جمعیت:

82 میلیون نفر

زبان رسمی:

آلمانی

آلمان با نام رسمی جمهوری فدرال آلمان، کشوری در قاره اروپا بوده و پایتخت آن برلین است. آلمان هم اکنون یکی از صنعتی ترین کشورهای جهان است و به عنوان ثروتمندترین عضو اتحادیه اروپا، موتور اقتصادی حوزه یورو محسوب می‌شود. شهرهای بزرگ آلمان برلین ، هامبورگ، مونیخ و فرانکقورت می‌باشد. آلمان بزرگترین اقتصاد را در اروپا دارد و با حدود ۸۲ میلیون نفر جمعیت پر جمعیت ترین کشور اروپاست و برای کارآموزان به مکان مناسبی تبدیل شده است.

پایتخت:

برلین


واحد پول:

یورو

جغرافیا و آب و هوا

آلمان در اروپای غربی و اروپای مرکزی قرار دارد و از شمال با کشور دانمارک، از شرق با لهستان و جمهوری چک، از جنوب با اتریش و سوئیس، از جنوب غرب با فرانسه و لوکزامبورگ و از شمال غرب با بلژیک و هلند مرز مشترک دارد. عرض این کشور بین مدار ۴۷ درجه شمالی و مدار ۵۵ درجه شمالی و طول آن بین نصف‌النهار ۵ درجه شرقی و نصف‌النهار ۱۶ درجه شرقی واقع شده‌است. آلمان همچنین از جنوب با دریاچه کنستانس که سومین دریاچهٔ بزرگ در اروپای مرکزی است، هم‌مرز است. قلمرو آلمان ۳۵۷٬۰۲۱ کیلومترمربع (۱۳۷٬۸۴۷۷ مایل‌مربع) را پوشش می‌دهد که شامل ۳۴۹٬۲۲۳ کیلومترمربع (۱۳۴٬۸۳۶ مایل‌مربع) خشکی و ۷٬۷۹۸ کیلومترمربع (۳٬۰۱۱۱ مایل‌مربع) آب است. آلمان از نظر مساحت، هفتمین کشور بزرگ اروپا و ۶۲مین کشور بزرگ جهان است.

این کشور دارای ۱۶ ایالت است. بزرگترین ایالت بایرن یا باواریا در جنوب و کوچک‌ترین برمن در شمال غربی است.

آلمان ترکیبی از دشت و جنگل و کوه و ساحل و تعدادی جزیره و مجموعه‌ای از باتلاق‌ها و دریاچه‌ها است. در شمال این کشور سرزمین‌های پست قرار دارند که سواحل آن سدبندی شده‌است. دشت‌های پست شمالی به دشت‌های مرکز آلمان وصل می‌شوند. بزرگترین دشت‌های آلمان دشت‌های راین بالا، وستفالن و دشت‌های منطقه لایپزیگ هستند. در شمال آلمان تعداد زیادی برکه و دریاچه یافت می‌شود.

در قلب آلمان رشته‌کوه‌های مرکزی قرار دارند، این رشته‌کوه‌ها شمال و جنوب آلمان را از هم جدا می‌کنند. کوه‌های هارتس، ارتس، فیشتل،هونسروک و جنگل‌های باواریا از شمال به جنوب کشیده‌شده‌اند. بلندترین کوه آلمان تسوگ اشپیتسه، در قسمت آلمانی رشته‌کوه آلپ در جنوب این کشور با ارتفاع ۲۹۶۲ متر است.

علم و فناوری

در آلمان

آلمان کشوری نوآور در زمینه آموزش و پژوهش و سرزمین ایده هاست که در آن آموزش، علم، پژوهش و توسعه جایگاهی والا دارد. آلمان دارای بیش از 370 موسسه ی آموزش عالی است و برای دانشجویان خارجی بعد از ایالات متحده امریکا و انگلستان جذاب ترین کشور برای تحصیلات عالی محسوب می شود.

آلمان از نظر تعداد اختراعات ثبت شده در اروپا مقام اول و به همراه ژاپن و ایالات متحده از جمله سه کشور پیشتاز در عرصه نوآوری در جهان است. از بین 80 آلمانی که تاکنون جایزه نوبل را کسب کرده اند، 68 نفر این جایزه را به خاطر تلاش هایشان در زمینه علوم طبیعی از آن خود کرده اند. نهادهای پژوهشی خارج از محیط دانشگاه مانند جامعه ماکس پلانک، جامعه ی فراون هوفر، جامعه لایبنیتس و جامعه هلم هولتس، با صدها موسسه ی علمی شرایط کاری ایده آل را برای فعالیت های دانشمندان فراهم کرده و در جهان شناخته شده اند.

نظام آموزشی

در آلمان

آلمان به عنوان پایگاه دانشگاهی، تا به حال در سطح بین المللی به این اندازه جذاب و مورد تقاضا نبوده است. ابتکار عمل در «افزایش سطح دانش» که شامل اختیارات بیشتر مدارس عالی، رشته های جدید و دوره های بیشتر کارشناسی و کارشناسی ارشد که به زبان انگلیسی نیز ارایه می شوند، منجر به افزایش شمار دانشجویان، حتی دانشجویان خارجی شده است.

