جمعیت:

66 میلیون نفر

زبان رسمی:

فرانسوی

فرانسه بزرگ‌ترین کشور اروپای غربی و اتحادیه اروپا و همچنین سومین کشور بزرگ در کل قاره اروپا به شمار می‌آید. همچنین فرانسه در رتبه دومین کشور پرجمعیت اتحادیه اروپا قرار می‌گیرد. پایتخت فرانسه، شهر پاریس است. پاریس بزرگ‌ترین شهر این کشور و مرکز اصلی تجارت و فرهنگ فرانسه است. در زمینه استانداردهای بین‌المللی، فرانسه را می‌توان از جمله کشورهای پیشرو دانست. استانداردهای بالای زندگی، تحصیلات، سلامت، امید به زندگی، آزادی و شاخص بالای توسعه انسانی، فرانسه را از جمله کشورهای ایده‌آل برای زندگی معرفی می‌کند. فرانسه همچنین از کشورهای موسس سازمان ملل متحد بوده و یکی از پنج عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل نیز می‌باشد.

پایتخت:

پاریس

واحد پول:

یورو

جغرافیا و آب و هوا

فرانسه از شمال و شمال‌غربی دارای مرزهای مشترک با بلژیک، لوکزامبورگ، فرانسه، سوئیس، ایتالیا، موناکو، اسپانیا و آندورا است. خاک کشور فرانسه در اروپا شامل مساحتی ۵۴۷٫۰۳۰ کیلومترمربعی می‌شود که با این حساب، فرانسه بزرگ‌ترین کشور در بین اعضای اتحادیه اروپا، از نظر مساحت است. فرانسه همچنین دارای جاذبه‌های طبیعی بسیاری همچون جاذبه‌های ساحلی در مناطق شمالی و غربی و مناظر کوهستانی عمدتاً مربوط به رشته‌کوه‌های آلپ در قسمت شرقی است.

قسمت‌های شمالی و شمال شرقی فرانسه دارای آب‌وهوای معتدل است. قسمت‌های جنوبی نیز آب‌وهوای مدیترانه‌ای دارند. قسمت‌های غربی فرانسه دارای اقلیم اقیانوسی است که یعنی این مناطق دارای میزان بارش بالایی بوده و زمستان‌هایی معتدل و تابستان‌هایی گرم را تجربه می‌کنند. سایر مناطق نیز معمولاً از تابستان‌هایی گرم و گاهی طوفانی و زمستان‌هایی سرد برخوردارند.

علم و فناوری

در فرانسه

فرانسه که به عنوان کشور هنر و فرهنگ شناخته شده است، چهارمین قدرت صنعتی جهان است و در میان اولین کشورهای صادرکننده جهان محسوب می‌شود.

فرانسه به‌عنوان قطب ابتکار و نوسازی علمی و فناوری های پیشرفته، دستاوردهای برجسته خود را مدیون توانایی پژوهشی و موفقیت هایش در زمینه های بسیار متنوعی نظیر فضا، حمل و نقل، الکترونیک، مخابرات، شیمی، بیوتکنولوژی و بهداشت است. فرانسه با رویی گشاده به سوی جهان، از فعال ترین جوامع اروپایی است و مشارکت فعالانه و پیوسته‌ای در ساختن اروپای اقتصادی در ابعاد انسانی و اجتماعی دارد.

فرانسه هر ساله بیش از ۲۳ درصد بودجه ملی را به آموزش اختصاص می دهد و به دقت کیفیت آموزش های ارائه شده و مدارک اعطایی را زیر نظر دارد.

نظام آموزشی

در فرانسه

با بیش از 170000 دانشجوی غیر فرانسوی، فرانسه یکی از اولین کشورهای میزبان دانشجوی خارجی دراروپا است. در فرانسه، هیچ تفاوتی میان دانشجویان فرانسوی و خارجي اعمال نمی شود. انتظارات، امکانات و مدارک اعطا شده تفاوتی ندارند. از چندین سال پیش گشایش بین المللی درهای دانشگاههای فرانسه یکی از محورهای اساسی سیاست آموزش عالی در فرانسه است.

