رتبه‌بندی آکادمیک دانشگاه‌های جهان بر اساس پارارامترهای مختلفی انجام می‌گیرد. رتبه‌بندی‌ها می‌تواند براساس کیفیّت برخی شاخص‌های موجود انجام شود. از جملهٔ این شاخص‌ها می‌توان به آمارهای تجربی، برآوردهای مربوط به مدرسین و اساتید، بورسیه‌ها، دانشجویان، داوطلبان ورود به دانشگاه و برخی دیگر اشاره کرد. برخی از رتبه‌بندی‌ها هم هستند که بر اساس نحوهٔ پذیرش و ورود دانشجویان به دانشگاه صورت می‌گیرد.

علاوه بر رتبه‌بندی موسسات، برخی رتبه‌بندی‌های دیگری هم وجود دارد که برای برنامه‌های آموزشی، دپارتمان‌ها و مدارس صورت می‌گیرد. رتبه‌بندی‌ها بر اساس جهت‌دهی برخی مجلات و روزنامه‌ها و گاهی هم توسط دانشگاهیان و فرهنگیان انجام می‌گیرد.

رتبه‌بندی ممکن است از کشوری به کشور دیگر متفاوت باشد. یک تحقیق در دانشگاه کرنل نشان می‌دهد که رتبه‌بندی دانشگاه‌های در ایالات متحده بصورت معناداری تحت تاثیر سیستم پذیرش دانشجوست ولی در انگلستان تعدد نشریات و مقالات رتبهٔ دانشگاه‌ها را تعیین می‌کند.

یکی از رتبه بندی هایی که با معیارهای بین المللی صورت میگیرد و در سراسر جهان از مقبولیت بالایی برخوردار است، رتبه بندی ARWU می باشد. در این رتبه بندی که از سال 2003 تا کنون به صورت سالیانه منتشر می شود علاوه بر رنکینگ کلی رتبه بندی به صورت شاخه و رشته ای نیز انجام می شود. همچنین رتبه بندی ARWU از سال 2016 رتبه بندی موسسات بر اسا تمرکز روی یک موضوع خاص را شروع کرده است که در همین سال برای اولین بار رتبه بندی دانشگاه ها و مدارس علوم ورزشی را اراده داده است که جالب توجه است.

 

در ادامه تعدادی از رتبه بندی های آموزشی ARWU را میتوانید مشاهده نمایید.

رتبه بندی ARWU

برترین دانشگاه های جهان

لیست رتبه بندی دانشگاه ها ARWUبرترین دانشگاه های جهان به نام رتیه بندی ARWU که به صورت سالانه برترین دانشگاه های جهان را ارزیابی و منتشر میکند.

رتبه بندی مهندسی

رتبه بندی دانشگاه های مهندسی ARWU

این رتبه بندی برای افرادی که قصد ادامه تحصبل در درشته های مربوط به علوم مهندسی را دارند مناسب است.

رتبه بندی زیست و کشاورزی

رتبه بندی دانشگاه های زیست و کشاورزی ARWU

این رتبه بندی با تمرکز روی رشته های زیسات شناسی و علوم کشاورزی صورت گرفته است.

رتبه بندی علوم اجتماعی

رتبه بندی دانشگاه های علوم اجتماعی ARWU

لیست برترین دانشگاه های جهان در حوزه علوم اجتماعی را ببینید.

رتبه بندی علوم طبیعی

رتبه بندی دانشگاه های علوم طبیعی ARWU

در حال حاضر برترین دانشگاه های جهان در حوزه علوم طبیعی کدام دانشگاه ها هستند؟

رتبه بندی علوم پزشکی

رتبه بندی دانشگاه های علوم پزشکی ARWU

کدام دانشگه های جهان در حوزه علوم پزشکی سرآمد هستند؟

رتبه بندی موضوعی

رتبه بندی موضوعی دانشگاه ها ARWU

دسته بندی موضوعی شامل لیست قوی ترین دانشگاه های جهان رشته های مختلف می باشد.