خواه در شهرهای بزرگ و یا در مناطق سرسبز، خواه به صورت سنتی و یا مدرن: هیچ کشور اروپایی دیگر مانند آلمان دارای چنین گوناگونی در آموزش عالی خود نمی باشد. ۳۷۶ دانشگاه، مدرسه عالی تخصصی، مدرسه عالی هنر، مدارس عالی آموزش دینی و اخلاقی و مدارس عالی تخصصی مدیریتی، تنوع گسترده ای از رشته های تحصیلی را ارائه می نمایند.

در دانشگاه‌های آلمان در حال حاضر حدود ۱/۹۸ میلیون دانشجو مشغول به تحصیل هستند. تقریباً نیمی از این دانشجویان یعنی ۴۸٪ را بانوان تشکیل میدهند. بطور کلی بیش از ۳۷۶ مرکز آموزش عالی در آلمان که شامل ۱۰۲ دانشگاه، ۱۷۰ مدرسه عالی تخصصی، و ۶۷ مرکز خصوصی آموزش عالی امکان تحصیل را در اختیار داوطلبان قرار میدهند. در سالهای اخیر تعداد دانشجویان خارجی در آلمان رشد قابل توجهی داشته است.

تنها کشورهای اندکی در اروپا مانند آلمان اینگونه امکانات متنوع برای تحصیلات عالیه را در اختیار قرار میدهند. در ۱۶۰ نقطه در آلمان ۳۷۶ مرکز آموزش عالی نسل آینده را به نیروی دانش مجهز می نماید. این تنها شهرهای بزرگ مانند برلین و هامبورگ در آلمان نیستند که مرکز آموزش عالی آن اعتبار جهانی دارد بلکه دانشگاه های شهرهای کوچک مانند هایدلبرگ نیز شهرت خوبی در جهان دارند.

سیستم آموزش عالی در آلمان تنوع زیادی دارد. مراکز متنوع آموزش عالی از جمله مدارس عالی تخصصی، مدارس عالی فنی، دانشگاهها یا اکادمی های آموزش حرفه ای. این تنوع در نگاه اول شاید باعث سردرگمی گردد اما در عین حال نیز به این معنی است که امکان یافتن بهترین گرینه نیز وجود دارد. آن گروه از دانشجویان که بیشتر تمایل به کار عملی دارند در انتخاب خود گزینه مدارس عالی تخصصی را مورد توجه قرار میدهند در حالیکه علاقه مندان به مباحث تئوریک و تحقیقات علمی بیشتر بدنبال دانشگاه‌ مناسب خواهند بود.

جهت تأمین تقاضای اقتصادی برای پرسنل متخصص، نظام آموزشی آلمان به صورت سنتی بر اساس ترکیبی از آموزش تئوری و فنی و حرفه ای بنا نهاده شده است، به طوری که مزایای در دو سیستم کلاس درس و کارگاه‌های آموزشی را همزمان در یک دوره ۲ تا ۳ ساله دارا می باشد.

از هر ۵ شرکت در آلمان، ۱ شرکت در این سیستم آموزشی شرکت می‌کند که نتیجه آن تبدیل کارآموزان به متخصصانی است که تأمین کننده نیاز مشخص یک شرکت در آلمان می باشد. کارآموزان هم به نوبه خود با یادگیری حرفه‌های مورد نیاز بازار کار و افزایش شانس خود برای استخدام از این سیستم آموزشی بهره مند می شوند.

در سال ۲۰۱۱، تقریبا ۶۸ درصد از تمامی کارآموزان پس از پایان دوران آموزشی خود بلافاصله مشغول به کار شدند. کشور آلمان با داشتن این سیستم بسیار پیشرفته آموزشی دارای کمترین نرخ بیکاری جوانان در اروپاست. در حال حاضر، ۳۵۰ نوع حرفه مختلف تحت پوشش این سیستم آموزشی قرار دارند.

دولت آلمان ضمن همکاری نزدیک با اتاق بازرگانی  (IHK) و اتحادیه کارگران و کارکنان متخصص (ZDH) صلاحیت آموزشی این کارآموزان را از طریق بازرسی و کنترل استانداردهای بالای دوره های آموزشی متضمن می شوند.

کار

در آلمان

افراد حین تحصیل در آلمان در مقطع کارشناسی اجازه کار در هفته 10 ساعت و در مقطع کارشناسی ارشد محدوده ای 20 ساعته را دارند. نتایج پژوهشی در آلمان نشان می‌دهد بیش از نیمی از فارغ التحصیلان خارجی دانشگاه‌های آلمان تمایلی به ترک این کشور ندارند و ترجیح می‌دهند جذب بازار کار شوند. از سوی دیگر آلمان نیز به دنبال نیروی کار متخصص است.

نتایج پژوهشی که از سوی موسسه اقتصاد آلمان صورت گرفته است نشان می‌دهد، تحصیل اتباع خارجی در دانشگاه‌های این کشور می‌تواند سکوی پرشی برای ورود این افراد به بازار کار آلمان باشد.