آموزش عالی فرانسه از سنتی دور منشأ می گیرد و اکنون در شکلی متحول یکی از متنوع ترین و کارآمدترین نظام های آموزشی است. آموزش عالی فرانسه با تنوع بسیاری از نظر دوره های آموزشی ممکن برجسته می گردد. دوره های بلند مدت یا کوتاه مدت، عمومی یا کاربردی، حرفه ای یا پژوهشی تحصیل در دانشگاه یا در مدارس عالی، هر یک از این دوره ها دارای ویژگی های خاص خود است (پذیرش، طول دوره، چگونگی آموزش) که به اهداف و انتظارات متفاوت پاسخ داده و به همگان امکان می دهد مدرکی رسمی را دریافت کنند. اگر برخی رشته ها تنها در دانشگاهها ارائه می شوند (مانند حقوق، پزشکی، علوم انسانی) رشته‌های مهندسی، مدیریت و هنر را می توان در دانشگاهها یا در مدارس عالي و …. ادامه داد. تنوع شاخه های تحصیلی فرانسه به دانشجوی خارجی امکان فرصت استفاده از آموزش متناسب با تحصیلات و نیاز هایش را می دهد.

کیفیت و سطح بسیار عالی آموزش دانشگاهی تنها مختص پاریس نیست . درسراسر کشور فرانسه مؤسسه های آموزش عالی ، نظیر دانشگاهها ونیز مدارس مدیریت و مدارس عالی مهندسی سطح اول، با کیفیت بسیار بالا ودر تمامی زمینه ها وجود دارند.
انتظارات و شرایط مربوط به کیفیت آموزشی حاکم بر تمامی دانشگاهها ی فرانسوی است و این انتظارات سطح علمی و تربیتی دوره های آموزشی را تضمین می نمایند.

نشانه قدمت سنت دانشگاهی فرانسوی این است که اولین دانشگاه اروپایی در فرانسه و در پاریس در قرن دوازدهم بنیان گذاشته شده است. در حال حاضر، تعداد دانشگاههای دولتی فرانسه 90 عدد است که در بیش از پانصد محل در سراسر کشور پراکنده اند متشکل از حدود هزار واحد آموزشی و پژوهشی هستند.

دانشگاهها مؤسسات آموزشی دولتی دارای خصیصه علمی فرهنگی و حرفه ای هستند. با این که دانشگاهها دارای استقلال و خود مختاری (خود گردانی) اداری، مالی، آموزشی و علمی هستند، مدارک اعطا شده به دانش آموختگان در صورتی که مدارک ملی باشند، از هر دانشگاهی که اخذ شوند ، دارای ارزش واحد هستند.

دانشگاهها پذیرا ی بیش از 1500000 دانشجو هستند که حدود 74% تعداد دانشجو یان شاغل به تحصیل در سطوح آموزش عالی را می شود. در این میان ده درصد آنان خارجی از تمامي ملیتها هستند.

دانشگاهها تمامی رشته ها شامل علوم و فناوری، ادبیات، زبانهای خارجی، هنر، علوم انسانی و علوم اجتماعی، حقوق، مدیریت، بهداشت و ورزش را دارا هستند و آموزش را درتمامی سطوح از مدارک دوره های دوساله دانشگاهی (فوق دیپلم) تا پایان دوره دکترا ارائه می نمایند.

دوره های آموشی دانشگاههای در سه سیکل پیاپی سازمان گرفته اند که در پایان آنها مدارک ملی در سه درجه اعطا می گردد :
لیسانس (سه سال)، کارشناسی ارشد  (Master) دوسال و دکترا سه سال. چند رشته ای بودن دانشگاهها که ویژگی اصلی آنهاست، آموزش و پژوهش دانشگاهی متناسب با تحولات علمی وفناوری را تضمین می نمایند. تمامی رشته های تحصیلی از این تطابق بهره می جویند و مدارک و دوره های بسیار تخصصی را با هدف مضاعف (آموزش نظری وکاربردهای عملی ) ارائه می نمایند.

