آزمون GMAT چیست؟

آزمون GMAT مخفف کلمه (Graduate Management Admission Test ) یک آزمون استاندارد بین المللی و مورد تایید ۵۸۰۰ برنامه آموزشی مدیریت و Business School در سراسر جهان می باشد.متقاضیان علاقه مند به ادامه تحصیل در دانشگاههای مدیریت در امریکا و کانادا ،جهت اخذ پذیرش تحصیلی در رشته MBA ، مدیریت اجرایی، مالی و اقتصادی (مالی، حسابداری، اقتصاد) در مقطع لیسانس نیازمند به ارائه نمره تست Gmat به عنوان یکی از پیش نیازهای اخذ پذیرش تحصیلی می‌باشند.
به طور کلی این آزمون ارزیابی توانایی هایی متقاضی را با توجه به پیش نیازهای مراکز آموزشی مدیریتی ،جهت صدور پذیرش تحصیلی و میزان موفقیت متقاضیان را پس از اخذ پذیرش در محیط آموزش مشخص می‌نماید.

این آزمون به صورت (Computer Adaptive Test (CAT برگزار می‌گردد. نمره آزمون Gmat از ۸۰۰-۲۰۰ می‌باشد. متوسط نمره قابل قبول جهت اعطای پذیرش تحصیلی در مراکز دانشگاههی با توجه به شراط پذیرش تحصیلی دانشگاهها متفاوت می‌باشد ولی به طور میانگین نمره بین ۶۰۰-۷۰۰ نمره قابل قبولی می‌باشد.

این آزمون در ایران برگزار نمی‌گردد و متقاضیان ساکن ایران می‌بایستی به یکی از مراکز برگزاری آزمون در کشورهای همسایه ایران مانند ترکیه و یا کشورهای حوزه خلیج فارس مراجعه نمایند.

آزمون GMAT.jpgاهمیت آزمون GMAT

حدود دو سوم از ۱۹۰۰ مدرسه کسب و کار در سرتاسر جهان برای ورود دانش پذیر یک آزمون GMAT را برگزار می‌کنند. اکثر مدارس کسب و کار معتبر در آمریکای شمالی برای پذیرش به نمره آزمون GMAT توجه می‌کنند. این آزمون گرچه نمی تواند تمام توانایی های داوطلب را بسنجد اما می تواند ترکیب خوبی از توانایی های عمومی لازم برای تحصیل در رشته های مدیریت ارشد کسب و کار (MBA و DBA) ، دوره های تخصصی امور مالی، حسابداری، اقتصاد و مدیریت روابط عمومی باشد. شما هم اگر می خواهید در این دوره ها شرکت کنید بهتر است توانایی های خود در این زمینه ها را با گرفتن یک آزمون GMAT از خود بسنجید.

محتوای آزمون Gmat چیست؟

آزمون Gmat صلاحیت متقاضی را در چهار گرو سوالی زیر به مدت زمان ۳:۳۰’ ارزیابی می‌نماید.( بدون در نظرگیری زمان استراحت ).
داشتن دانش متوسط از نحوه کاربرد با کامپیوتر برای متقاضیان الزامی است.در آغاز هر گروه از سوالات ، متقاضی با سوالاتی با درجه سختی متوسط روبرو می‌گردد، در صورت پاسخ صحیح به سوال ، کامپیوتر نمره متقاضی را مشخص نموده و سوال بعدی را مشکل تر در نظرخواهد گرفت در صورتی که به سوالات پاسخ درست داده نشود کامپیوتر سال بعدی را آسان تر انتخاب خواهد نمود. نمره تست Gmat در انتها بر اساس تعداد سوالاتی که پاسخ داده شده (صحیح و نادرست)، درجه سختی سوالات ارائه شده محاسبه می گردد. سوالاتی که به صورت امتحانی در آزمون Gmat ارائه می‌گردد در محاسبه نمره تست تاثیری نخواهد داشت.

هزینه ثبت نام آزمون Gmat

هزینه ثبت نام آزمون Gmat ، ۲۵۰$ می باشد،هزینه ثبت نام در سراسر مراکز برگزاری آزمون در سراسر دنیا یکسان بوده و این هزینه شامل هزینه ارسال نمره تست Gmat به پنج مرکز اموزشی دانشگاهی می‌باشد. هزینه ارسال نمره تست Gmat به ازای هر مرکز اضافه ۲۸$ می‌باشد.