بورسیه های سازمان دکترای بنیاد پیر الیوت در حوزه های علوم انسانی و علوم اجتماعی تنها یکی از فعالیت های گسترده حمایتی این سازمان می باشد. این بنیاد هر ساله ۱۵ بورسیه را به متقاضیان مقطع دکترا از سرتاسر جهان اعطا می کند تا تحقیقات خود را در حوزه های مرتبط به فعالیت های این بنیاد انجام دهند که عبارتند از: حقوق بشر، شهروندی مسئولانه، کانادا در جهان و مردم و محیط طبیعی آنها.

متقاضیان پذیرفته شده از راهنمایی و مشاوره خصوص و مهارت های رهبری بهره مند می شوند و می توانند با بیش از ۳۵۰ رهبر و شخصیت مطرح در هر حوزه ای از علوم انسانی و علوم اجتماعی تعامل داشته باشند.

همچنین متقاضیان پذیرفته شده با مشاوران، محققان و اساتید بنیاد ارتباط داشته و می توانند با همکاری آنها پروژه های تخصصی انجام داده و ایده های مبتکرانه خود را در همایش های تخصصی برگزار شده توسط بنیاد مطرح نمایند.

بررسی، ارزیابی و گزینش متقاضیان توسط کمیته های بازبینی خارجی انجام می شود و تقریبا ۱۵ بورسیه به متقاضیان اعطا می شود. از سال ۲۰۰۳ و شروع این طرح بورسیه توسط بنیاد، بیش از ۲۴۲۶ درخواست به بنیاد ارائه شده است.

برنامه بورسیه خارجی فولبرایت به دانشجویان مقطع تحصیلات تکمیلی، متخصصان و هنرمندان جوان از سرتاسر جهان این امکان را می دهد که در یکی از دانشگاه ها یا موسسات آموزشی امریکایی ادامه تحصیل داده و فعالیت های تحقیقاتی انجام دهند.

مدیریت این برنامه بورسیه بر عهده کمیسیون های فولبرایت یا کنسولگری های امریکا در سرتاسر جهان می باشد. کلیه درخواست های دانشجویی توسط این سازمان ها بررسی می شود.

این بورسیه از متقاضیان تمامی حوزه ها- از جمله حوزه های بین رشته ای- برای اقدام دعوت به عمل می آورد. تقریبا ۴ هزار بورسیه در سال به متقاضیان واجد شرایط اعطا می شود.

برنامه فلوشیپ همفری ویژه متخصصان مجربی است که به تقویت مهارت های رهبری خود از طریق تبادل دوجانبه دانش و درک درباره مسائلی علاقمندند که هم برای امریکا و هم کشورهای دیگر جهان اهمیت دارد.

متقاضیان پذیرفته شده در یکی از دانشگاه های مشارکت کننده امریکایی در این طرح جای داده می شوند. البته متقاضیان نمی توانند دانشگاه مد نظر خود را انتخاب کنند، بلکه کمیته گزینش بر اساس صلاحیت های هر متقاضی دانشگاهی بر اساس حوزه تحصیلی و علایق وی را انتخاب می نماید.

این برنامه منجر به مدرک نمی شود و متقاضیان پذیرفته شده از فرصت های ارزشمندی برای توسعه حرفه ای از طریق دوره های دانشگاهی، شرکت در کنفرانس ها، شبکه سازی و تجربیات کاری عملی بهره مند می شوند. از جمله حوزه های تحت پوشش این برنامه عبارتند از:

 • منابع طبیعی
 • تدریس انگلیسی به عنوان زبان دوم
 • مدیریت فناوری
 • برنامه ریزی شهری و منطقه ای
 • بانکداری و امور مالی
 • خط مشی ها و پیشگیری از ایدز
 • حقوق بشر
 • حقوق
 • کشاورزی و توسعه روستایی
 • ارتباطات/خبرنگاری
 • توسعه اقتصادی
 • مدیریت آموزشی

صندوق تحقیقات نفتی یک بورسیه تحقیقاتی است که مدیریت و تأمین بودجه آن بر عهده جامعه شیمی امریکاست که از تحقیقات بنیادی حمایت می کند که ارتباط مستقیمی با نفت یا سوخت های فسیلی در موسسات غیر انتفاعی (از جمله دانشگاه ها و کالج ها) در امریکا و سایر کشورهای جهان داشته باشند.

از زمان شروع این برنامه در سال ۱۹۵۳، چندین برنامه بورسیه تکامل یافته است تا به بخش های مختلف جامعه علمی کمک کند. طرح های تحقیقاتی باید در حوزه نفت، گاز طبیعی، ذغال سنگ و موارد مشابه باشند.

محقق نباید برای تحقیق در دست انجام از سازمان یا مرکز دیگری کمک مالی دریافت کرده باشد. همچنین تحقیقاتی که در ادامه تلاش های پیشین تحقیقاتی انجام شده و موضوع جدیدی محسوب نمی شوند، مشمول این برنامه نمی گردند.