رشته هایی که در دوره آموزشی سیکل اول در گروههای مربوط به زمینه های دانشگاهی مجتمع شده اند، در طول دوسیکل بعدی تحصیلات دانشگاهی تخصصی تر می شوند تخصص و تعداد مدارک عمومی یا حرفه ای با درجه مستر نشانگر این مدعا است.

کار

در فرانسه

در فرانسه، کار کردن حین تحصیل برای  کسب درآمد امکان پذیر است. هر دانشجوی خارجی، پس از ثبت نام در یک موسسه آموزشی که عضویت در نظام تامین اجتماعی دانشجویی را برای اش ممکن می سازد (و در صورت دارا بودن اجازه اقامت، چنانچه شهروند یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا نباشد)، می تواند حین تحصیل کار کند. این حق شامل کلیه دانشجویان خارجی می شود حتی شامل کسانی که برای نخستین بار و برای اشتغال به تحصیل در سال اول  به فرانسه می آیند و یا کسانی که به صورت تمام وقت در یک مدرسه آموزش زبان ثبت نام می کنند.

قانون فرانسه به دانشجویان خارجی اجازه می دهد حداکثر 964 ساعت در سال کار کنند که برابر است با 60% زمان عادی کار در فرانسه. با یک کار نیمه وقت نمی شود از عهده تمام هزینه های زندگی برآمد، این درآمد در حد یک کمک خرج است. لذا توجه به این نکته بسیار مهم است.

چرا تحصیل

در فرانسه

امروزه اغلب افراد در سراسر دنیا خواهان ادامه تحصیل در فرانسه به عنوان یکی از کشورهای بزرگ و پیشرفته و و دانشگاه های تایید شده در سطح جهانی هستند. کشور فرانسه بعد از کشور های آمریکا و انگلستان بیشترین پذیرش دانشجو را دارد و مدارک دانشگاهی آن از جمله معتبرترین مدارک در دنیا می باشد.

فرانسه هر ساله بیش از 23% از بودجه ملی را به آموزش اختصاص می دهد و به دقت کیفیت آموزشهای ارائه شده و مدارک اعطا شده را زیر نظر دارد. عالی بودن مدارک فرانسوی بر روی شبکه به هم پیوسته موسسات آموزش عالی و مراکز پژوهشی با اعتبار و شهرت جهانی تکیه دارد. (بیش از 3000 موسسه شامل 90 دانشگاه 240 مدرسه عالی مهندسی 230 مدرسه عالی بازرگانی و 2000 موسسه متشکل از مدارس عالی هنر و معماری آموزشهای پیراپزشکی و غیره) فرانسه کشوری است که تحصیل در آن به صورت رایگان می باشد و از سوی دیگر نزدیک به 200 میلیون نفر در جهان به زبان فرانسه تکلم میکنند. تسلط و آشنایی به این زبان دسترسی ویژه به بیش از 47 کشور از 5 قاره جهان را ممکن می‌سازد. شرایط اقامت در این کشور اینگونه است که شخصی اگر 7 سال به طور متوالی در آنجا باشد (تحصیلی، کار و…) می تواند اقامت این کشور را اخذ نماید و بعد از یک هفته ورود به این کشور مقیم آنجا می شود. همچنین شخص در حین تحصیل در مقاطع مختلف تحصیلی 20 ساعت در هفته حق کار دارند که اگر در این دوره کارفرما شخص را بیمه کند آن شخص می تواند اقامت دائم خود را اخذ نماید.