این پژوهش نشان می‌دهد، دانش‌آموختگان خارجی دانشگاه‌های آلمان از شانس بالایی برای ورود به بازار کار این کشور برخوردار هستند. کشور آلمان دچار کمبود نیروی کار متخصص است. کمبود نیروی کار متخصص به ویژه در رشته‌های مهندسی، کامپیوتر و پزشکی محسوس است.

نیروی کار در آلمان شامل بیش از ۴۰ میلیون نفر می شود. این تعداد نیروی کار، آلمان را به بزرگترین بستر نیروی کار آماده در اروپا تبدیل کرده است. سیستم آموزش و پرورش آلمان متضمن بالاترین استانداردهای آموزشی دنیا می باشد. بیش از ۸۰ درصد از نیروی کار آلمان دوره های آموزش حرفه ای رسمی را سپری کرده یا دارای مدرک دانشگاهی می باشند.

چرا تحصیل

در آلمان

 • با توجه به شهریه های بالای تحصیلی در اکثر کشورهای اروپایی توجه بسیاری از مشتاقان به تحصیل معطوف به کشورهایی شده است که امکان ادامه تحصیل رایگان در آنها وجود دارد. کشور آلمان از سال ۲۰۰۵ این امکان را برای دانشجویان خارجی خود فراهم نموده تا از تحصیل کاملا رایگان بهره مند شوند
 • آلمان بواسطه داشتن بهترین و قویترین سیستم آموزشی، با ثبات بودن شرایط اقتصادی و اجتماعی، مورد استقبال دانشجویان غیر اروپایی در بحث آموزش است.
 • برخلاف رکود اقتصادی که دامنگیر کشوهای اروپایی است، کشور آلمان دارای یک اقتصاد قوی در بین کشورهای اتحادیه اروپا میباشد.
 • امکانات فراوانی که دانشگاه های این کشور برای تحصیل رایگان در آلمان و در دانشگاه های بسیار ممتاز خود با رتبه بالا مهیا کرده است
 • دانشجو بعد از یک سال می تواند رشته تحصیلی خود را تغییر دهد و تعداد دفعات تغییر رشته تحصیلی نامحدود است که این امکان آزادی بیشتری برای پیدا کردن رشته مورد علاقه به دانشجو می دهد.
 • امکانتحصیل به زبان انگلیسی در برخی رشته ها در دوره کارشناسی و در اغلب رشته ها در دوره کارشناسی ارشد است.
 • فارغ التحصیلان خارجی ازدانشگاههای آلمان بعد از پايان تحصيل اجازه اقامت به مدت یک سال و نیم برای پیدا کردن کار در آلمان را دارند. در صورت پیدا کردن کار در آلمان و بعد از حداقل دو سال کار و پرداخت مالیات، امکان درخواست برای دریافت بلوکارت (اقامت دائم) در آلمان وجود خواهد داشت.

ویزای تحصیلی

آلمان

از مهم ترین مزیتهای تحصیل در آلمان نوع ویزای دانشجویی است که به دانشجویان خارجی تعلق می گیرد. ويزای دانشجويی در آلمان برای تمام طول تحصيل است. علاوه بر اين، دانشجویانی که در آلمان تحصیل می کنند امکان سفر به تمامی کشورهای عضو شنگن و سوئیس را با ویزای دانشجویی خود دارند. از دیگر مزایای ویزای دانشجویی آلمان این است که این ويزا محدوديت ورود نداشته و دانشجو به راحتی می تواند چندین بار به خارج از آلمان سفر کند.

برای دریافت ویزای دانشجویی از سفارت آلمان لازم است که متقاضی دارای دلیل موجه برای درخواست ویزا باشد. داشتن پذیرش تحصیلی از دانشگاه های آلمان، دعوت نامه تجاری و توریستی، گواهی پذیرش مقاله در کنفرانس و… می توانند از دلایل موجه برای درخواست ویزای آلمان باشد. اما با توجه به صدور ویزای شینگن توسط سفارت آلمان در تهران، داشتن دعوت نامه و پذیرش به تنهایی تضمینی برای صدور ویزا ایجاد نمی کند و سفارت آلمان در ایران برای صدور و یا عدم صدور ویزا اختیار تام دارد.

برای درخواست ویزای دانشجویی از سفارت آلمان مدارک زیر را باید به سفارت ارائه داد. البته در برخی موارد سفارت آلمان ممکن است از متقاضی مدارک دیگری را هم درخواست نماید:

 1. فرم تکمیل شده درخواست ویزا
 2. ترجمهآلمانی شناسنامه متقاضی به همراه همراهان + کپی تمام صفحات
 3. ترجمه آلمانی گواهی عدم سوء پیشینه + کپی آن
 4. شش قطعه عکس بدون رتوش ۴٫۵*۳٫۵ و دو قطعه عکس ۴*۵ رنگی با زمینه سفید
 5. اصل پاسپورت با اعتبار حداقل شش ماه + دو نسخه کپی تمام صفحات آن (حتی صفحات سفید)
 6. مدرک مالی (Bank Statement)
 7. برای این مدرک به دو صورت میتوان اقدام کرد:
  • الف: افتتاح حساب بانکی در آلمان که نشان دهنده ۱۰ هزار یورو در حساب شخصی خود متقاضی در آلمان (قابل حواله از بانک های ایران) باشد + کپی صورت حساب و موجودی
  • ب:  ارائه گواهی ساپورت مالی توسط یک فرد مقیم آلمان که برای این منظور فرد ساپورت کننده باید مدارک زیر را ارئه دهد:

   – معرفی نامه (Meldezettel )
   – اجاره نامه یاکپی سند منزل (Mietvertrag )
   – قرارداد کار (Arbeitsvertrag )

 8. اصل پذیرش (Admission ) دریافت شده از دانشگاه و یا مرکز آموزش عالی آلمان + کپی آن
 9. گواهی اشتغال به کار یا سابقه رسمی کار در ایران + کپی آن
 10. گواهی سلامت عمومی (فرم آن قابل دریافت از سفارت است)
 11. اجاره نامه رسمی خوابگاه یا آپارتمان در آلمان + کپی آن
 12. بیمه مسافرتی با حداقل اعتبار ۳ ماه

فرایند  صدور ویزا در سفارت آلمان به طور متوسط سه ماه به طول می انجامد اما در موارد خاصی ممکن است این زمان کمتر و یا بیشتر باشد.

هزینه های زندگی

در آلمان

هزینه های زندگی در آلمان به نسبت مخارج شخصی متفاوت است، اما میانگین هزینه های زندگی برای دانشجویان ماهی ۷۰۰ تا ۸۰۰ یورو در ماه میباشد که این مبلغ هزینه های مسکن، خوراک، پوشاک، بیمه و رفت و آمد را پوشش می دهد. در خوابگاه دانشجویی هزینه اتاق یک نفره بین ۱۲۰ تا ۲۰۰ یوور و یک آپارتمان کوچک بین ۲۵۰ تا ۳۷۰ یورو می‌باشد

خوراک نیز یکی از اساسی ترین هزینه های زندگی است. این هزینه بستگی به نوع عادت های غذایی دارد ولی از آنجایی که مغازه های مختلف ارزان و گران فروش زیادی وجود دارد، می توان اجناس خود را با کمی دقت با قیمت بسیار مناسب تهیه کرد. می توان گفت هزینه تغذیه اندکی از ایران بیش تر است. هزینه خوراک در آلمان در هر ماه برای هر نفر حدود ۱۰۰ یورو می باشد.

بیمه درمانی نیز یکی از هزینه های قابل بررسی است. اگر دانشجو سن کمتر از ۳۰ سال داشته باشد می تواند بیمه درمانی ارزانی پیدا نماید ولی برای افراد بالای ۳۰ سال نرخ بیمه درمانی بیش تر است. در آلمان می توان بیمه های متفاوتی با فیمت های بسیار متفاوت پیدا کرد در حال حاضر می توان برای افراد پایین تر از ۳۰ سال بیمه حدود ۳۰ یورو در ماه و برای افراد بالاتر از ۳۰ سال حدود ۴۰ یورو در ماه یافت. لازم به ذکر است نرخ بیمه درمانی برای کودکان تقریبا بالاتر می باشد. برای خردسالان و کودکان می توان بیمه ای با قیمتی ماهانه در حدود ۴۰ تا ۷۰ یورو به بالا یافت.

هزینه های تحصیل

در آلمان

هزینه تحصیل در آلمان به مراتب از کشورهایی مانند آمریکا، استرالیا، کانادا و حتی مالزی و اغلب کشورهای اروپایی بسیار کمتر می باشد. بطوری که در اکثر دانشگاه های آلمان هزینه ی تحصیل بین ۰ تا ۵۰۰ متغیر و با پرداخت هزینه ی ناچیزی دانشجو از خدمات دانشجویی مانند کارت دانشجویی و کارت تخفیف حمل نقل شهری و تخفیفات برای خرید برخی کالاها و دیگر خدمات برخوردار می شود.

هزینه تحصیل در آلمان نسبت به سایر کشورهایی اروپایی در حد وسط قرار دارد. دانشجویان به طور متوسط ​​در یک ماه به مبلغی در حدود ۸۰۰ یورو نیاز دارند.

برای تحصیل در آلمان هزینه‌های زیر را باید در نظر بگیرید:

 • عوارض و هزینه دانشجویی و تحصیلی
 • کمک هزینه‌های دانشجویی
 • هزینه‌های دانشجویی دیگر

هزینه‌های دانشجویی هر یک از ایالت‌های آلمان قانون و حکم آزاد و مستقلی درباره هزینه‌ها و عوارض دانشجویی و آموزشی دارا هستند. در موسسات عالی آموزشی، هزینه‌های پرداختی برای هر دوره و ترم آموزشی ۵۰۰ یورو می‌باشد. دانشجویان نخبه قانونا از پرداخت هزینه معاف می‌باشند. دانشجویان کار‌شناسی ارشد و نیز دانش آموختگان کشور‌های دیگر در موسسات آموزشی عالی مستقل و آزاد موظف به پرداخت هزینه- گاهی تا سقف ۲۰ هزار یورو در سال-  می‌باشند.