برنامه بورسیه های تحقیقاتی تحصیلات تکمیلی بین المللی (IPRS) به دانشجویان بین المللی این امکان را می دهد تا ضمن تحصیل در مقطع تحصیلات تکمیلی در استرالیا، تجربه همکاری با محققان استرالیایی پیشرو را به دست آورند. اهداف اصلی برنامه IPRS عبارتند از:

 • جذب دانشجویان برجسته در مقطع تحصیلات تکمیلی به حوزه های تحقیقاتی قدرتمند در سیستم آموزش عالی استرالیا
 • حمایت از تلاش های تحقیقاتی استرالیا

همه ساله ۳۳۰ فرصت بورسیه به متقاضیان اعطا می گردد و تبعه تمامی کشورها (به جز نیوزلند) می توانند برای آن اقدام کنند.

این برنامه بورسیه که بودجه آن توسط دولت نیوزلند تأمین شده و توسط وزارت آموزش نیوزلند اجرا می شود، بورسیه هایی برای دانشجویان بین المللی جهت ادامه تحصیل در مقطع PhD در دانشگاه های نیوزلندی اعطا می کند.

این برنامه بورسیه، طرحی است بسیار رقابتی که بر مبنای صلاحیت های آموزشی و جذابیت طرح تحقیقاتی متقاضی اعطا می گردد. متقاضیان باید دارای سوابق تحصیلی و تحقیقاتی درخشانی باشند که آنها را در میان ۵ درصد متقاضیان بین المللی PhD قرار دهد. دانشگاه های تحت پوشش این طرح عبارتند از:

 • دانشگاه وایکاتو
 • دانشگاه ولینگتون ویکتوریا
 • دانشگاه آکلند
 • دانشگاه کانتربری
 • دانشگاه اتاگو
 • دانشگاه AUT
 • دانشگاه لینکلن
 • دانشگاه ماسی

برنامه بورسیه تحصیلات تکمیلی ایندیوور حمایت مالی را برای دانشجویان بین المللی مایل به ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد یا PhD در هر رشته ای در استرالیا را به مدت حداکثر ۴ سال اعطا می کند.

این برنامه بورسیه و فلوشیپ، بورسیه های اعطایی دولت استرالیا هستند که بر مبنای رقابت و شایستگی اعطا شده و فرصت هایی برای تحصیل و تحقیق در استرالیا فراهم می کنند.

برنامه بورسیه ایندیوور شهرت استرالیا را برای برتری در حوزه آموزش و تحقیقات ایجاد کرده و از جهانی سازی حوزه های آموزش و تحقیق استرالیا حمایت کرده و فرصت های برای افزایش دانش و تخصص در حوزه های گسترده ای را برای متقاضیان فراهم می کند.

دولت تایوان از طریق وزارت آموزش این کشور، بورسیه هایی را در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا برای دانشجویان بین المللی ارائه می نماید که مایل به ادامه تحصیلی در کالج ها و دانشگاه های تایوان می باشند.

هدف این برنامه عبارت است از تشویق دانشجویان نخبه بین المللی برای تحصیلی در تایوان تا خود را با محیط آکادمیک در تایوان آشنا نموده و درک و دوستی بین تایوان و سایر کشورهای جهان را ترویج دهند.

این بورسیه ها برای رشته های مختلف ارائه شده توسط دانشگاه ها و کالج های تایوانی قابل استفاده است.

برنامه بورسیه IRENA در تلاشی برای ترویج توسعه سرمایه‌های انسانی در سال ۲۰۱۲ بنیان نهاده شد. به عنوان بخشی از این برنامه، هر ساله متقاضی نخبه برگزیده شده و از بورسیه IRENA در موسسه علم و فناوری Masdar واقع در ابوظبی امارات بهره مند می شوند که با پشتیبانی دولت امارات متحده عربی همراه است.

این برنامه بورسیه فرصت های متنوعی علاوه بر بورسیه موسسه Masdar را ارائه می‌کند. برخی از این فرصت ها عبارتند از: شرکت در کلاش های آموزشی عالی با هدف ارائه آخرین پیشرفت‌ها در حوزه انرژی‌های تجدیدپذیر. به‌علاوه، این برنامه بورسیه موارد زیر را نیز ارائه می‌دهد:

 • پروژه های کوتاه مدت با اسپانسری IRENA برای محققان بر مبنای موردی
 • فرصت هایی برای مشارکت در رویدادهای IRENA
 • برنامه‌های کارآموزی
 • فرصتی برای شبکه سازی

موسسه علم و فناوری Masdar یک موسسه تحقیقاتی پیشرفته است که در شهر ابوظبی-امارت متحده عربی تأسیس شده است. این موسسه همکاری‌هایی با موسسه فناوری ماساچوست (MIT) ایجاد کرده است و یک محیط آموزشی مبتکرانه، دوره های انرژی های تجدیدپذیر تخصصی و آزمایشگاه‌های پیشرفته، رویکرد تحقیقاتی میان‌حوزه‌ای با بیش از ۳۰ پروژه در دست انجام با همکاری MIT را در کارنامه خود دارد.

برنامه بورسیه مشترک ژاپن و بانک جهانی برای متقاضیانی از کشورنهای در حال توسعه با تجربه حرفه ای مرتبط و پیشینه در زمینه حمایت از تلاش های توسعه ای کشورشان می توانند برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در رشته ای مرتبط به توسعه درخواست بدهند.