ویزای تحصیلی

فرانسه

درخواست های ویزا از طریق بخش همکاری و فعالیت های فرهنگی سفارت فرانسه در تهران انجام می گیرد. به هنگام تحویل پرونده باید از کامل بودن مدارک و مستندات مورد نیاز اطمینان حاصل کرد. پس از گرفتن وقت قرار ملاقات برای ویزای دانشجویی در سفارت فرانسه مدارکی که از متقاضی درخواست می شود:

 • 4 فرم تکمیل شده و امضا شده ویزای بلند مدت
 • CV متقاضی
 • 5 قطعه عکس جدید متقاضی و بدون روتوش
 • کپی اخرین مدرک تحصیلی به همراه ترجمه فرانسه
 • کپی تائید شده ترجمه شناسنامه و کپی اصل فارسی
 • کپی گواهی ثبت نام در یک دانشگاه یا موسسه عالی فرانسوی همراه با مهر تائید دولت
 • کپی 5 صفحه اول گذرنامه
 • مستندات مالی دال بر استطاعت مالی دانشجو یا خود دانشجو در حین تحصیل در فرانسه
 • یک حساب بانکی فرانسوی به نام دانشجو با اعتبار معادل 6000 €

هزینه های زندگی

در فرانسه

هر دانشجو می تواند با همان هزینه ای که در ایران می تواند فقط تحصیل کند، در فرانسه می تواند تحصیل و زندگی نماید. دروس  دانشگاهی به زبان فرانسه تدریس می شوند و دانشجو هزینه ای بابت تحصیل پرداخت نخواهد کرد. هزینه های زندگی در شهرستانهای فرانسه پایین تر از زندگی در پاریس می باشد، به علاوه کمک هزینه ها و تخفیف های دانشجویی در سراسر فرانسه و حتی در کلیه کشورهای اتحادیه اروپا، از تسهیلات یک زندگی دانشجویی در فرانسه می باشد.

هزینه تحصیل در دانشگاه های این کشور در هر دو مقطع کارشناسی ارشد و دکترا رایگان می‌باشد، اما هزینه های زندگی در پاریس به ماهی 900 یورو و در شهرستان ها به ماهی 500 یورو می‌رسد. لازم به ذکر است که 70% هزینه های یاد شده مربوط به مسکن می‌باشد که بسیار هزینه ی بالاست بنابراین دولت فرانسه برای رفع این مشکل تصمیمی اتخاذ کرده و آن این است که در کشور فرانسه سازمانی به نام CAF وجود دارد که پس از اقامت در این کشور این سازمان حدود 40% کمک هزینه ی مسکن را متقبل می شود.

بودجه ماهیانه هزینه زندگی در فرانسه برای یک دانشجو ماهیانه 500 € میشود که این هزینه در شهرستانهاست و در پاریس این هزینه تقریبا دو برابر است. این هزینه به طور میانگین است و بدیهی است که هر دانشجو بسته به میزان مخارج خود می تواند از میزان آن کم کند یا به آن بیافزاید. هزینه خوابگاه دانشجویی در شهرستان ها اطاق 9 متری دانشجویی بین 190 € تا 210 € استودیو 18 متری 290 € هزینه خوابگاه دانشجویی در شهرستان ها • اطاق: 300 € • استودیو: 400 € + هزینه برق

هزینه های تحصیل

در فرانسه

دانشگاه های فرانسه به دو صورت دولتی و خصوصی فعالیت می کنند. دانشگاه های دولتی فرانسه از هزینه بسیار پایینی برای تحصیل برخوردارند و شاید یکی از مهمترین دلایلی که هر دانشجوی بین المللی برای تحصیل در فرانسه مدنظر دارد، هزینه بسیار پایین تحصیل در این کشور باشد. در موسسات دولتی مانند دانشگاه ها، دولت مستقیما سهم بزرگی از هزینه آموزش هر یک از دانشجویان را می پردازد (حدود ۷ هزار یورو در سال). شهریه دانشگاه های دولتی فرانسه 200 تا 500 یورو در هر ترم تحصیلی می باشد که این به این معنی است که هزینه تحصیل در فرانسه تقریبأ رایگان می باشد.

