقامتی که به سرمایه گذاران در آلمان داده می‌شود 3 ساله است. افراد تابعه هم می‌توانند به مدت 5 سال اقامت آلمان را بگیرند. پس از این مدت، اقامت موقت به دائم تبدیل می‌شود و در سال 8‌ام اقامت هم حق شهروندی Citizenship آلمان به متقاضیان اهدا می‌شود.

4- مهاجرت به آلمان از طریق پناهندگی

آلمان بیشترین نرخ پذیرش پناهندگان را در میان کشورهای اروپایی دارد. این کشور در سال 2021 تا این تاریخ تقریباً 85 هزار پناهنده را پذیرش کرده است.

پناهندگی آلمان

مهاجرت به آلمان از طریق پناهندگی پر خطر ترین روش

درصد بالایی از این تعداد از طریق کیس‌های سیاسی و شرایط بحرانی مانند جنگ به آلمان مهاجرت کرده‌اند. شرایط مهاجرت به المان از طریق پناهندگی کمی پیچیده است و صد البته این روش یکی از خطرناک‌ترین روش‌های مهاجرت است.

با توجه به مشکلات و خطرات این روش، پارسی کانادا پناهندگی آلمان را توصیه نمی‌کند و هیچ‌گونه خدماتی هم در این زمینه ارائه نمی‌دهد.

5- مهاجرت به آلمان از طریق ازدواج

آلمان برای افرادی که می‌خواهند به همسر، پارتنر یا خانواده خود در آلمان ملحق شوند، برنامه‌ای به‌نام Family Reunification دارد. شرایط اخذ اقامت آلمان از طریق ساده نیست. همسر شما باید شهروند آلمان باشد و توانایی حمایت مالی شما را هم داشته باشد.

با توجه به سوء استفاده‌هایی که از این روش شده است، پرونده‌های این روش به‌سختی بررسی می‌شوند و احتمال مهاجرت به المان با ازدواج صوری و ساختگی بسیار پایین است. شما باید بتوانید ازدواج یا رابطه خود را با اسناد و مدارک کافی به اثبات برسانید.

از مشاوره تا اقامت

کنارتان هستیم. کافیست فرم مشاوره را پر کنید.نام و نام خانوادگی(Required)شماره موبایل(Required)

6- مهاجرت به آلمان از طریق تولد فرزند

یکی دیگر از روش‌های مهاجرت به آلمان از طریق فرزند است. براساس قوانین جدید در آلمان شرایط تولد فرزند در آلمان تغییر کرده است و کودکانی که پس از یکم ژانویه سال 2000 از والدین غیر آلمانی متولد شده اند، قادر خواهند بود تا تابعیت آلمان را دریافت کنند. به این معنی که حداقل یکی از والدین آن‌ها شرایط زیر را داشته باشند:

 • والدین با اقامت دائم
 • والدین با 8 سال اقامت قانونی در آلمان

شرایط مهاجرت به آلمان

جدا از شرط سنی مهاجرت به آلمان (که در مطلب زیر می‌توانید با جزئیات بیشتر مطالعه کنید)، شرایط مهاجرت به این کشور با توجه به روش مهاجرتی، تعداد افراد خانواده و فاکتورهای این‌چنینی متفاوت است.

حتما بخوانید: بررسی شرط سنی مهاجرت به آلمان

خلاصه‌ای از شرایط گرفتن اقامت آلمان برای 3 روش مهم در زیر آمده است:

شرایط مهاجرت به آلمان
مهاجرت کاریداشتن پیشنهاد شغلی
مدرک تحصیلی معتبر
مدرک زبان آلمانی
تمکن مالی
سابقه کار مرتبط
مهاجرت تحصیلیداشتن پذیرش تحصیلی از دانشگاه
سرمایه گذاریداشتن سرمایه مورد نیاز
داشتن بیزینس پلن قوی
اخذ مجوزات مربوطه

رفتن به آلمان شرایط عمومی دیگری هم دارد. آن‌ها را هم احتمالا خودتان می‌دانید! مهم‌ترین شرایط عمومی ورود به آلمان:

 • داشتن پاسپورت و مدارک معتبر
 • داشتن ویزای معتبر برای ورود
 • نداشتن سوء پیشینه
 • گذراندن تست‌ها سلامتی

در ادامه هزینه های مهاجرت به آلمان را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

هزینه مهاجرت به آلمان

هزینه مهاجرت به آلمان

هزینه مهاجرت به آلمان با توجه به روش مهاجرتی و شرایط شما متفاوت است. موضوع هزینه‌ها را می‌توان به 2 بخش تقسیم کرد: بخش اول تمکن مالی مورد نیاز برای زندگی در آلمان و بخش دوم هزینه‌های اخذ ویزا، روال اداری بررسی پرونده و سفر به آلمان.