هزینه‌های ترم تحصیلی کمک هزینه تحصیلی در آلمان: این کمک هزینه شامل تمامی دانشگاههای آلمان می‌باشد و همچنین هزینه‌هایی مانند هزینه‌های اداری، خوابگاه دانشجویی، ناهار خوری دانشجویان را در بر می‌گیرد. علاوه بر این در بسیاری از دانشگاه‌ها شامل هزینه بلیط برای استفاده از حمل و نقل عمومی هم می‌شود. این کمک هزینه با توجه به نوع دانشگاه در هر ترم بین ۲۰ بورو تا ۱۵۰ یور می‌باشد.

دیگر هزینه‌های دانشجویی دانشجویان در هنگام تحصیل باید به این امر توجه داشته باشند که برخی از هزینه‌های دانشگاه شامل: خرید کتاب، گردش‌های علمی و تجهیزات کامپیو‌تر را خودشان پرداخت کنند.

انواع مراکز آموزشی

در آلمان

سیستم آموزش عالی در آلمان تنوع زیادی دارد. مراکز متنوع آموزش عالی از جمله مدارس عالی تخصصی، مدارس عالی فنی، دانشگاهها یا اکادمی های آموزش حرفه ای. این تنوع در نگاه اول شاید باعث سردرگمی گردد اما در عین حال نیز به این معنی است که امکان یافتن بهترین گرینه نیز وجود دارد. آن گروه از دانشجویان که بیشتر تمایل به کار عملی دارند در انتخاب خود گزینه مدارس عالی تخصصی را مورد توجه قرار میدهند در حالیکه علاقه مندان به مباحث تئوریک و تحقیقات علمی بیشتر بدنبال دانشگاه‌ مناسب خواهند بود.

دانشگاه

مراکز آموزش عالی تحت نام دانشگاه: دانشگاه شکل کلاسیک یک مرکز آموزش عالی میباشد. در ۱۰۲ دانشگاه آلمان آموزش و تحقیقات علمی در پیوند نزدیک با یکدیگر قرار دارد.

اغلب این دانشگاه‌ها بصورت دانشگاه کامل فعالیت داشته و تمام طیف رشته های علمی را پوشش می دهند. دانشگاه هائی که دارای مولفه قوی فنی تر هستند، دانشگاه فنی (TU ) یا مدرسه عالی فنی (TH ) نامیده میشوند . در قیاس با مدارس عالی تخصصی، این مراکز آموزش عالی اهمیت بیشتری به تحقیقات علمی در بخش علوم پایه می دهند.

مدارس عالی تخصصی

آموزش ویژه علاقه مندان بکار عملی: تعداد ۱۷۰ مدارس عالی تخصصی(FH) در آلمان خود را بیشتر بعنوان مراکز آموزش عالی برای علوم کاربردی می بینند. این مراکز در راستای نزدیکی به کار عملی و ارتباط تنگ با جهان کار، حرکت کرده و محوریت فعالیت آن‌ها را بخش فن آوری، اقتصاد، طراحی و فرم دهی و علوم اجتماعی تشکیل میدهد.در عوض تحصیل پزشکی یا حقوق ویا تحصیل در مقطع دکترا در مدرسه‌ها عالی تخصصی(FH) میسر نمیباشد.

دانشگاه های هنر، موسیقی و فیلم

برای افراد خلاق: در ۵۳ دانشگاه هنر، موسیقی و فیلم حداقل یک امتحان تعیین سطح از دانشجویان صورت می گیرد که چه کسی برای تحصیل مناسب است. ۲۳ دانشگاه های موسیقی در آلمان وجود دارد که به ویژه مورد توجه و علاقه دانشجویان خارجی است: ۳۵/۷٪ دانشجویان خارجه هستند. ورود به دانشگاه های هنری سخت است ولی در عوض اغلب با گروه های کوچک یا به صورت انفرادی دوران تحصیل خود را طی می کنید. که این خیلی عالیست!

آکادمی های آموزش حرفه‌ای

برای جویندگان اشتغال: ۳۸ آکادمی آموزش حرفه‌ای (BA) مرکز آموزش عالی بحساب نمی آیند لیکن مدارک پایان تحصیل صادره در بعضی موارد معادل مدارک تحصیلی مدارس عالی تخصصی(FH) ارزشیابی میشود.آکادمیهای آموزش حرفه‌ای (BA) امکان تحصیل تخصصی در رشته‌های اقتصاد، فن آوری، یا امور اجتماعی در ترکیب با یک رشته حرفه ای را ارائه مینمایند.

هر کس که قرارداد آموزش با یک شرکت را به امضا رسانده باشد ، میتواند در یک آکادمی آموزش حرفه‌ای (BA) تحصیل نماید. فارغ التحصیلان مربوطه امکان خوبی برای اشتغال دارند به ویژه نزد شرکت های بین‌المللی و در سراسر جهان.

مراکز خصوصی آموزش عالی

برای اشخاصی که به خرج خود تحصیل میکنند: شهریه ۶۹ مرکز خصوصی آموزش عالی در آلمان در ترم بالغ بر ۱۸۰۰ الی ۴۷۰۰ یورو است. در عوض این مراکز گروه‌های کوچک تحصیلی تشکیل داده و در نزدیکی تنگاتنگ با مراکز اقتصادی عمل کرده و بطور عمده به کار عملی و دوره های کوتاه تحصیلی می پردازند. اما همه این مراکز انتظارات را بر آورده نمی کنند. مهم است که در وهله اول مطالعه و تحقیق شود که آیا این دانشگاه خصوصی به رسمیت شناخته می‌شود یا خیر. چه در صورت به رسمیت شناخته نشدن مدارک تحصیلی صادره نیز دارای اعتبار نبوده و در نتیجه به هنگام اشتغال، دارنده آن با مشکلاتی مواجه خواهد شد.

