آزمون زبان چیست؟

اخذ بورسیه و پذیرش تحصیلی در بسیاری از موارد نیازمند گذارندن آزمون زبان و ارائه مدارک معتبر زبان می باشد. مدارکی مانند IELTS, CAE, TOFEL و … که بسته به کشورو دانشگاه مورد تقاضا این مداک متغیر است. همچنین درخواست ویزای بعضی کشورها نیز نیازمند ارائه مدرک زبان می باشد.

کشورهای مختلف دارای نظام های آموزشی مختلف و متفاوتی هستند که هریک ساز و کار های مختص خود را دنبال می‌کند و بنابراین با گذشت زمان آزمون‌ها و روش‌های مختلفی برای بررسی قابلیت‌های زبانی در کشورهای مختلف به وجود آمده است. از این رو هر کشور و یا دانشگاه خاص بسته به سیستم آموزشی که دنبال می‌کند تمرکز خود را معمولا روی یک یا دو آزمون زبان قرار می‌دهد.

انتخاب آزمون زبان مناسب

نکته ای که قبل از انتخاب آزمون زبان و آمادگی برای گذراندن آن آزمون باید مد نظر داشته باشید این است که مدرک زبان را برای چه هدفی میخواهید! اگر هدف گرفتن پذیرش یا بورس از یک دانشگاه است باید توجه کنید که دانشگاه کدام گواهینامه زبان را در قوانین خود مد نظر قرار داده است. اگر هدف مهاجرت به یک کشور خاص است باید ببینید قوانین مهاجرتی کشور هدف چه قوانینی برای زبان دارند و کدام مدارک و گواهینامه ها در آن کشور دارای اعتبار است.

در ادامه تعدادی از آزمون های زبان، شرایط اخذ، سطح و شرایط برگزاری آزمون و سایر ویژگی های آنها بررسی می شوند.

آزمون IELTS

آزمون زبان IELTS

به معنای سامانه جهانی ارزش‌یابی زبان انگلیسی است و یکی از باارزش‌ترین آزمون‌های زبان انگلیسی هم اکنون است که در سراسر جهان برگزار می‌شود.

آزمون GRE

آزمون زبان GRE

دانشگاه های آمریکا و برخی از دانشگاه‌های بسیار معتبر کشورهای دیگر (عمدتا کانادا) نمره‌ی این امتحان را به عنوان یکی از مدارکِ درخواستِ پذیرش در مقاطع بالاتر از کارشناسی لازم دارند.

آزمون Test-Daf

آزمون زبان TEST-DAF

آزمون TestDaF آزمون زبان آلماني براي داوطلبان خارج از آلمان است كه قصد تحصيل در آلمان را دارند و يا نياز به ارائه مدركي دال بر تسلط به زبان آلماني دارند.

آزمون TOFEL

آزمون زبان Tofel

به معنای آزمون انگلیسی به عنوان زبان بیگانه است، آزمونی است که میزان توانایی افراد را در زمینهٔ برقراری ارتباط به زبان انگلیسی در سطح دانشگاه‌ها و موسسات آموزشی می‌سنجد.

آزمون CAE

آزمون زبان CAE

آزمون CAE به معنی مدرک زبان انگلیسی پیشرفته آزمونی برای سنجش سطح اطلاعات انگلیسی اشخاص غیر انگلیسی زبان است. این آزمون توسط دانشگاه کمبریج مدیریت می شود.

آزمون زبان DELF

آزمون زبان DELF

دانشنامه رسمی زبان فرانسوی است و مخفف کلمه‌ ی Diplôme d’études en langue  française   می باشد که پس از اخذ آزمون رسمی به دواطلبان زبان فرانسه اهدا میگردد.

آزمون GMAT

آزمون زبان GMAT

آزمون GMAT مخفف کلمه (Graduate Management Admission Test) یک آزمون استاندارد بین المللی و مورد  تایید ۵۸۰۰ برنامه آموزشی مدیریت و Business School در سراسر جهان می باشد.