انواع مراکز آموزش عالی

در فرانسه

 • دانشگاه
 • كالج هاي مهندسي
 • كالج هاي عالي مديريت و بازرگاني
 • كالج هاي كاتوليك
 • كالج‌هاي بخش عمومي‌
 • مراكز تكنسين عالي
 • كلاسهاي مقدماتي و مدارس عالي
 • مراكز آموزش عالي فني و حرفه اي(ITU)
 • مراكز ‌آموزش پزشكي
 • دانشگاهها وكالج‌هاي آموزش پيراپزشكي وابسته به وزارت بهداشت
 • انستيتوهاي تخصصي دانشگاهي (IUP)

الزامات پذیرش

در دانشگاه های فرانسه

الزامات زبانی

دوره کارشناسی در دانشگاه های دولتی فرانسه اکثرأ به زبان فرانسوی تدریس می شود که این بدین معناست که برای پذیرش در مقطع کارشناسی داشتن مدرک TCF یا  DELF زبان فرانسه جزء الزامات پذیرش می باشد. بنابراین تحصیل در مقطع کارشناسی در فرانسه انتخاب خوبی نمی باشد به دلیل اینکه امکان اخذ ویزا با مدرک دیپلم با شانس بسیار کمی رو به رو است.

دوره کارشناسی ارشد در برخی از دانشگاه ها به زبان انگلیسی نیز تدرس خواهد شد و این بدین معناست که پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد با در اختیار داشتن مدرک زبان انگلیسی (حداقل IELTS 6/5) امکانپذیر است.

پذیرش کارشناسی

دانشگاه های فرانسه دانش آموزان دارای مدرک دیپلم دبیرستان یا معادل آن را می پذیرند. به طور مرسوم، مدرک کارشناسی در فرانسه به دوره های متنوعی تقسیم می شود. دوره اول به مدرک کارشناسی (پس از سه سال تحصیلات پیشرفته) ختم می شود، در حالی که دوره دوم (پس از یک سال) دوره اول را به یک مدرک پیشرفته و همچنین یکی از دو مدرک دانش آموختگی (دی ای آ یا دی ای اس اس، که دو سال پس از مدرک کارشناسی اعطا می شوند) تبدیل می نماید.

پذیرش تحصیلات تکمیلی

بسته به دانشگاه متفاوت است.

مدارک پذیرش

 • Cv یا شرح حال کامل
 • Letter de motivation یا انگیزه نامه
 • مدارک سوابق کاری قید شده در cv
 • مدرک زبان فرانسه TCF, DELF, DALF
 • برای مقطع دکترا پروژه تحقیقی یا پروپوزال در 3 صفحه
 • کپی و اصل شناسنامه
 • کپی و اصل گذرنامه
 • آخرین مدرک تحصیلی به همراه ریزنمرات و ترجمه
 • معرفی یک حساب بانکی جهت اثبات پشتوانه مالی
  • الف) ترجمه مدارک تحصيلي تاييد شده : که شامل ديپلم٬ ليسانس ٬ ريز نمرات ليسانس و شناسنامه مي شود٬ اصلي ترين مدارکي است که توسط دانشگاه در خواست مي شود و بايد به تاييد سفارت فرانسه در تهران برسند.
  • پ)توصيه نامه اساتيد دوران تحصيل(Recommandation): يکي از مدارک در خواستي که مي تواند يک امتياز مثبت حساب آيد سفارش اساتيد سابق مي باشد که ترجيحا بايد دست نويس و به زبان فرانسه باشد.
 • تمامی مدارک باید به زبان فرانسه باشد

سازمان های کلیدی آموزشی

در فرانسه

سفر

به فرانسه

فرانسه بزرگ‌ترین کشور اروپای غربی و بعد از اوکراین دومین کشور بزرگ قاره اروپا است. این کشور با کشورهای بلژیک، لوکزامبورگ، آلمان، سوئیس، ایتالیا، موناکو، آندورا و اسپانیا مرز زمینی مشترک دارد. فرانسه یکی از اعضای موسس اتحادیه اروپا و سازمان ملل متحد است. این کشور همچنین عضو گروه جی ۸ و از اعضای دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد و دارای حق وتو است. فرانسه یک کشور دارای تسلیحات هسته‌ای است. با ایران -۲:۳۰ دقیقه اختلاف زمانی دارد شهرهای مهم آن عبارتند از: پاریس، مارسی، تولوز، نیس، نانسی، کن و لئون.