تمکن مالی مورد نیاز برای اخذ اقامت آلمان در چند روش مهم در زیر آمده است:

تمکن مالی مورد نیاز برای مهاجرت به آلمان
تحصیل در آلمان10,332 یورو در سال
به دنبال کار گشتن در آلمان (ویزای Job Seeker)720 یورو در ماه

شهریه هم جز هزینه‌های دیگری است که متقاضیان تحصیل در آلمان باید بپردازند. البته بسیاری از دانشگاه‌های آلمان شرایط تحصیل رایگان یا ارزان را فراهم کرده‌اند. همچنین دانشجویان با اخذ بورسیه، کمک هزینه‌ تحصیلی و حتی کار حین تحصیل می‌توانند از پس مخارج خود برآیند.

هزینه مهاجرت کاری به آلمان هم با توجه به داشتن یا نداشتن جاب آفر، نوع کار و شرایط دیگر متفاوت است. همچنین اگر می‌خواهید با ویزای Job Seeker به المان رفته و در آن‌جا به دنبال کار بگردید، همان‌طور که در جدول می‌بینیید باید 720 یورو در ماه پشتوانه مالی داشته باشید.

هزینه‌های عمومی و دولتی مهاجرت به آلمان هم در زیر آمده است:

هزینه مهاجرت به آلمان
ویزای کوتاه مدت (بزرگسالان)80 یورو
ویزای کوتاه مدت کودکان 6-12 سال40 یورو
ویزای کوتاه مدت کودکان زیر 6 سالرایگان
ویزای بلند مدت (National Visa)75 یورو
ویزای بلند مدت برای زیر 18 سال37.5 یورو

حتما بخوانید: هزینه های زندگی در آلمان

مدارک لازم برای مهاجرت به آلمان

مدارک مورد نیاز برای مهاجرت به المان هم مانند هزینه و شرایط با توجه به روش و هدف مهاجرتی متفاوت است.

مهم‌ترین مدارک لازم برای اخذ اقامت المان این موارد هستند:

 • مدارک شخصی (شناسنامه، عکس، کارت ملی، سند ازدواج، کارت پایان خدمت یا معافیت و …)
 • پاسپورت معتبر و مدت دار
 • نامه پذیرش تحصیلی از دانشگاه یا موسسات آموزشی آلمان (برای ویزای تحصیلی)
 • مدارک تحصیلی، ریز نمرات و گواهینامه‌های آموزشی ترجمه و معادل سازی شده (برای اخذ ویزای تحصیلی)
 • مدرک تمکن مالی
 • مدارک سابقه کار (برای اخذ ویزای کاری آلمان)
 • مدرک زبان آلمانی (A1, A2, B1, B2, C1, C2) با توجه به روش مهاجرتی و شرایط
 • نامه جاب آفر معتبر (برای اخذ ویزای کاری آلمان)
 • رسید پرداخت هزینه‌های دولتی

با هر هدفی که می‌خواهید مهاجرت کنید، آلمان یکی از بهترین گزینه‌ها برای شماست. این کشور در رنکینگ OECD Better Life Index در سال 2021 رتبه 11 بهترین کشور برای زندگی را در میان تمامی کشورها کسب کرده است. شاخص‌های نمره دهی این رنکینگ این موارد هستند: مسکن، درآمد، بازار کار، سلامت و بهداشت، آموزش، محیط زیست، امنیت و تعادل میان کار و زندگی (Work-life balance).

شرایط ایده‌آل کار و تحصیل و هزینه نه چندان بالا نسبت به سایر کشور‌های اروپایی، آلمان را به یکی از بهترین مقاصد مهاجرتی ایرانیان تبدیل کرده است. در مقاله کار در آلمان شرایط و قوانین و مشاغل مورد نیاز برای کار به طور کامل بررسی شده‌است، که بهتر است قبل از هر تصمیمی مطالعه کنید.

در صورتی که سوال و ابهامی در خصوص مهاجرت به آلمان دارید، می‌توانید در قسمت چت آنلاین از مشاوران ما بپرسید، فرم ارزیابی هم گزینه دیگری برای ارتباط با پارسی کاناداست. با پر کردن آن مشاوران ما در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.

در ادامه سوالات متداول مهاجرت به آلمان و اخذ اقامت آلمان را بررسی می‌کنیم:

سوالات متداول

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll to Top
اسکرول به بالا