این برنامه با بودجه دولت ژاپن و تحت مدیریت بانک جهانی برگزار می شود. برنامه کارشناسی مدیریت زیرساخت به طور خاص برای تخقق نیازهای دانشجویانی از کشورهای در حال توسعه طراحی شده است و فرصت های کار آزمایشگاهی و آموزشی در حوزه های مهندسی، اقتصاد، مدیریت و حقوق را فراهم می‌سازد.

این برنامه بورسیه بیش از ۲۰۰ برنامه تحصیلی را در حوزه های منتخب و در دانشگاه هایی در امریکا، افریقا و ژاپن در حوزه های توسعه، از جمله مدیریت خط مشی های اقتصادی، خط مشی های مالیاتی و مدیریت زیرساخت، اعطا می نماید.

بنیاد روتیری یک بنیاد خیریه است که در طی ۱۰۰ سال گذشته، ۳ میلیارد دلار را صرف پروژه های دوام پذیر و تحول آفرین در سرتاسر جهان کرده است. این بنیاد از هدایا و بخشش های مردمی برای پروژه های خدماتی استفاده می کند که برای ارتقای سطح زندگی مردم سرتاسر جهان به کار برده می شوند.

این بنیاد دارای یک شبکه جهانی متشکل از ۱.۲ میلیون رهبر و حلال مشکل است که به ایجاد اثری مثبت و ماندگار در جوامع کمک می کنند. بنیاد روتیری بورسیه های متعددی را در سطح تحصیلات تکمیلی یا تحقیقات برای ۱ تا ۴ سال تحصیلی اعطا می کند. اولویت با حوزه های زیر است:

 • اقتصاد
 • توسعه جوامع
 • مطالعات صلح و جلوگیری از منازعات
 • درمان و جلوگیری از بیماری ها
 • آب و فاضلاب
 • سلامت مادر و کودک
 • سوادآموزی

صندوق OPEC برای توسعه بین المللی (OFID) موسسه تأمین مالی است که توسط کشورهای عضو OPEC در سال ۱۹۷۶ به عنوان مجرای کمک به کشورهای در حال توسعه بنیان نهاده شده است.

OFID با همکاری پارتنرهایی از کشورهای در حال توسعه و جوامع خیریه بین المللی می کوشد تا سبب رشد اقتصادی و کاهش فقر در مناطق محروم جهان شود و این کار را از طریق تأمین کمک مالی برای ساخت زیرساخت های ضروری، تقویت ارائه خدمات اجتماعی و ترویج بهره وری و رقابت انجام می دهد.

برنامه بورسیه OFID از دانشجویان جوان و بااستعداد از کشورهای در حال توسعه حمایت می کند که مایل به تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در یک حوزه مرتبط به سوابق تحصیلی خود می باشند.

رشته های دارای اولویت عبارتند از:

 • اقتصاد توسعه (کاهش فقر، انرژی و توسعه دوام پذیر)
 • محیط زیست
 • علوم و فناوری های مرتبط

آژانس ملی آموزش فنلاند سازمان توسعه ملی مسئول در فنلاند برای آموزش و مراقبت از خردسالان، آموزش متوسطه، فنی حرفه ای و پایه و همچنین آموزش و تربیت بزرگسالان است. آموزش عالی نیز از جمله مسئولیت های وزارت آموزش و فرهنگ محسوب می شود.

CIMO و آژانس ملی آموزش فنلاند از ۱ ژانویه ۲۰۱۷ ادغام شدند تا آژانس ملی آموزش فنلاند را تشکیل دهند. در حالی که CIMO به عنوان یک سازمان مجزا دیگر وجود ندارد، اما نام این برنامه همچنان مانند قبل باقی مانده است.

برنامه فلوشیپ CIMO برای تمام دانشجویان و محققان جوان مقطع دکترا از تمامی کشورها و حوزه های تحصیلی قابل استفاده است که مایل به ادامه تحصیل در مقطع دکترا (یا دکترای مضاعف) در یک دانشگاه فنلاندی هستند.

از زمان شروع این برنامه در سال ۱۹۵۳، چندین برنامه بورسیه تکامل یافته است تا به بخش های مختلف جامعه علمی کمک کند. طرح های تحقیقاتی باید در حوزه نفت، گاز طبیعی، ذغال سنگ و موارد مشابه باشند.

صندوق بورسیه صلح بین المللی در سال ۱۹۴۹ تاسیس شد. این برنامه فرصت های بورسیه را برای زنان برگزیده از کشورهای مختلف جهان فراهم می کند تا برای تحصیل به کانادا و امریکا بیایند. اعضای این صندوق معتقدند که آموزش برای صلح و درک جهانی، عاملی حیاتی است.

برنامه دوجانبه بورسیه دولت چین شامل یک بورسیه کامل یا بخشی می شود که بر مبنای توافقنامه های تبادل آموزشی بین دولت چین و دولت های سایر کشورها، موسسات، دانشگاه ها و سازمان های بین المللی اعطا می شود. این برنامه از متقاضیان مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا پشتیبانی می کند.

این برنامه بورسیه بیش از ۲۰۰ برنامه تحصیلی را در حوزه های منتخب و در دانشگاه هایی در امریکا، افریقا و ژاپن

و  حوزه های توسعه، از جمله مدیریت خط مشی های اقتصادی، خط مشی های مالیاتی و مدیریت زیرساخت را در برمی گیرد.