بهترین زمان برای سفر به فرانسه ماه های آوریل تا ژوئن و ماه های سپتامبر تا نوامبر است که هم از نظر آب و هوا و هم از نظر سایر جهات مناسب سفر است. جولای و آگوست بدترین ماه ها از نظر هجوم گردشگران است. در ماه های نوامبر تا ژانویه که هوا سرد است و توریست کمتری به فرانسه مسافرت می کنند هتل ها ارزان تر است و فرصت مناسبی برای سفر ارزان تر به این کشور رویایی است.

در فرانسه آب و هوا شهر به شهر متفاوت است. پاریس هیچوقت خیلی سرد نمی شود و برف به ندرت می بارد. بارش باران هم معمولا به صورت نم نم و همراه با مه است و معمولا بیشتر از یک روز طول می کشد. ماه مه خشک ترین ماه سال به حساب می آید. سواحل مدیترانه در جنوب فرانسه خشک ترین بخش این کشور است ولی بارندگی در این مناطق در فصل های بهار و پاییز بسیار سنگین است. ( گاهی اوقات بارندگی در شهر کن بسیار بیشتر از پاریس است).

فرانسه بخاطر داشتن جاذبه های گردشگری بسیار اولین کشور توریستی جهان است که بالاتر از اسپانیا، آمریکا، ایتالیا، انگلستان، چین و مکزیک قرار دارد. جاذبه های گردشگری فرانسه عبارتند از :  برج ایفل «با حدود ۵/۶ میلیون نفر بازدید کننده در سال» ، دیسنی لند پاریس «با حدود ۵/۱۲ میلیون نفر بازدید کننده در سال» ، بلوارشانزه‌ لیزه ، موزه لوور «با حدود ۵/۶ میلیون نفر یازدید کننده در سال» ، موزه اورسی «با حدود ۶ میلیون نفر بازدید کننده در سال» ، کلیسای نوترودام «با حدود ۱۲ میلیون نفر بازدید کننده در سال»، کاخ ورسای ، معبد پانتئون،  قصر سلطنتی،  کلیسای سکره کر، کاخ تویلری، کاخ پلنتس، کاخ لوکزامبورگ، مرکز ژرژ پمپیدو،  قبرستان پرلاشز، طاق نصرت تریومفه، عمارت دیفنس، عمارت اینولید، میدان کونکورد، بیبلیوتک ناسیونال یا کتابخانه ملی فرانسه، خیابان ریولی، دانشگاه سوربن، کاخ انستیتو یا عمارت فرهنگستان فرانسه، اپرا گارنیر، مادلین، قلعه وینسنز، کاخ کونسنژری، قطار سریع‌السیر TGV ، کاخ ووژن، کاخ شایلوت، عمارت گرند پله یا گراند پالاس، برج مون‌پارناس، میدان وندوم، ایکل میلیتیر یا عمارت مدرسه عالی علوم نظامی، تئاتر لاویل، پل الکساندر سوم، پاریس پلج، خیابان کاردینال دو بویس، ورزشگاه استاد دو فرانس، مجلس ملی یا کاخ بوربون، هتل دویل یا سالن شهر، هتل ریتز، رستوران آلزاس، رستوران ماکزیم و هتل اینولید.

در کشورهای عضو اتحادیه اروپا و از جمله فرانسه، قانون شنگن حاکم است و بر این اساس صدور روادید خصوصا برای اتباع کشورهای آسیائی با تاخیر و حساسیت بیشتری انجام می پذیرد. صدور روادید به دو صورت انجام می شود:

الف: دریافت دعوت نامه از سوی اقوام فرد متقاضی روادید که به صورت قانونی در این کشور اقامت دارند و در صورت لزوم وی را از نظر مالی پشتیبانی خواهند نمود.

