وام تحصیلی

وام تحصیلی (Loan)، نوعی کمک مالی است که از بانک یا یک مرکز خصوصی، وامی مستقیما به حساب دانشگاه پرداخت می شود و تنها برای پرداخت شهریه و هزینه های دانشگاه است. معمولا دانشجویان خارجی برای دریافت اینگونه وام ها باید یک ضامن مقیم (cosigner) داشته باشند، در واقع باید فردی که ساکن آن کشور است همراه آنها تعهدنامه را امضا کند.

مهلت بازپرداخت وام های تحصیلی در کشورهای مختلف متغیر است، اما معمولا دارای سود کمی هستند و بازپرداخت آنها پس از اتمام تحصیل شروع می شود و ممکن است برخی تعهدات اقامتی یا شغلی از متقاضی خارجی گرفته شود تا از بازپرداخت وام اطمینان حاصل گردد.

بورسیه تحصیلی

بورسیه تحصیلی (Scholarship) به کمکهای مالی اطلاق میشود که از سوی دانشگاه ها و مراکز آموزشی برای دانشجویان به عنوان کمک هزینه تحصیل داده میشود و نیازی نیست که دانشجو این مبلغ را باز پرداخت کند. این کمک هزینه ها ممکن است از سوی دانشگاه، دولتهای ایالتی، دولت فدرال یا از سوی شرکتهای خصوصی و سازمانهای خیریه اعطا گردد.

هدف بورسیه های تحصیلی – یا به اختصار، بورسیه ها- تشویق افراد به ادامه تحصیل می باشد. معمولا برای اخذ بورس شرایط تحصیلی خوب نیاز است. معمولا دانشگاه ها برای تمدید این نوع کمک مالی، شرایط خاصی دارند، از جمله اینکه معدل هر ترم متاقاضی باید بالاتر از 3 (از 4 نمره ) باشد. این کمک مالی به تمام رده های دانشگاهی و تمام رشته های درسی داده می شود. معمولا میزان و تعداد آنها در مقطع کارشناسی محدود و برای متقاضیان با شرایط استثنایی است، در مقطع تحصیلات تکمیلی، تعداد متوسط ولی گاهی با پوشش بخشی از هزینه هاست؛ برای دریافت بورسیه هایی با پوشش کامل متقاضی باید از سوابق تحصیلی و حرفه ای درخشانی برخوردار باشد.

فلوشیپ

انواع مختلفی فلوشیپ وجود دارد که با اهداف و دلایل متفاوتی در صنعت و آموزش اعطا می شوند و اغلب نشان دهنده سطح پیشرفته ای از بورسیه ها هستند.

فلوشیپ های تحقیقاتی: عنوان فلوشیپ تحقیقاتی برای اشاره به یک موقعیت تحقیقاتی آکادمیک در یک دانشگاه یا موسسه مشابه به کار برده می شود و تقریبا معادل عنوان مدرس در مسیر حرفه ای تدریس است. فلوشیپ های تحقیقاتی شامل نوعی حقوق یا کمک هزینه برای مدت معینی می شوند.

فلوشیپ های تدریس: منظور از فلوشیپ تدریس یک موقعیت تدریس آکادمیک در یک دانشگاه است که با سمت شغلی مدرس (ارشد) همخوانی دارد. این قبیل فلوشیپ ها با حقوق اعطا می شوند و آنها نیز مدت معینی دارند.

فلوشیپ به عنوان یک جایزه: برخی فلوشیپ ها به عنوان یک جایزه اعطا می شود و اغلب بالاترین درجه عضویت بسیاری انجمن های تخصصی یا حرفه ای تلقی می شوند. چنین عضویت هایی به صورت افتخاری یا بر مبنای شرکت در یک رقابت اعطا می گردند و معمولا طول مدت معین یا نامحدودی دارند.

فلوشیپ های پزشکی: این اطلاع به متخصصین پزشکی اطلاق می شود که آموزش رزیدنسی را به اتمام رسانده است و در طی یک دوره آموزشی تخصصی ۱ تا ۳ ساله برای تکمیل مهارت های حرفه ای خود می گذرانند.

دستیاری تحقیقاتی

دستیار تحقیق (Research Assistantship) با RA به عنوان دستیار آزمایشگاه شناخته شده است اما به واقع این افراد در آزمایشگاه کار نمی کنند، بلکه اغلب در نوشتن مقاله یا کتاب به اساتید کمک می‌کنند یا اگر نیاز به انجام نظر سنجی، تحقیقات بازار و موارد دیگر باشد، در این زمینه یاری می رسانند. ملاک اصلی انتخاب بر اساس علاقه دانشجو به موضوع و شناخت استاد از دانشجو است.

دستیاری تحقیقاتیRA به دانشجویانی که روی پروژه یکی از استاد ها کار می‌کنند، پرداخت می‌شود. در واقع استادها معمولا از صنعت یا دولت بودجه ای را دریافت می کنند تا بتوانند پروژه‌های تحقیقاتی ‌شان را پیش ببرند. این استاد‌ها برای انجام پروژه ‌ها، دانشجوهای دکترا (و گاهی فوق‌ لیسانس) را استخدام می‌کنند. نکته مهم این که RA معمولا از طرف استاد راهنمای خود دانشجو به او پرداخت می شود و به همین دلیل لازم است که با اساتیدی که زمینه‌ کاریشان به زمینه کاری شما نزدیک است تماس گرفته و تمایل شان را در مورد پذیرفتن شما به عنوان دانشجوی خود، جویا شوید.

حذف شهریه

حذف شهریه ( Tuition Waiver ) تنها شامل شهریه دانشگاه (هزینه واحدهای درسی) می شود و ممکن است دانشجو کلا یا به صورت درصدی از پرداخت شهریه معاف شود. این گونه کمک مالی دانشجو را از پرداخت مورد مشخصی معاف می کنند که می تواند هزینه خوابگاه یا 1 واحد درسی یا هزینه یک بازدید علمی باشد. در ایمیل یا برگه ای که دانشگاه ارائه می دهد حتما میزان این waiver را مشخص شده است.

حالت های مختلف این نوع بورسیه عبارتند از :

الف- کمک هزینه  100% (Full Fund )؛ پوشش تمام هزینه های دانشگاه و خوابگاه و خوراک و کتاب و غیره برای کل مدت تحصیل

ب- کمک هزینه های جزئی (Partial Fund )؛ پوشش بخشی از هزینه های دانشگاه و خوابگاه و خوراک و کتاب و غیره برای دوره ای از مدت تحصیل

ج- کمک هزینه های مدت دار و غیر/قابل تمدید: یعنی هزینه ها برای n سال پرداخت شده و برای سال های بعد از آن دوباره باید درخواست داده شود. برخی کمک هزینه ها قابل تمدید هستند و برای برخی دیگر، تنها یک بار اقدام ممکن است.

د- کمک هزینه های مرکب؛ اقدام و درخواست برای بهره مندی از چندین کمک هزینه به صورت همزمان.