برنامه بورسیه دولت کره (KGSP) از رهبران جهانی آینده حمایت کرده و مشارکت های بین المللی در حوزه آموزش را با دعوت از دانشجویان نخبه و برتر به کره برای کسب فرصتی جهت انجام مطالعات پیشرفته در موسسات آموزش عالی کره ترویج می‌دهد.

متقاضیان باید تبعه خارجی بوده و حداکثر ۴۰ سال داشته باشند و مدرک کارشناسی یا کارشناسی ارشد خود را تا قبل از ۱ سپتامبر سال درخواست اخذ کرده باشند. متقاضی باید حداقل معدل ۲.۶۴ از ۴ را کسب کرده باشد.

متقاضیان باید مدارک خود را به سفارتخانه های کره جنوبی در سطح جهان یا دانشگاه مقصد در کره ارسال نمایند. ارزیابی ها ابتدا در سفارتخانه ها و دانشگاه ها صورت گرفته و تصمیم گیری نهایی توسط کمیته گزینش انجام می گردد.

SINGA بورسیه ای است که به دانشجویان بین المللی با سوابق درخشان در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد، مایل به ادامه تحصیل در مقطع PhD در رشته های فنی مهندسی و علوم پایه در دانشگاه های سنگاپور می باشند.

 

متقاضیان می توانند کارهای تحقیقاتی خود را عمدتا در آژانس علوم، فناوری و تحقیقات (A*STAR)، دانشگاه ملی سنگاپور (NUS)، دانشگاه فنی نانیانگ (NTU) یا دانشگاه فناوری و طراحی سنگاپور (SUTD) انجام دهند.

بورسیه های تحصیلی بین المللی AMIDEAST به صورت تخفیف در شهریه اعطا می گردند. متقاضیان باید در حوزه های علوم پایه، مهندسی یا فناوری اطلاعات سابقه تحصیل داشته و حداقل معادل ۳ از ۴ داشته باشند. دانش زبان انگلیسی (تافل ۹۱ یا آیلتس ۶.۵) نیز الزامی می باشد.

معیارهای ارزیابی و گزینش برای این برنامه بورسیه به شرح زیر است:

 • علاقه به فناوری های انرژی های تجدیدپذیر و کاربردهای آنها
 • علاقه به پروژه های توسعه بین المللی به ویژه پروژه های IRENA
 • انگیزش قوی و رویکردی شفاف برای توسعه دانش، مهارتها و تجربیات در حوزه های تمرکز موسسه
 • دستاوردهای آکادمیک عالی از جمله تحصیل و نمرات TOEFL و GRE
 • سوابق کاری مرتبط به حوزه های تحقیقاتی موسسه

کوکا کولا همه ساله از بیش از ۱۴۰۰ دانشجو با تأمین مالی ۳.۴۵ میلیون دلار در قالب بورسیه های تحصیلی و برنامه های ملی حمایت می کند و بیشترین مبلغ آن بورسیه ای با ارزش ۲۰ هزار دلار برای ۱۵۰ دانش آموز دبیرستانی نخبه است که دارای پتانسیل های تحصیلی و برجسته برای رهبری در مدارس و جوامع خود می باشند.

جوایز این بنیاد در سطح کالج و تحقیقات نیز در نظر گرفته شده است و به صورت سالانه اطلاع رسانی و اعطا می شود.

یونسکو که از اولویت کشورهای عضو برای توسعه منابع انسانی و ظرفیت سازی از طریق ارتقای فکری نوع انسانی آگاه است، برنامه های فلوشیپ را بنیان نهاده است.

فلوشیپ ها از جمله ابزارهای کارآمد یونسکو برای ارتقای منابع انسانی و ظرفیت سازی کشورهای عضو، به ویژه کشورهای در حال توسعه می باشد. به ویژه فلوشیپ ها به منزله آموزش های سفارشی شده هستند که فرصتی برای مشارکت افراد در برنامه های یونسکو ارائه می دهند. این برنامه ها به پیشرفت و توزیع دانش و ارتقا و توسعه مهارت ها و درک بین المللی منجر می گردد.

برنامه فلوشیپ یونسکو یک ابزار استراتژیک برای کسب توسعه انسانی پایدار به منظور پرورش درک بین المللی است. یونسکو به صورت دوره ای برنامه های فلوشیپ تحت پوشش خود را معرفی می کند که بسیاری از آنها حاصل مشارکت های جهانی این سازمان در مناطق مختلف جهان است.

خدمات تبادل آموزشی آلمانی (DAAD) سازمانی از دانشگاه های آلمانی و انجمن های دانشجویی آنهاست که به بین المللی سازی سیستم آموزشی و تحقیقات علمی آلمان اختصاص دارد. برنامه های بورسیه DAAD دانشجویان، محققان و مدرسان را قادر می سازد تا از بهترین فرصت های تحصیلی و تحقیقاتی موجود استفاده کنند.

DAAD همکاری های بین المللی و پارتنرشیپ های دانشگاهی را ترویج داده و آژانس ملی آلمانی برای همکاری های تحصیلات عالی در اتحادیه اروپا نیز محسوب می شود. همچنین، DAAD از اهداف سیاستی آموزشی و فرهنگی آلمان در عرصه خارجی، خط مشی های علمی ملی و تلاش های مشارکتی و جهانی سازی موسسات آموزش عالی آلمانی پشتیبانی می کند.