ب: فرد تقاضای خود را شخصا یا از طریق آژانس های مسافرتی به نمایندگی این کشور در تهران ارائه کرده و نمایندگی فرانسه پس از احراز شرایط عمومی، تمکن مالی و عدم سوء پیشینه متقاضی در بانک اطلاعات اتحادیه اروپا در این زمینه و با اخذ گرو (سند منزل و…) برای فرد روادید مورد درخواست را صادر خواهد نمود.

سوالات عمومی

آیا ادامه تحصیل در مقطع فوق لیسانس الزاما باید با رشته تحصیلی در مقطع لیسانس یکسان باشد؟

بله، در اکثر مواقع رشته لیسانس و فوق لیسانس شما باید به هم مربوط باشد. در غیر این صورت میتوانید از اول برای لیسانس اقدام کنید که در این شرایط سفارت خیلی سختتر ویزا میدهد و پیشنهاد می شود که کشوری دیگر را انتخاب کرد.

در صورت پیدا نکردن خوابگاه دانشجویی با قیمت مناسب چه می‌شود کرد؟

در این شرایط به دانشجو پیشنهاد داده می شود که مکانی را به صورت موقت برای یک هفته تا 10 روز رزرو کند تا به محض ورود به فرانسه بتواند در جایی مستقر شود سپس می تواند خود شخصا اقدام به جستجو بر روی سایت های مربوطه کند و شخصا خانه را از نزدیک بازدید کند.

به چه سطحی از زبان فرانسه برای گرفتن پذیرش نیاز داریم؟

بسته به دانشگاه و رشته ی مورد نظر برای ادامه تحصیل سطح زبان خواسته شده متفاوت می باشد. اما حداقل سطح زبان خواسته شده (TCF (TP B1 می باشد.

برای آماده شدن برای امتحانات ورودی چه دروسی را باید بخوانم؟

برای این منظور باید ابتدا سطح دانش عمومی از زبان فرانسه رو داشته و سپس کتاب های مربوط به آزمون TCF و TEFرو بخوانید. هم چنین می توانید در کلاس های تخصصی موسسه شرکت کنید تا از تجربه اساتید در این زمینه بهره ببرید.

بورسیه در فرانسه

نحوه در یافت بورسیه تحصیلی به چه صورت می باشد؟

دریافت بورسیه مستلزم داشتن شرایط خاص و ممتاز است. همکاران ما در ایران و فرانسه آماده ارائه خدمات در خصوص انواع بورس های تحصیلی هستند.

آیا برای ادامه تحصیل به زبان انگلیسی باید زبان فرانسوی یاد بگیرم؟

برای تحصیل خیر، ولی معمولا سفارت فرانسه، از تمامی متقاضیان می خواهد که مدرک زبان فرانسوی را برای اخذ ویزا ارائه دهند، به عبارت دیگر در صورت عدم آشنایی با زبان فرانسوی شانس اخذ ویزا برای شما پائین خواهد آمد. ضمنا، برای زندگی در فرانسه تا حدودی زیادی به این زبان احتیاج دارید.

آیا باید حتما در کلاس های سفارت شرکت کنم؟

خیر، شما می توانید در هر موسسه اقدام به یادگیری این زبان کنید و در پایان در یکی از آزمون های زبان فرانسوی شرکت کنید.

اجازه کار همزمان با تحصیل با فرانسه

آیا یک دانشجو در طول تحصیل می تواند کار قانونی کند؟

بله، یک دانشجوی خارجی در طول تحصیل خود قادر به 964 ساعت کار قانونی نیمه وقت در سال می باشند که حداقل دستمزد تعیین شده 9.40 یورو می باشد.

در حین تحصیل در فرانسه چقدر اجازه کار کردن دارم؟

در طول ترم 20 ساعت در هفته و در تعطیلات بین دو ترم هر روز.