الزامات پذیرش

در دانشگاه های آلمان

الزامات زبانی

برای تحصیل در دانشگاه های آلمان داشتن مدرک آلمانی امری الزامی است و فرد نسبت به نوع دانشگاه نیازمند مدرک زبان آلمانی در سطح B-1 یا B-2 میباشد و افرادی که تمایل به ادامه تحصیل به زبان انگلیسی را دارند بایستی ایلتس ۶٫۵ را به دانشگاه ارائه دهند.

پذیرش کارشناسی

برای شروع تحصیل در آلمان، متقاضی باید بعد از اخذ مدرک پیش دانشگاهی و قبولی در کنکور سراسری (قبولی در کنکور دانشگاه آزاد مورد قبول نمی باشد) برای دوره کالج اقدام کند. البته برای شروع تحصیل در دوره کالج (که دو ترم است) بسته به کالج متقاضی باید حداقل تا سطح( B1یا بعضا تا سطح (B2 دانش زبان آلمانی داشته باشند. در بعضی از دانشگاه های آلمان، دانشجویان سال دوم دانشگاههای سراسری یا سال سوم دانشگاه آزاد میتوانند مستقیماٌ برای دانشگاه اقدام نمایند و احتیاجی به گذراندن دوره کالج ندارند.

همچنین جهت دریافت ویزای تحصیلی برای ورود به کالج های آلمان بایستی به سن فرد متقاضی هم توجه داشت. البته پذیرش در رشته های پزشکی ودندان پزشکی دانشگاه های المان نیز از ابتدا میسر نیست و فرد بایستی دوره کالج را بگذراند و معمولا ورود به داشگاه های پزشکی کشور آلمان با آزمون ورودی همراه است.

پذیرش تحصیلات تکمیلی

پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه های آلمان مستلزم این می باشد که فرد متقاضی، فارغ التحصیل مقطع کارشناسی از دانشگاههای سراسری داخل کشور باشد. چنانچه فرد، فارغ التحصیل دانشگاه هایی چون آزاد ، پیام نور، غیر انتفاعی و علمی کاربردی باشد بسته به نظر دانشگاه مربوطه و تصمیمی که دانشگاه در جهت اعطای پذیرش و یا رد کردن آن اتخاذ میکند، بایستی دروسی را به عنوان پیش نیاز بگذراند.

البته فارغ التحصیلان دانشگاههای غیر سراسری شانسی جهت دریافت پذیرش تحصیلی از دانشگاه های آلمان ندارند بلکه مدارک این افراد حتما مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت و نسبت به رزومه تحصیلی به فرد پذیرش اعطا می شود. طول دوره کارشناسی ارشد در کشور آلمان دو سال می باشد.

فارغ التحصیلان دوره کارشناسی دانشگاههای آزاد و سراسری (شامل دانشگاههای غیر انتفاعی و پیام نور) در صورت داشتن شرایط لازم (شامل حداقل معدل که در اکثر دانشگاهها ۱۵ به بالا) می توانند برای دوره کارشناسی ارشد اقدام کنند. دوره کارشناسی ارشد در آلمان ۱ تا ۲ سال است. البته به متقاضیانی که شرایط لازم برای تحصیل در دوره فوق لیسانس (مانند شرط معدل مورد نظر دانشگاههای آلمان( را ندارند پیشنهاد می شود که ابتدا دوره کارشناسی بگذرانند و بعد برای دوره کارشناسی ارشد اقدام کنند.

متقاضيان تحصیل در دوره دکترا در آلمان، بعد از اخذ مدرک مقطع کارشناسی می توانند در صورت داشتن رزومه پژوهشی مناسب (مانند داشتن مقاله بین المللی، سابقه شرکت در پروژههای پژوهشی) و داشتن نمره آیتلس ۶ (بعضا ۶٫۵) به بالا، اقدام به اخذ پذیرش کنند. تحصیل در دوره دکترا در اغلب دانشگاههای آلمان به زبان انگلیسی است. به متقاضیانی که شرایط فوق الذکر را ندارند پیشنهاد می شود که حتماٌ اول دوره فوق لیسانس بگذرانند و بعد برای دکترا اقدام کنند.

توجه: برای متقاضیان تحصیل به زبان آلمانی: متقاضيانی که قصد تحصیل به زبان آلمانی را در آلمان دارند برای ورود به دانشگاه بايد مدرکTestdaf یا DSHداشته باشند. البته متقاضیانی که مدرکZD – معادل سطح B1 – را کسب کنند امکان ادامه آموزش زبان آلمانی در آلمان تا رسیدن به مدارک ذکر شده را دارند (متقاضيانی که قصد تحصیل به زبان انگلیسی را دارند احتیاجی به ارائه مدرک زبان آلمانی را نخواهند داشت).