DAAD علاوه بر نظارت بر آکادمی DAAD، شبکه ای متشکل از ۷۱ دفتر و مرکز اطلاعاتی را در سطح جهان مدیریت می کند. این سازمان از زمان تأسیس در سال ۱۹۲۵، در مجموع از ۲ میلیون محقق در آلمان و کل جهان حمایت کرده است.

دانشجویان PhD بین المللی می توانند یک پروژه دکترا را در یکی از دانشگاه های دولتی یا موسسات تحقیقاتی آلمان انجام دهند.

پژوهانه های تحقیقاتی DDAD به دانشمندان و محققین جوان خارجی فرصتی برای انجام تحقیقات و ادامه تحصیل در آلمان می دهد. برنامه های تأمین فاند برای مقاطع و رشته های مختلفی در آلمان وجود دارد. این پژوهانه ها همچنین تبادل تجربه و شبکه سازی بین همکاران را ارتقا می دهد.

اراسموس ماندوس یک برنامه پویایی و مشارکتی در حوزه آموزش عالی است که با هدف ارتقای کیفیت آموزش عالی اروپا و ترویج گفتگوها و درک بین المللی بین مردم و فرهنگ ها از طریق همکاری با کشورهای جهان سوم ارائه می کردد. به‌علاوه، این برنامه به توسعه منابع انسانی و ظرفیت مشارکت های بین المللی موسسات آموزشی عالی کمک می کند.

این برنامه ها از موسسات آموزش عالی، دانشجویان، محققان و دانشگاهیان و هر سازمان فعال در حوزه آموزش عالی پشتیبانی می کند و مدیریت، بودجه گذاری و تعیین اهداف و اولویت های آن بر عهده کمیسیون اروپا می باشد. همچنین آژانس اجرایی فرهنگ و آموزش (EACEA)  مسئولیت پیاده سازی برنامه اراسموس ماندوس را بر عهده دارد.

بورسیه های اراسموس ماندوس که بودجه آنها توسط اتحادیه اروپا تأمین می شود، به طور انحصاری به دانشجویانی در داخل و خارج اتحادیه اروپا تعلق می گیرد که برای شرکت در برنامه های مشترک اراسموس ماندوس در مقاطع کارشناسی ارشد یا دکترا انتخاب شده اند.

بیش از ۱۱۶ برنامه کارشناسی ارشد و ۲۹ برنامه دکترای مشترک در این برنامه بورسیه وجود دارند و مهمترین حوزه های تحصیلی در این طرح عبارتند از:

 • علوم احتماعی
 • بازرگانی
 • حقوق
 • کشاورزی و دامپزشکی
 • مهندسی
 • ساختمان سازی
 • بهداشت و رفاه
 • علوم انسانی
 • هنر
 • ریاضیات و محاسبات

بنیاد الکساندر ون هامبولت به عنوان یک سازمان سیاست گذاری های آموزشی و فرهنگی خارجی آلمان با هدف ترویج گفتگوهای فرهنگی بین المللی و تبادل های آموزشی بنیان نهاده شده است.

این بنیاد برنامه های اسپانسرشیپ و کمک مالی متعدد و انعطاف پذیری را در تمامی مقاطع تحقیقاتی اعطا می کند. فلوشیپ ها و جوایز تحقیقاتی بنیاد ون هامبولت دانشمندان و محققان مبتکر را قادر می سازد که برای تحقیقات بلندمدت به آلمان بیایند. هیچ حد نصاب و سهمیه ای برای کشور یا حوزه خاصی وجود دارد؛ فقط دستاوردهای آموزشی به عنوان عامل گزینش در نظر گرفته می شود.

این بنیاد پیوندهای نزدیکی را با فارغ التحصیلان خود حفظ کرده و برنامه های پشتیبانی متعددی را به این منظور ارائه می کند. بنیاد ون هامبولت از حدود ۲۰۰۰ همکاری تحقیقاتی بین محققان خارجی و آلمانی پشتیبانی می کند و بودجه آن تقریبا ۱۱۴ میلیون یورو است.

این انجمن کمک های مالی برای تمامی سطوح حرفه ای تحقیقاتی ارائه می‌کند- از متقاضیان دکترا گرفته تا محققین مجرب- و پویایی بین المللی، بین حوزه ای و بین رشته ای را تشویق می کند.

انجمن ماری کوری به سازمان های تحقیقاتی (از قبیل دانشگاه ها، مراکز تحقیقاتی و شرکت ها) کمک می کند تا میزبان محققان خارجی باشند و همکاری های استراتژیکی را با مراکز برتر در سطح جهان خلق کنند.

هدف این انجمن عبارت است از تجهیز محققان به مهارت های لازم و تجربه بین المللی برای داشتن حرفه ای موفق چه در بخش خصوصی و چه بخش دولتی. این برنامه به چالش هایی پاسخ می دهد که گاهی پیش روی محققان قرار می گیرد و با ارائه شرایط کاری جذاب و فرصت هایی برای تحرک بین حوزه ای به آنها آزادی عمل بیشتری می دهد.

بنیاد هاینریش بول تعدادی بورسیه را به دانشجویان بین المللی اعطا می کند که مدارک تحصیلی خود را از یک موسسه آموزشی خارج از آلمان اخذ کرده و مایل به تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد یا PhD در آلمان می باشند.

این برنامه بورسیه برای تمامی دانشجویان اروپایی و غیر اروپایی قابل اقدام می باشد. همچنین متقاضیان با سوابق تحصیلی در رشته های مختلف می توانند برای این موقعیت اقدام کند.

متقاضیان مقطع دکترا/کارشناسی ارشد باید دارای مدرک کارشناسی ارشد/کارشناسی در رشته مرتبط و سوابق تحصیلی درخشان باشند. در خصوص مقطع دکترا اولویت با رشته هایی است که در حوزه فعالیت بنیاد قرار دارند.

شورای تحقیقات اروپا از تحقیقات پیشرو، طرح های میان رشته ای و ایده های نوین در حوزه های جدید و نوظهور حمایت می کند که معرف رویکردهای غیرمرسوم و مبتکرانه هستند. رسالت این شورا عبارت است از تشویق تحقیقات با بالاترین کیفیت از طریق بورسیه های رقابتی در تمام حوزه های تحقیقاتی. مجموع بودجه بالغ بر صدها میلیون یورو برای پیاده سازی این طرح ها اعطا می شود.

محققان فردی از هر کشوری در جهان با هر سن و سطح حرفه ای می توانند برای این بورسیه درخواست بدهند و تحقیق باید در یکی از ۲۸ کشور عضو اتحادیه اروپا یا کشورهای هم پیمان آنها انجام شود.

جنبه های چشم اندازی و کاوشی این برنامه شاید آن را جادویی نشان دهند، اما مأموریت اصلی برنامه FET صریح و ساده است: تبدیل کردن پایگاه علمی اروپا به یک مزیت رقابتی.

اقدامات FET با هدف افزودن خطوط تحقیقاتی جدید از طریق همکاری های نوین و بدون مرز بین علوم میان رشته ای پیشرفته و فناوری های نوین مهندسی انجام می شود. این اقدامات به اروپا کمک می کند تا سردمدار حوزه های فناوری آینده باشد و بر رقابت پذیری ها و رشد اروپا در آینده یاری رساند.

برنامه FET سه خط اقداماتی عمده را برای پوشش رویکردها و مقیاس های متفاوت- از ایده های جدید تا چالش های بلند مدت- در برمی گیرد:

 • FET باز- شامل پروژه ها یا ایده های جدیدی برای فناوری های نوین و در مراحل ابتدایی رشد می شود. این برنامه حوزه وسیعی از پتانسیل های فناوری های نوین را پوشش می دهد.
 • FET فعال- با هدف جای دهی محققان اروپایی در موضوعات تحقیقاتی کاوشی و آینده دار صورت می پذیرد. این برنامه از حوزه هایی حمایت می کند که از قبل در برنامه تصور نشده اند.
 • FET پیشرو- ابتکارات ۱ میلیارد یورویی و ۱۰ ساله ای هستند که صدها محقق اروپایی را قادر می سازد تا با هم افزایی نیروهایشان بر حل چالش های علمی بلندپروازانه تمرکز کنند.

صندوق تحقیقاتی AXA یک ابتکار انساندوستانه علمی است که به پیشبرد دانش درباره ریسک های جهانی متمرکز شده است. مأموریت این برنامه عبارت است از تأمین کمک مالی به تحقیقات و پروژه هایی که وقف بهینه سازی درک ما از ریسک ها و تهدیدهای پیش روی جامعه جهانی شده اند و چهار خوشه اصلی را دربرمی گیرد:

 • ریسک های اقتصادی-اجتماعی: بیمه و اثرات آن بر محیط اقتصاد خرد، ژئوپلیتیک، آینده بازارهای مالی
 • ریسک های زیست محیطی: تغییرات آب و هوا، خطرات طبیعی، کاهش ریسک فاجعه های طبیعی، مدیریت غذا و آب دوام پذیر
 • ریسک های زندگی: سالخوردگی، بیماری های مزمن، رفاه و جلوگیری، بهداشت عمومی
 • انقلاب صنعتی چهارم: تأثیرات اجتماعی و اقتصادی انقلاب فناوری، ابزارها و رویکردهای جدید به مدل سازی علمی، هوش مصنوعی و …

همه ساله، کنفدراسیون سوئیس، بورسیه های برتری دولت سوئیس را به منظور ترویج تبادل بین المللی و مشارکت های تحقیقاتی بین سوئیس و بیش از ۱۸۰ کشور جهان اعطا می کند.

این بورسیه های تحقیقاتی قابل استفاده محققان در هر حوزه و رشته با حداقل مدرک کارشناسی ارشد می باشند که در نظر دارند برای انجام تحقیقات در مقطع دکترا یا post-doctoral به سوئیس بیایند. 

معیارهای گزینش برای این بورسیه ها عبارتند از سوابق و توانمندی  های متقاضی، کیفیت پروژه تحقیقاتی و هم‌افزایی ها و پتانسیل پروژه برای همکاری های تحقیقاتی آینده.

متقاضیان ابتدا از طریق سازمان های ملی ذی ربط و/یا نمایندگی دیپلمات سوئیس ارزیابی می شوند و سپس ارزیابی نهایی توسط کمیسیون فدرال برای بورسیه های دانشجویان خارجی (FCS) صورت می پذیرد. FCS از اساتیدی از تمام دانشگاه دولتی سوئیسی تشکیل می شود.