مدارک پذیرش

 • گواهی فارغ التحصیلی از دبیرستان
 • ترجمه رسمی ریزنمرات دبیرستان- کارشناسی و کارشناسی ارشد (در صورت وجود)
 • ترجمه رسمی مدارک تحصیلی
 • ترجمه رسمی گواهینامه های آموزشی و حرفه ای فرد (در صورت وجود)
 • مدرک زبان- آیلتس یا تافل
 • دو توصیه نامه تحصیلی
 • رزومه استاندارد انگلیسی عکس دار
 • کپی پاسپورت

سازمان های کلیدی آموزشی

در آلمان

Federal Ministry of Education and Research (www.bmbf.de)

German Academic Exchange Service (DAAD) (www.daad.de)

Deutsches Studentenwerk (www.studentenwerke.de)

German Center for Research and Innovation(www.germaninnovation.org)

Study in Germany (www.study-in.de)

Research in Germany (www.research-in-germany.de)

Higher Education Compass (www.higher-education-compass.de)

GIAN شبکه فارغ التحصیلان ایران-آلمان

www.gian.alumni-network.de

علم و فناوری

در آلمان

برخلاف تصور بسیاری از افراد، آلمان یکی از کشورهای توریستی جذاب در قاره اروپا است. به عنوان یک مقصد توریستی آلمان دارای شهرهای زیبا، فرهنگی متنوع و مناظر روستایی زیبایی می باشد. این کشور در قاره اروپا دارای جایگاه مهمی می باشد و دارای بزرگترین اقتصاد در قاره اروپا است. ساکنان این کشور بیشتر از دیگر مناطق در اتحادیه اروپا هستند. آلمان امروز با ترکیب ناسیونالیسم و سنت با مدرنیسم چند فرهنگی تنوع بیشتری نسبت به آلمان کلیشه ای قدیمی دارد.

این کشور نقطه ی برجسته ای است که توجه همگان را به خود جلب کرده. برلین تعریفی از پویایی است. نقاط دیگر آلمان از جمله مونیخ، کلن و هامبورگ درزمینه های هنر وموسیقی کلاسیک و معماری قرون وسطی دارای تاریخی غنی هستند. آلمان دارای ییلاق ها و مناظر طبیعی زیبایی هم می باشد. از کوه های آلپ و باواریا گرفته تا پارک ملی jasmund و قلعه rhine. این کشور دارای مناطقی عالی برای کوهنوری و اسکی هم می باشد. با توجه به شبکه حمل و نقل عالی سفر کردن به نقاط مختلف این کشور با هزینه های نه چندان زیاد به راحتی امکان پذیر است.

شرایط سفر به آلمان نیز همچون سایر کشور بوده و نیازمند طی نمودن مراحل و اخذ ویزا دارد. اگر چه شرایط سفر به آلمان از سال 1985 برای کشورهای اروپایی با ویزای رایگان صورت می‎گیرد اما این امر برای کشوری چون ایران صدق نمی کند. در نتیجه شرایط سفر به آلمان ایجاب می‎کند که توریست‎ها‎ با طی نمودن روادید و مراحلی بخصوصی وارد این کشور شوند.

ویزای کشور آلمان به توریست‎ها‎ اجازه می‎دهد تا برای مدت زمان 90 روز (معادل 3 ماه)، در این کشور اقامت گزینند. همچنین گردشگران در این مدت مجاز به در اختیار گرفتن یک شغل (به استثنای مشاغل هنری) نیز هستند. در شرایط سفر به آلمان گفته می‎شود که ویزاهای دریافتی به انواع مختلفی طبقه بندی می‎شوند و توریست‎ها‎ بسته به هدف سفر، نوع ویزای خود را مشخص می‎کنند. بر این اساس انواع ویزای کشور آلمان عبارتند از: ویزای توریستی، ویزای دانشجویی، ویزا کسب و کار، ویزای ترانزیت و ویزای کار.

یکی دیگر از شرایط سفر به آلمان، اینکه مسافران پس از ورود به این کشور موظفند تا پاسپورت خود را به منظور امور بیمه سلامت به سفارت این کشور تحویل دهد.

در شرایط سفر به آلمان گفته می‎شود سفر به این کشور بسیار آسانتر از سایر کشورهاست چرا که آلمان هیچ کنترلی برای مرزهای زمینی در نظر نگرفته است. با این وجود برای مرزهای اتریش ـ بایرن و جمهوری چک ـ بایرن سیاست‎ها‎ی امنیتی را اتخاذ نموده است.

سوالات عمومی

آیا می‌توان با داشتن یک پذیرش از کالج، جهت دریافت ویزای تحصیلی اقدام کرد؟

بله، قطعا می‌توان در صورت داشتن پذیرش از یک کالج، ویزای تحصیلی از سفارت آلمان دریافت کرد. در این مورد باید کالج و موسسه زبان از یکدیگر تفکیک شوند. کالج ها مراکزی هستند که به صورت مستقیم توسط دانشگاه‌های دولتی آلمان اداره می‌شوند و در واقع جزئی از دانشگاه‌ها هستند و هدف این مراکز آماده ساختن متقاضیان تحصیل در مقطع لیسانس می‌باشد، به صورتی که با ارایه دو ترم تحصیلی به آماده کردن دانشجو از نظر زبان آلمانی و همچنین یک سری دروس پایه و مربوط به رشته مورد نظر در دانشگاه می‌پردازد.