 

بورسیه های چونینگ، جزو برنامه های بورسیه جهانی دولت بریتانیا محسوب می شوند که بودجه آن توسط اداره امور خارجه و مشترک المنافع (FCO) و سازمان های همکار آن تأمین می شود. این برنامه بورسیه هایی را به محققان و دانشگاهیان برتر با توانایی های رهبری از سرتاسر جهان برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در هر یک از دانشگاه های بریتانیا اعطا می کند.

چونینگ فرصتی منحصربفرد و تکرارنشدنی برای رهبران، تأثیرگذاران و تصمیم گیرندگان آینده جهان است تا از نظر حرفه ای و آموزشی رشد کنند، شبکه ارتباطات خود را گسترش دهند، فرهنگ بریتانیا را تجربه کنند و روابط مثبت و ماندگاری را در سطح بین الملل به وجود آورند.

این بورسیه ها شامل بیش از ۱۵۰۰ متقاضی شده و به متقاضیانی اعطا می شود که تبعه کشورهای همکار طرح چونینگ باشند.

برنامه بورسیه برتری ایفا توسط وزارت امور خارجه و توسعه بین المللی فرانسه و با هدف تقویت ساختارهای آموزش عالی فرانسه برای جذب دانشجویان بین المللی جهت شرکت در دوره های دکترا و کارشناسی ارشد بنیان نهاده شد.

این بورسیه ها در سه حوزه اصلی اعطا می شوند: مهندسی و علوم پایه، مدیریت و حقوق، علوم سیاسی.

کلیه متقاضیان غیرفرانسوی با شرایط سنی حداکثر ۳۰ سال (برای کارشناسی ارشد) و ۳۵ سال (برای دکترا) می توانند برای این بورسیه اقدام کنند. مهارت های زبان فرانسه نیز برای موفقیت درخواست، الزامی می باشد.

نکته مهم درباره بورسیه های ایفل آن است که درخواست های مستقیم از طرق متقاضیان پذیرفته نمی شود، بلکه مراکز آموزشی فرانسوی باید این درخواست ها را ارائه دهند.

برنامه فلوشیپ دولت هلند ظرفیت سازی بین سازمان هایی در ۵۱ کشور جهان را از طریق ارائه فلوشیپ هایی برای آموزش متخصصین ترویج می دهد. این برنامه فرصت های فلوشیپ را برای مقاطع کارشناسی ارشد، PhD و دوره های کوتاه مدت در دانشگاه های هلندی مشارکت کننده ارائه می کند.

NFP توسط وزارت امور خارجه هلند پایه گذاری شده و تأمین بودجه آن نیز بر عهده همین سازمان است که از محل بودجه توسعه مشارکت ها تأمین می شود. هدف NFP عبارت است از افزایش تعداد و رقابت های متخصصین ماهر در گستره وسیعی از سازمان های دولتی و غیر دولتی.

هر سفارتخانه دارای حوزه تمرکز خاص خود برای پشتیبانی اهداف توسعه هلند در هر کشور عضو NFP می باشد. هدف کلی نیز عبارت است از صرف ۳۵ درصد از بودجه برای برنامه هیا تحصیلی در حوزه ایمنی غذا و توسعه بخش خصوصی.  برخی از مهمترین حوزه های تحصیلی تحت پوشش این برنامه بورسیه عبارتند از:

 • اقتصاد
 • تجارت
 • مدیریت و حسابداری
 • کشاورزی و محیط زیست
 • ریاضیات
 • علوم طبیعی
 • علوم کامپیوتر
 • مهندسی
 • علوم انسانی
 • علوم اجتماعی
 • هنر و ارتباطات

این برنامه بورسیه که بودجه آن توسط وزارت آموزش، فرهنگ و علوم هلند تأمین می شود، ویژه دانشجویان بین المللی خارج از منطقه اقتصادی اروپاست که مایل به تحصیلی در مقطع کارشناسی یا کارشناسی ارشد در یکی از دانشگاه های تحقیقاتی یا علمی کاربردی هلند هستند.

برخی از مهمترین حوزه های تحصیلی تحت پوشش این برنامه بورسیه عبارتند از:

 • علوم کامپیوتر
 • مهندسی
 • علوم انسانی
 • علوم اجتماعی
 • هنر و ارتباطات
 • اقتصاد
 • تجارت
 • مدیریت و حسابداری
 • کشاورزی و محیط زیست
 • ریاضیات
 • علوم طبیعی

دولت دانمارک از ورود دانشجویان بین المللی بااستعداد و باانگیزه از سرتاسر جهان به دانمارک استقبال می کند. از این رو همه ساله تعدادی بورسیه توسط وزارت آموزش دانمارک برای تلمین مالی دانشجویانی از کشورهای خارج از اتحادیه اروپا اعطا می گردد. این بورسیه ها برای یک برنامه آموزش عالی تمام وقت ارائه می شوند.

برخی از مهمترین حوزه های تحصیلی تحت پوشش این برنامه بورسیه عبارتند از:

 • علوم کامپیوتر
 • مهندسی
 • علوم انسانی
 • علوم اجتماعی
 • هنر و ارتباطات
 • اقتصاد
 • تجارت
 • مدیریت و حسابداری
 • کشاورزی و محیط زیست
 • ریاضیات
 • علوم طبیعی

دولت ایتالیا بورسیه هایی را برای تحصیل در ایتالیا به دانشجویان خارجی و ایتالیایی اعطا می کند. این بورسیه ها برای مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا، پروژه های تحقیقاتی و دوره های پیشرفته زبان ایتالیایی برای مدرسان زبان ایتالیایی به عنوان زبان دوم ارائه می گردد.

جهت بهره مندی از این بورسیه، متقاضیان باید دارای مهارت های متوسط در زبان ایتالیایی (حداقل سطح A2) باشند. البته برای دوره های دانشگاهی به زبان انگلیسی، این الزام وحود ندارد. محدوده سنی برای استفاده از این بورسیه،  ۱۸ تا ۳۵ سال و برای پروژه های تحقیقاتی و دکترا، حداکثر ۴۵ سال می باشد.

جایزه رهبری جامعه باز، امکان تحصیل رایگان در مقطع کارشناسی ارشد را برای افرادی با سوابق و دستاوردهای حرفه ای و آموزشی درخشان و تعهد عمیق به تغییرات اجتماعی مثبت در جوامع شان فراهم می کند.

این فرصت ها برای افرادی قابل استفاده است که دارای مدرک کارشناسی در رشته های مرتبط بوده و بتوانند به یک زبان بین المللی (انگلیسی، آلمانی یا فرانسه) صحبت کنند.

این فرصت ها در کشورهای چین، فرانسه، آلمان، مجارستان، هند، لتونی، هلند، لهستان، بریتانیا و امریکا موجود است  این جوایز حوزه های تحصیلی و تحقیقاتی زیر را دربرمی گیرد:

 • حقوق بشر
 • سیاست و مطالعات بین المللی
 • بهداشت عمومی و مدیریت بهداشت
 • مددکاری اجتماعی
 • مدیریت دولتی
 • ارتباطات و رسانه ها
 • تاریخ، فرهنگ و جامعه
 • اقتصاد
 • مدیریت و رهبری آموزشی
 • مدیریت منابع طبیعی و محیط زیست

بنیاد ولز مونتین با برنامه توانمندسازی از طریق آموزشی، بورسیه های کارشناسی را برای اتباع کشورهای در حال توسعه فراهم می کند تا بتوانند تحصیل خود را در کشور زادگاه یا کشورهای همسایه ادامه دهند. این بنیاد به قدرت و اهمیت خدمت به جامعه اعتقاد راسخی دارد؛ بنابراین، تمام دارندگان بورسیه ها ملزم به حداقل ۱۰۰ ساعت کار داوطلبانه در سال می باشند.

این بورسیه ها برای  کلیه حوزه های تحصیلی قابل استفاده اند،  اما رشته های زیر در اولویت قرار دارند:

 • بازرگانی
 • فناوری اطلاعات
 • کشاورزی
 • مهندسی
 • پزشکی و علوم درمانی
 • توسعه اجتماعی
 • حقوق
 • آموزش
 • مددکاری اجتماعی

شورای تحقیقات علمی و فناوری ترکیه (TÜBİTAK) فلوشیپ‌هایی را برای دانشجویان نخبه مقطع PhD و محققان جوان postdoctoral اعطا می‌کند تا تحقیقاتشان را در ترکیه در حوزه های علوم طبیعی، مهندسی و فناوری، علوم پزشکی، علوم کشاورزی، علوم اجتماعی و علوم انسانی ادامه دهند.

هدف این برنامه عبارت است از ترویج همکاری های علمی و فناوری ترکیه با کشورهای دیگر جهان. اولویت با متقاضیانی است که توانایی های بالقوه خود برای مشارکت چشمگیر در راستای هدف مشارکت بین المللی ترکیه در توسعه علمی و فناوری اثبات نمایند.

حوزه تحت پوشش این برنامه عبارتند از: علوم طبیعی، مهندسی و فناوری، علوم پزشکی، علوم کشاورزی، علوم اجتماعی و علوم انسانی

بورسیه های تحصیلات تکمیلی وانیر کانادا به منظور جذب و حفظ دانشجویان مقطع دکترا و معرفی کانادا به عنوان یک مرکز جهانی برتری در تحقیقات و یادگیری عالی بنا نهاده شده است. بورسیه ها برای مقطع PhD (یا MA/PhD ترکیبی) ارائه می شود.

حوزه های تحت پوشش این برنامه بورسیع عبارتند از: تحقیقات درمانی، منابع طبیعی و/یا تحقیقات مهندسی و علوم اجتماعی و/یا تحقیقات علوم انسانی.

متقاضیانی واجد شرایط بهره مندی از این فرصت های بورسیه هستند که برای اولین بار مقطع دکترای خود را طی می کنند و معدل A دارند. معیارهای گزینش اصلی برای ارزیابی متقاضیان عبارتند از برتری آموزشی، توانایی های تحقیقاتی و رهبری.

متقاضیان باید توسط یک موسسه آموزشی کانادایی انتخاب شوند که تحت پوشش طرح وانیر باشند و معرفی کاندیداها نیز توسط دانشگاه ها بایستی صورت بپذیرد؛ بنابراین متقاضیان نمی توانند مستقیماً برای برنامه وانیر درخواست بدهند.