با توجه به اینکه این مراکز کاملا معتبر هستند و بخشی از دانشگاه می‌باشند، در صورت داشتن پذیرش از هر کدام از کالج‌ها، متقاضی میتواند درخواست ویزای تحصیلی کند و اگر سایر مدارک را هم به سفارت تحویل داده باشد، مشکلی از بابت دریافت ویزا نخواهد داشت.

اما موسسات زبان آلمانی که اکثرا مراکزی خصوصی هستند، مستقل از دانشگاه‌ها و صرفا ارایه دهنده دوره‌های زبان آلمانی هستند که حتی اگر متقاضی موفق به اخذ پذیرش از آنها شود، درخواست ویزای تحصیلی وی توسط سفارت آلمان رد خواهد شد.

حداقل سطح زبان آلمانی برای گرفتن پذیرش چقدر است؟

برای رشته های آلمانی زبان داشتن حداقل سطح B1 الزامیست و برای رشته های انگلیسی با توجه به نمره درخواستی باید مدرک ارائه شود. همچنین برای دریافت پذیرش از رشته هایی که به زبان انگلیسی ارایه می‌شوند، ارایه مدرک آیلتس با نمره ۶ به بالا الزامیست.

ترمیم نمرات دبیرستان چیست؟

متقاضیان ادامه تحصیل پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی باید بدانند که برای ادامه تحصیل در خارج از کشور معدل و یا نمرات دروس تخصصی نقش تعیین کننده ای در گرفتن پذیرش از بسیاری از دانشگاه های خارج کشور دارد. حال اگر نمرات شما کم باشد آیا ترمیم نمرات کارساز است؟
کسانی که دیپلم خود را از بعد از سال 1384 گرفته اند می توانند در طرح ترمیم نمرات دبیرستان شرکت کنند. این ترمیم در کارنامه کتبی دیپلم شما هیچ تاثیری ندارد.

نکاتی درباره ترمیم نمرات:

1. این ترمیم نمرات فقط برای آزمون کنکور سراسری برنامه ریزی شده است و فقط منحصر به مقطع دیپلم است نه پیش دانشگاهی.

2. این ترمیم نمرات هیچ نقشی در مواردی نظیر گرفتن پذیرش از دانشگاه های کشور خارجی ندارد. چون اصولا برای موضوع کنکور در نظر گرفته شده در معدل تاثیر نداشته و اصولا قابل ترجمه و ارائه به دانشگاه های کشور خارجی نیست.
در نتیجه اگر برنامه ادامه تحصیل در رشته های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی را در خارج از کشور دارید به معدل دیپلم و پیش دانشگاهی توجه کنید و سعی کنید نمرات دروس زیست، شیمی، ریاضی و فیزیک بالایی داشته باشید. البته به خاطر داشته باشید اگر نمرات و معدل شما کم بود می توانید با شرکت در کالج های Pre-medical این ضعف را پوشش دهید.

کار کردن چقدر از هزینه های زندگی در آلمان را پوشش می دهد؟

با کار دانشجویی در آلمان می توان حداقل 650 یورو در ماه درآمد داشت.

از کجا می توان در دوران دانشجویی کار پیدا کرد؟

برای پیدا کردن کار دانشجویی مناسب می توان به اداره ی امور صنفی و فوق برنامه ی دانشجویی و یا به بخش کاریابی برای دانشجویان (Studentenvermittlung) مستقر در اداره ی کار شهر مربوطه مراجعه کرد.

بورسیه در آلمان

آیا امکان دریافت بورسیه تحصیلی در آلمانی در مقطع کارشناسی وجود دارد؟

خیر

آیا امکان دریافت بورسیه در مقطع کارشناسی ارشد وجود دارد؟

با توجه به رایگان بودن تحصیل، بورسیه در مقطع فوق لیسانس در آلمان بسیار محدد میباشد.

آیا امکان دریافت بورسیه در مقطع دکتری آلمان وجود دارد؟

بله. در بیشتر دوره های دکتری در آلمان حداقل نوعی از بورسیه ارائه خواهد شود.

اجازه کار همزمان با تحصیل با آلمان

آیا برای کار در آلمان باید مجوز بگیرم؟

خیر. نیازی به مجوز کار همزمان با تحصیل در آلمان نیست.

در حین تحصیل در آلمان چقدر اجازه کار کردن دارم؟

در طول ترم 20 ساعت در هفته و در تعطیلات بین دو ترم هر روز.

آیا کار در آلمان باید مرتبط با تحصیل من باشد؟

خیر.

آیا همسر من اجازه کار در آلمان را دارد؟

اگر همسر شما از طریق ویزای همراه به آلمان آمده باشد، بدون محدودیت اجازه کار دایم دارد.

بنظر شما من میتونم در آلمان کار پیدا کنم؟

یافتن کار در آلمان بستگی به توانایی های شخصی افراد و همچنین توانایی زبانی آنها دارد.